VAN ROUSBRUGGE, 10 NOVEMBER 1857. N.° 48. l.sU JAER. Men betaeld voor DEN DORPSBODE die eiken dinsdag verschijntle Rousbrugge en allen die het blad by den drukker afhalen, perjaerfr. 4-00/ zes mamdenfr. 2-25met de post fr. 4-75of fr. 2-50 per zes maendenvoor Frankrijk 7 fr. 'sjaers. Berigten en Aenkondiqingen 12 centimen den drukregel. Affichen ei Bekendmakingen by den uitgever gedrukt worden Gratis in dit blad geplaetst. Alle opzendingen moeten vbachtvry voor den maendag morgend by DÉSIRÉ ALLAERT, drukker-uitgêver te Rousbrugge-Haringhe, toekomen. MINISTERIELE KRISIS. Byeenkomsten hebben plaets gehad by den heer Frère Orban tusschen dien staetsmanden heer Ch. Rogier, en andere aenzienlyke leden der linker zyde. De Emancipation, le Not den l.Étoile Beige geven dezelfde tyding. Vrydag nanoen, is de heer De Decker naer Laeken geroepen en door den koning ontvangen geworden. Télégraphe Man verzekert dat er sedert den 4dag dat de ko ning den heer Ch. Rogier by zich heeft geroepen, nog geene wyzing is gekomen. Tot op heden kan men vier feiten daerstellen het stel lig besluit van het ontslaggevend kabinet, om voorgoed af te tredenhet afzien van den heer II. de Brouckere om een ministerie samen te stellen; den oproep door zyne Majesteit gedaenaen den heer Ch.Rogier, voor de vorming van een kabinet der linker zyde; de eenstemmigheid van gevoelens der linker zyde over de volstrekte noodzake- lykheid om de kamers te ontbinden. Observateur Men leest in l'Echo de Bruxelles Komen wy eenige ontknooping nader Wy aerselen te antwoorden. De heer II. de Brouckere is in zyne kombinatie niet gelukt. Waerom De heer Karei Rogier onderhandelt met den heer Frèremet welk inzich Is het om den heer Frère te zeg gen dat men zich aen 't werk moet zetten, of enkel dat men nog moet wachten De heer de Decker is by den koning geroepen; nog- maels waerom Het zal de eerste mael zyn dal de koning sedert zyne wederkomst met zyne gewezene ministers zal beraemd hebben. Moet men daeruit besluiten dat de ko ning wenscht tot hen terug te komen, en hun zou verzoe ken hunne portefeuillen te hernemen Voor het oogenblik zyn alle veronderstellingen toege laten. De twyfel kan nog eenige dagen voortduren. De aen- komstvan eenigeaenzienlyke politieke mannen word ver wacht; men denkt dat hunne tegenwoordigheid noodza- kelyk is om den toestand op le helderen. De opening der sessie zonder troonrede, de samen stelling van het bureel, de onmiddelyke stemming van verscheidene dringende wetten, de onmiddelyke intrek king der wet op de liefdadigheid worden aengekondigd als zekere, onvermydelyke feiten. -Men leest in het Journal de Gand: Wy meenen op stellige wyze te mogen aenkondigen dat de aenstaende ontbinding der kamers heden voor goed bepaeld is. Men leest in het niet officieel gedeelte van den Moniteur van gisteren Er zal geene koninglykc openingszitting der wetge vende sessie van 1857-58 plaets hebben. De senaet en de kamer der volksvertegenwoordigers zullen zich, om een uer, in hunne respeklieve zael ver eenigen. Het eerste ontwerp aen het dagorder van den senaet en de kamer der volksvertegenw oordigers is de vorming van kommissiën, gelast om de volmagtcn te onderzoeken der leden, sedert de laetste sessie gekozen. 't Is dus, volgens deze nota, niet meer te betwyfelen, dat het afgetreden ministerie zich by de kamers aenbiedl, gelyk in grondbegin kwestie was van geweest. Het laet, dus doende, aen den koning den tyd om een nieuw ka binet samen te stellen. Het bevestigt zich dat de aenleiders der linker zyde het bewind niet w illen aenveerden zonder voorwaerden. {Echo.) De heer de Decker is door den koning nietgevraegJ, om met eenige handekï staetslieden een oud-nieuw ka binet samen te stellen. Dit kon niet zyn. De koning wachle den heer Rogier, die zyn laetste woord nog niet heeft gezegd. De koning heeft zyn gedacht nog niet doen kennen. {Echo.) Als de ministeriële krisis niet voor dynsdag aen staende is opgelost, dan zal het gouvernement waerschyn- lyk de kamer byeenroepen, om haer voor te stellen zich te verdagen tot er een nieuw kabinet tot stand gekomen zal zyn. Het is nog op geene stellige wyze besloten, of de kamers zouden uitgenoodigd worden enkel eenige dagen byeen te blyven om ettelyke dringende zaken af te doen. In de samenkomst die de heer de Decker met den ko ning heeft gehad, is er uitsluitend alleen gehandeld over de maetregelen, die er moeten genomen worden voor de opening der kamers. De heerRogier heeft lange conferencien gehad met den heer Frère. Het schynt dat deze twee staetsmannen

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1