TOT DE VLAEMSCHE KIEZERS. Vlaemsche Kiezers heid voor de ziel is. Daerom verzwygen wy niet dat ons blad,, ondanks zyne •mzydigheid, byna hetzelfde lot heeft ondergaen van den burger die wy hier boven bedoelen. Het is onder de zooge zegde slechte bladen gerekend.... Oordeeld .goede kris tenen!?.. Wy gaven een slecht blad uit om dat wy regt- zinnig wilden zyn Wy gaven een slecht blad uit, om dat wy den nek niet wilden buigen voor partyschap Wy gaven een slecht blad uitom dat wy onze kolommen niet openden voor de grenzeloze schriften der lieeren Abbés Ja, wy drukten een blad dat uit de huizen moest v erbannen zynen van langzamerhand zagmen een getal der getrouwe Rousburgsche apuojipipiOA party ons blad weigeren! Wy hebben geduldige Vlamingen en ge trouwe Kristenen, als de onnoozelheid zelve de slagen der Joden, gevoeld en geleden. Wy schreven ten voordeele van de verlichting van het volk, daer het een ander tracht te verblinden. Wy wilden de moedertael aen het volk opdringen, omdat wy over tuigd zyn dat in haer zyne grootheid en eigenwaerde verborgen ligt. In een woord, wy waren en zyn Vlamin gen, wy streden voor het deurbaerste dat de Godheid ons geschonken heeft, voor de tael dat hy ons gaf om hem te loven en te danken. Wy voegden onze stem by die van Vlaenderens geest; een katholyk ministerie was aen het roer; zy stieren voort zonder naer het nootgeuil te lui steren; zy ontruimen hunne zetels en het regtveerdigste aller regten, laten zy versmachtend in de kartons. Neen, ook niet tot hen kan onze dankbaerheid strekken. Wat nu de liberale gezindheid betreft, deze is korter om verklaren, hier geld het geene vinzery, maer open- heriigheid. Alle openherlige lieden zyn tot heden ons ge touw gebleven, ons onzydig bevoordeeld waer zy konden en wy danken hen Tydens de beraedslaging der wet op het notariaet, waren het geene goede liberalen die onze, uwe kwestie Vlamingen verdedigden Wy moeten dan voor een tiental dagen onze onzydigheid verlaten willen wy niet ondankbaer zyn. Ons air dat wy aen het pot-pourri van het vaderland echten is tot allen vlaemschen kiezer Laet u niet verleiden maer oordeeld volgens ei gen geweten, den 10 December aenstaende zult gy regter zyn over u zeiven. Wy bieden u hier onder een ma nifest aen dat ons toegezonden is door het vlaemsch kiesgenootschap van Brussel. Stemt zoo het u voorschryft. Vlamingen Een plegtige oproep wordt aen al de kiezers van België gedaen, opdat zy hunne ware vertegenwoordigers in 's lands Kamers zouden benoemen. Alle magt komt vak het Volk, zegt de Grondwet, en krachtens deze bepaling stelt het Belgische volk zelf de mannen aen, die zyne Wetgevers zullen worden. Deze vryeen onbeperkte magt is het eerste, het kostelykste en het eerlykste zyner vryheden, waerin al de anderen begrepen zyn, waeruit al de andere voortvloeijen. Diens volgens moeten wy ze met de grootste omzigtigheid en beradenheid gebruiken, opdat alleenlyk die burgers, welke, zoo door hunne persoonlyke hoedanigheden, als door hunne politieke denkwyze, ons volle vertrouwen verdienen, gekozen worden. Vlamingen! neemt deze gelegenheid waer om, zoo niet vLAEMsces vertegenwoordigers, dan toch yoorstaendebs deu vlaemsciie belangen te kiezen. Nooit waren de omstan digheden voordeeliger dan tegenwoordig, om te toonen dat gy magtig zyt, en om uwe taelregten te doen zege pralen want vlaemschgezinde wetgevers alléén kunnen uw regt doen gelden, en u in het genot doen komen van het vrye, en wettelyke gebruik uwer Moedertael, het duerbaerste regt van een vrven slaetsburger. Gedenkt, dat sedert 1830 uwe tael en zeden voor eene vreemde tael en levcnswyze verstooten worden dat het Fransch de overhand heeft in Staets- en Gemeente-Bestuer in gereglszakeninliet onderwys en in het leger; ge denkt, dat gy met uw e moedertael niets by uwe Regeer ders verkrygen kunt, dat al de ambten en bedieningen, zonder de kennis der vreemde tael, voor u ongenaekbaer zyn, terwyl |zelfs de uitsluitelyke kennis uwer moeder tael. volgens regt en Constitutie, daertoe voldoende zou moeten wezen. Het eenig middel om de menigvuldige onreglvaerdig- heden uit het tegenwoordige stelsel voortspruitende te döea verdwynen, ligt in de kiezingen. Schenk uwe stem alleenlyk aen die mannen, welke de vlaemsche zaek ge negen zyndie het zonder nagedachte of eigenbaet zyn kunnen en w illenschenkt uwe slem aen opregte libe ralen. De liberalen, voorstanders van vooruitgang en bescha ving en vryheid, kunnen niet anders dan vlaemschgezind zyn, of wel zy hebben geen regt op den naem dien zy voerenimmers het doel der Vlaemsche beweging is de beschaving, de verlichting, door de moedertaelvan al degene welke het overdreven gebruik der fransche tael in de baen des vooruitgangs achteruitgelaten heeft; het doel der Vlaemsche bew eging is de verstandelyke ver heffing en de daervan onafscheidbare stoffelyke welvaert van den middelbaren lageren stand; liet is, met een woord, de zedelyke verheerlyking van hetvlaemsch volk. De dag waerop dit doel zal bereikt zyn, zal men in waer- heid door gansch België door met vreugde en fierheid mo gen uitroepen Alle magt komt van liet volk. Welnu, Vlamingen, en gy allen, BelgenVlamingen en Walen die met ons tot dit edele, grootsche doel wilt medewerken, uwe stem zy geschonken aen de liberalen, want zy alléén nemen aen de Vryheid, zonder welke geen vooruitgang, geene duerzame verbetering mogelyk is, de vryheid van denken, van spreken, van schryven, de vryheid van Godsdienst en van vergaderen; zy alléén betrachten de welvaert van allen en iegelyk braef die met werken zyn dagelyksch brood wil winnenzy alléén ver langen opregt de zelfstandigheid, de onafhankelykheid de welvaert en den roem van het gemeenzame dierbare Vaderland. Het gelukken der liberalen is de eenige red dingsplank der Vlaemsche beweging Gedaen te Brussel, in algemeene vergageritig van het li' herael vlaemsch kiesgenootschap, den 23 november 1837. Namens het Bestuer, C. Dielman. J. B. Langlois. E. Van Bemmel. Gy hebt den 10don december aenstaende eene uwer hei ligste pligten te vervullen. Het geluk, het welzyn des lands zal voor eenen oogenblik in uwe handen berusten Ook zyn de oogen der gansehe natie, zelfs de oogen van den vreemde, thans op u gevestigd, toont aen gansch Europa, toont aen degenen byzonderlyk die beweren dat gy te veel vryheid geniet, hoe wys en gewetensvol gy het regt, hetwelk u door onze vrye, en volksdommelyke grondwet geschonken is, weet te gebruiken. Vergeet geen enkelen oogenblik de belangryklieid uwer zending, de welvaert des lands en uw eigen geluk, daerom, laet u niet misleiden; weegt en wikt zelfde kandidaten tusschen welke gy te kiezen hebt; laet u niet blindelings lot de stembus brengen; zoo leidt men hot slagldiernaer de offerplaets; onderzoekt wel de bew eegredenen welke u in voordeel van dezan of geenen aengediend worden. Misschien zullen er persoonen zyn, die u zullen zeggen die en die schriften moogt gy niet lezen: wanneer u dit of dat iu de hand valt moet gy het ongelezen verbranden. Zy die op dergelyke wyze een stelsel verdedigenver- oordeelen zich zelf, want een stelsel moet wel gebrekkig

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2