Dit en Dat. eenige toegevendheid zullen brengen aen hunne eerste voonvaerden. De heerDevaux, de liberale vertegenwoordiger van Brugge, is te Brussel aengekomen, en heeft eene byeen- komst gehad met den heer Rogier. -T- De Bien Public van gisteren bevatte het volgende Men deelt ons eenen byzonderen brief mede, die de opvorming van een ultra-liberael kabinet meldt. De vol gende combinatie zou door den koning aenveerd zyn Financien, de heer Erère-Orban Binncnlandsche zaken, de heer Rogier Buitenlandsche zaken, de heer de Brouckere; 11 Justitie, de heer Tesch >i Openbare werken, de heer van den Peereboom. Tot heden word den naem van den minister van oor log niet genoemd er zou geen enkel generael een maet- regel tegen generael Capiauinont w illeri"aennemen heb ben. i> De brusselsche dagbladen van heden brengen de be vestiging dier tyding niet mede. Eene depeche, gisteren door de Meuse van Luik aengekondigd, bevat het volgende Er is eene volledige omkeering in den toestand. Het tegenwoordig kabinet blyft aen 't bestuer. Een brief aen den koning zal in den Moniteur ver- schyncn. Heden is nog niets deze tyding komen bevestigen. Men leest in de Indépendance van gisteren maendag: Er is sedert gistereu eenige verandering iu de mi- nisterié krisis gekomen. De aftreding van het kabinet de Decker mag als stellig aenschouwd worden. Al de vaerschynlykheden vereenigen zich heden om de aenstaende vorming van een liberael bestuer te laten i erhopen. KIEUW REGLEMENT OP DE MARKTPRYZEN. De Moniteur bevat eenkoninglyk besluit bepalende dat de iniddenprys der granen en andere landbouwvoortbren- seien voor gekeel het land, zal opgemaekt worden vol gens de prysregeling der markten van onder genoemde steden. De prysregelende markten zyn In de provincie Antwerpen Antwerpen Turnhout, Mechelen. In de provtnlie Braband; Brnssel, Diest, Leuven, Thie* nehj Inde provintie West-Vlaenderen Brugge, Kortryk, Yeurne, Rousselaerc, Yperen. In de provintie Oost-Ylaenderen Gent, Aelst, Aude- naerde, Ecloo, Sint-Nikolaes, Dendermonde. In de provintie Henegauwen Bergen, Ath, Enghien, Dooruyk. In de ppovintie Luik Luik, Wareiume. In de provintie Limburg Hasselt, Tongeren. In de provintie Luzemburg Arlon, Bastogue. In de provintie Namen Namen. Om het middepgpwigt van den hectoliter granen en za den te bestadigen/zullemde gemeentebestuaen ten min sten eens alle twee maenden, op de markten eene zekere hseveelhein levensmiddelen van die soort doen wegen. In de eerste degen van iedere week en in de eerste da gen van iedere maend lal de Moniteur ue middnnpryzen afkondigen. Lo nden hezit eene byzondere soort van restauratiën, die waerschynlyk alleen in die wereldstad te vinden zyn. Ieder brengt eerst zyn stuk vleesch meê, dat voor zyne oogen gebradenop een tinnen bord gelegd en met toebe- hooren opgedischt wort. Een der voornaemste van deze restauratiën bevindt zich in de nabyheid der Bank, en niet zelden dineren er zelfs direkteurs der Oest-lndische kompagnie en ryke koopüe- den. Men gaet er binnen, legt zyn pakje vleesch op eene bank in de nabyheid van den verbazend grooten haerd neemt aen tafel plaets, en kan, al liggen ook twyntig of dertig stukken vleesch op de bank, steedt verzekerdjzyn, dat men weldra het meêgebragte stuk gebraden en zinde* lyk opgedischt bekomen zal. Van 1 tot 4 uer is de braed- toestel dagelyks onafgebroken in werking. In 1853 werden in Londen verbruikt 3 millioen kannen melk. Het verbruik van boter wordt per hoofd voor het jaer per honderd pond berekend. De invoer, voor het grootste gedeelte uit Holland, bedroeg in het jaer 1852 ongeveer 32 millioen pond, in 1853, 45 millioen, en in 1854, 54 millioen. De eijeren krygt Londen byna allen van buitenlands, namelyk uit Frankryk, over Calais. Niet minde» dan 150 millioen stuks werden in 1834 in Enge land ingevoerd. Aen wildbraed werd op de beide groot« markten van Londen in 1854 verkocht 1,792,000 stuks. 3,748,000 stuks tam gevogelte. 559,140 ton vruchten en groenten en 45,050 ton fruit. Gemiddeld word de weerde der te Londen verbruikt wordende groenten en vruchten op 3 millioen pond sterling per jaer geschat. Jaerlyksch worden er ongeveer 200,000 anannassen verkocht. Oranje appelen, appelcienen en citronen, die men vroeger aldaer uitslnitend uit Italië ontving, komen nu ook van de Azo- rische eilanden, Madiera, Malta, Kandia, enz. De vermin dering der tolregten tot minder dan de helft van het vroeger bedrag, heeft het verbruik mede niet weinig doen toenemon. Aleen St.-Michael, een der Azorische eilanden, Yoert jaerlyks 209,000 kisten appelcienen, van 1000 stuks per kist, naer Engeland uit. Men heeft berekend dat in Londen alleen jaealyks meer dan 100 millioenen van die vruchten verbruikt worden. Van de citroenen, die voor het grootste gedeelte uit Sicilië komen, heeft Londen jaer lyks 20 millioen noodig. Ziet hier een middel om rat ten en muizen te verdry ven Wilt gy de ratten en muizen uwer buren den toegang tot uw huis beletten, neem dan het volgend eenvoudig middel te baet. Zoek de muizen gaten open verstop ze mot lappen, bevochjigd met een weinig terpentyuolie. Bevochtigd de lappen eens om de drie maenden, en de ongenoodigde gasten zullen weg bly- ven. De lekkerste spyzen kan men tegen de muizen en ratten beveeligen door eenige naer terpentyn riekende lappen omheen te leggen. In hoe verre de zedelykheid van Bruesel toeneemt, laet zich uit de volgende daedzaek kennen. Er werden dingsdag niet minder dan 4 echtschei dingen uitgesproken. Gevolg zeker van het zedelyk on- derrigt dat de fransche romans aen ons geslacht hebben gegeven. Wie zou het gouvernement niet danken dat het die fcedelykheid tratht hoe langer hoe meer onder de Vlamingen te verspryden Het verlaten van pasgebo rene kinderen vermeerdert te Brussel op eene sehrikke- lyke wyze. Woensdag avond vond men een kind naby het hertogelyke paleis op denzelfden avond een dat in de Iloppestraet was te vinden gelegd. Donderdag een aen de nieuwe kerk te Laken. Zedelyke verbetering van BrusselMen zegge het wel, lieve dorpgenoten, wie de ontaerding nog zoo niet bedorven heeft, oq.fjapoz ver betering Wanneer wy u aenmanen maetschappyen op te reggen om u het goede middel te verschaffen ten einde met eenige centen uwe eigen zedelyke vlaemsche

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2