ROUSBRUGGE. BEKENDMAKINGEN. De Zieltcekker. Maendag toekomende zal onze muziekmaetschappyter gelegenheid van haren Patroondag een Concert hare le den voordragen. Het genootschap (zoo als men verder in de bekendma kingen zien kan) voedt de hoop op eene voldoende aen- veerding van haren aenbod. Wy ook hopen dat de zael te kleen zou zyn om de aenhoorders te bevatten, en wenschen de muziekliefheb bers, die met waren en yvervollenkunstengloedvoorwaers willen, geluk met hunne onderneming, zy verdienen met regt de ondersteuning van het publiek en de medewer king van allen die het minste tot de kunst kan toebrengen. Dat eenieder, wie het zyn mag, het wel nadenke ii Xaluer baert den mensch, de Kunst voed hem op. Wy zyn verzocht te melden dat het reeds tweemael aengekondigde vlaemsch gezelschap gesloten is, onder den titel DE VLAEMSCHE ROOS. Ziet hier op welke grond stellen 1° Iletgezelschap is ingerigt ten voordeele dervlaemsch- lezende huisgezinnen, ten einde hun aen geringen prys goede boeken ter lezing te kunen verschaffen, en blyft be- staen zoolang er twee leden aen hetzelve deel nemen. In dit geval blyft gansch den eigendom der maetschappy aen het laetst overblyvende lid. 2° Voor den oogenblik zullen er geene bezondere by- eenkomsten plaets hebben. 3° De leden van het gezelschap betalen 50 centimen per maend, welke som zal besteed zyn tot dfti aenkoop van vlaemsche boekwerken. Geene boeken mogen strydig zyn met godsdienst of goe de zeden. 4° De leden van het gezelschap mogen wckelyks een boekdeel uit de bibliotheek halen om het onder zyne huisgenoten te lezen. 5° Wanneer de bibliotheek genoegaenzicnelykzal zyn, zullen erverder maetregelen tot kunst, vermaek en vofks- onderrigt, genomen worden. 0° Eene maend na de afkondiging van dit artikel, zal elk nieuw te aenveerden lid, drie franks voor inkomgeld betalen. Al wie zich hiertoe wil laten inschryven kan hem by den uitgever van dit blad vervoegen, alwaer voor den oogenblik de bibliotheek zal ingerigt worden eu die voor- afgaendelyk met alle schikkingen belast is. Aldus overeengekomen en vastgesteld te Rousbrugge- haringhe den 15 November 1857. (Get.) De Leden. Wy mogen met genoegen zeggen dat eene zeer ge achte persoonagie hiertoe eene goede en bezonder onder steuning beloofd heeft. Wy doen ook eenen oproep aen allen goedherligen vlaming en stryder in de vaderlandsche zaek, dat zy deze prysbare stigting zouden indachtig zyn hoe gering de gift zy, zy zal met dank aenveerd worden. Zaterdag lest is te Oostcappelle in eenen beerput verdronken gevonden de huisvrouw van Cornelius Ver- hiele, landbouwer aldaer. Zoo het schynt is dit ongeluk uit de gevolgen van eene hersenziekte ontsprooten. By besluit van 29 october wordt eene gouden meda- lie, ten titel van eerbeiooning, toegewezen aen den baron Peers, te Oostcamp,schryverder beste verhandeling over het op stal houden van het hoornvee, welk vraegstuk het voorwerp is geweest van eenen kampstryd geopend door de landbouw-commissie van West-Ylaenderen. Het schynt stellig dat M. Yandenpeereboom, minister van openbare werken zal weien. M. Vandenpeereboom heeft in de Kamer blyken van! kunde en praktische ziii gegeven. Wy denken hem geschikt voor het hooge minisr >ter-ambt, en onze streek bezopderlyk, alwaer den heer jVandenpeereboom algemeen geacht en gekend is, ver- 'wacht met verlangen het koninglyk besluit dat zyne benoeming als minister van opeiibare w erken medebrengt. Van eenen anderen kant hebbeh wy nog eene reden, om M. Vantfenpëereboom toegenegen te wezen. Ily is een der levendigste voorstaenders der vlaemsche zaek en het is hy die niet zooveel warmte de regten der Vlamingen heeft verdedigd tydens de beraedslaging over de wet op het notariaet. Wy hopen dat hy aen de Vlaemsche Beweging zeer nuttig zal wezen. Een brief uit Engeland bevat de volgende byzonder- hedenover de dood der hertogin van Nemours de dood heeft eene jonge vrouw getroffendie des morgens nog, in gansch de schitterende volheid harer schoonheid was. de hertogin van Nemours was nooit ziek. Zy was bevallen. Zy had gelukkig, zonder moeite die voor alle vrouwen zoo gevaerlyke krisis doorw orsteld. Er waren veertien dagen verloopen. Zy werd vrolyk wakker, sprak van liaer toilet, en begon zich te koifferen... AchGod riep zy uit. Zy neeg het hoofd Zy was doodIn min dan 50 sekonden was alles gedaen. De prins, haer echtgenoot, was beneden den trap. Men roept hem; hy komt toegeloopen, en omhelst slechts een lyk U den toestand van dien ongelukkigen prins zeggen, is boven myne magt. Nooit heb ik iets zoo hertverscheurend gezien. De koningin is, zoo als altyd, wonderbaer van kracht en moed. De eerste zanger van de italiaensche opera van Parys, is vroeger officier geweest. Men verteld van hein de vol gende anekdootOnlangs ontmoette hy een zyner vroe gere kollega's, die by hetzelfde regement gediend had en zeer verheugd was zyn ouden konfrater te zien, maer met wien hy niet geerne in zyne tegenwoordige betrekking gezien werdwaerom hy met hem in een afgelegen kof- fyhuisging, waer hy hem het ongepaste er van onder het oog trachtte te brengen, van debetrekkingen die hy vroe ger had bekleed, aldus te onteeren. Maer, voegde hy er by, wat brengt nw nieuw baent- jen wel op Wel, antwoorde de komediant, 10 of 12 duizend fr. per jaer. 12 duizend franks per jaer riep nu zyn vriend. Zyn er geene vacaturen by uw korps By de ter pres leggen van ons blad zyn de markt- prvzen van Bergen, Kortryk en Yper niet toegekomen. De Gazette van Gent is ons alweer niet toegekomen. BERIGT aen den uitgever. Tw ee nieuwe w erkjes van PATER IIILLEGEER komen ge drukt te worden Boekdeeltje in-18° van 90 bladzyden. Prys 25 cent." Deze werkskens zyn verschenen by We A.-I. vander Schelden en Zonen te Gent, en zy zyn te koop by al de goede boekhandelaers van België en Holland, als ook ten bureele van dit blad. Men geeft, gelyk ook verleend is op de ander werken van dezen volksbeminden schryver, 13voor 12 27 voor 24 57 voor 50 115 voor 100 afdruksels.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 4