VAN ROUSBRUGGE. 17 NOVEMBER 1857. M.° 49. l.ste JAER. DE HEER DE DECKER. Men betaeld voor DEN DORPSBODE die eiken dinsdag verschyntte Rousbrugge en alien die bel blad hg den drukker afhalenperjaer fr. 4-00; zes maenden fr. 2-25; met de post fr. 4-75, of fr. 2-50 per zes maendenroor Frankryk 7 fr. 'sjaers. Berigten en Aenkondiqingen 12 cenlimen den drukregel. Afficlien en Bekendmakingen by den uitgever gedrukt worden Gratis in dit blad geplaetst. Alle opzendingen moeten vracbtvry roor den maendag worgend by DÉSIRÉ ALLAERT, drukker-uitgever te Rotisbrugge-Haringhe, toekomen. Terwyl, by het aftreden van het ministerie, de nieuws bladen elk op zyne wyzede verdiensten of onverdien sten van het zelvê aen den dag leggenterwyl een ver nuftig staetkundigeals slotsom van zyne karakter-schet sen, net ministerie dit gloeijende brandmerk locduwt Onder al de leden van het afgetrcdene kabinet is er macr één die de sympathie, de toeneiging van een eerlyk man verdient, en die man is de heer Vilain A'IHlter wyl de heer De Decker onder dit onverbiddelyke vonnis als politiek man begrepen wordt zonder dat eene invloedr- hebbendc stem onder de katholieken hem verdedige vragen wy ons zeiven af, wy, als Vlamingen, in hoe verre de heer De Decker de synpathie zyner miskende broeders behouden heeft, in hoever hy uit zyne politieke schipbreuk de achting en de genegenheid voor hem van het vlacmsch land heeft willen en kunnen redden Toen de heer De Decker tot het verheven ambt van ministèren kabinets-hoofd geroepen werd, opende zich het hart der Vlamingen voor eene ongemeene vreugde, voor de streelenste verwachtingen, een luidruchtig ge juich onlhaelde den gewaenden Messias der Vlaemsche Beweging van aen de grenzen van Frankryk en het Wa lenland, lot aen de grenzen van Holland en Duitschland. Het kon niet anders, of de schryver van het zoo knap ge dacht en geschreven als vaderlandslievend opstelOver de ««teek-schriften ten gunste der vlaemsche tael, of de moedige verdediger, als volksvertegenwoordiger, van de vlaemsche bezwarenzou thands zyne woordenzyne ge voelens, zyne verzuchtingenzyne innerlykste overtui ging verwezenlyken en ze tot daedzaken doen geworden. Vooraleer wy besloten haddden deze verzoekschriften te ondersteunenstelden wy ons de gemelde vier vragon voor, namelyk 1° Is het mogelyk aen dezelve te voldoen 2° Is het billyk aen dezelve te voldoen 3° Is het gevoegelyk aen dezelve te voldoen 4° Is de tyd geschikt om aen dezelve te voldoen <c Endaer wy deze vraegstukken niet dan bevcstigen- der wyze konden beantwoordenhebben wy nietgear- zeld de Beweging der vlaemsche provinties by te sprin- gen. De maetregels, die zy voorstellenworden door de Constitutie toegelaten, door de gevoegelykheid aenge- raden, en de regtvaerdigheid gebiedt dat men ze neme het is meer dan wy behoefden om ze te ondersteunen. \V ebb en de opwerpingen voorzienwelke de voor- zigligheid zal ojrperenhet gcschieeuw, dat de kwade trouw misschien zal laten hoorenmacr deze redens we it derhouden dengenen niet wiens inzigten rein zyn, wiens doel eerlyk is, dengenen, die alleen de bevestiging van het gemeenzame vaderland verlangt door de uitvoertng van een grondbeginsel vanstrenge regtvaerdigheid envanhooye slaetkunde. Welnu, te heer De Decker heeft zich in de bevoorregtc gelegenheid bevonden, heeft ruimschoots de middels aen de hand gehad, om, niet alleen zyne grondbeginsels van regtvaerdigheid tegen de kwade trouw niet alleen zyne grondbeginsels van staetkunde tegen de beschroomdheid te verwezenlyken, en, hy heeft het nietgedaen. Hy heeft den wil niet gehad om hy-zelfs regtvaerdig te zyn, Zyne inzigten die laten wy ongehinderd en rein als het best gelouterde goud; maer wat zyn de beste bedoe lingen zonder uitvoering het geloof zonder de werken is immers een dood geloof ende uitvlugt der inzigten is al te misleidend, zy dienen den vyand zoo wel als den vriend; waer werkdadigheid vereischt wordt, waer de duerste belangen op het spel zyn, daer worden de inzig ten met regte miskend, daer wordt werkloosheid en zwakheid noodwendiger wyze gelyknamig met onwil. De heer De Decker heeft eene commissie benoemd om de vlaemsche bezwaren te laten onderzoeken en opsom men. Men w eet in welke omstandigheden die commissie benoemd is gewordenen wanneer wy ze met den naem van chloroformisatie bestempelden, hebben al de klacr- ziende Vlamingen ons gelyk gegeven. Wy zoudenverstaen dat, of de minister Rogier, of ae minister Frère eene der- gclykc commissie aenstelde, daer zy zouden kunnen voorgeven met de Vlaemsche Beweging niet genoegzaem bekend te zynmaer de heer De Decker had geene in- lich ingen noodig om ter uitvoering zyner overtuigingen en zyner goede inzigten over te gaen. In bezonderliedenwillen wy thands niet treden, en wy willen ons ook niet overhaesten om een uitgemaekt oor deel over den schryverDu petitionnement flamand te uiten; ofschoon onze meening gevormd is, willen wy het gevoelen der vlaemsche drukpers aen het onze toetsen. Alleenlyk voelen wy de behoefte in ons om met een paer woorden den morcelen toestand uit te drukken waerin de zwakheid van het ministerie De Decker ons gelaten heeftWy weten niet hoe wy het' hebbenwaer wy zyn waer wy heen gaenvan w aer wy komenwy bevinden ons in duizeligheid, en vragen aen alle man wat iter is het? [De Elauwaert.)

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1