VAN ROUSBRUGGE, KIEZERS) 8 DECEMBER 1857. H.° 52. l.ste JAER. Men betaeldlvoor DEN DORPSBODE die elken dinsdag verschyntte Rousbrugge en alien die het blad by den drukker afhalen, per jaerfr. 4-00; zes maendenfr. 2-25; met de post fr. 4-75, of fr. 2-50 per zes maendenvoor Frankryk 7 fr. 'sjaers. Berigten en Aenkondiqingen 12 centimen den drukregel. Affichen en Bekendmakingen by den uitgever gedrukt worden Gratis in dit blad geplaetst. Alle opzendingen moeten Vracutvry voor den maendag morgend by DÉSIRÉ ALLAERT, drukker-uitgever te Rousbrugge-Haringhe, toekomen. Zoo veele schriften van allerhande soort zyn ons dezer dagen onder het oog gekomen dat wy ze waerlyk als fortiiiecatien onzer beide staetkundige gezindheden, mo gen aenzien. Het gezond verstand leest en oordeeld over allenwy kunnen u niet genoeg aenwakkeren om alles te doorgron den wat over de kiezing geschreven is en in u bereik valt. Leest alles zeggen wy, en het is alleen dan dat gy by ei gen verzekering zult weten voor wie gy stemmen moet. Oordeeld welke schriftenop het voorledene gebouwd, meest waerheden bevatten en geinatigst voorkomen, wel ke schriften u de wglgelykste en verstootelykste zyn. Gy zult u niet laten verleiden door listige woorden, want gy zult klare bewyzen hebben van het doel en zending der liberalen; onnodig zal het zyn u te zeggen dat de zalig heid der ziel aen het geven uwer stem in de kiezingen af hangt, o neen, kiezers, God moeid hem met ware een voudigheid en regtzinnigheid, met deugd en goede wer ken, maer met geene baetzucht of partyschap, haet of verdeeldheid, dan om te straffen. Ten voordeele der toe komst, de welvaert en de rust van u vaderlandluistert naer geene listen en lagen die u bestormende partyzucht alleen is hunne zending; gy zult dit begrypen, waerde Kiezers, wanneer gy leest, lezing alleen kan u verlichten maer geene tong, hoeveel zy ook spreken mag van ziel- verlies en jaren 90, hoeveel zy ook spreken mag van kloosters en rykdommendit alles is blaes in den wind. Gy moet lezen en oordeelen, het oordeel is u van God ge geven om te weten wat gy, als mensch, te doen en te laten hebt, even als of uwe vrye grondwet toelaet te oordeelen of gy bekwame of onbekwame wetgevers aen het roer van uwen staet wilt daerstellen, zoo even is ook liet eenc en het ander voor0 of nadeelig voor uprys- of sjrafbaer in de oogen van Hem die alles ziet. Wy bezitten geene verwaende uitgelatenheid om W. een beslissend oordeel voor te sehryven, nog veel min, uit reden der belachelyke zinspeelingen, durven wy van kettery, vrymetzclary, navolgens van Marnix, ver volging van priesters, vernietigen van kloosters en ker ken, opschudding van revolutie spreken, ieder ware mensch is reeds genoeg overtuigd dat dit slechts wapens zyn in de handen van hen die willen zegepralen en over- winnen, zoo alsook het praten over paus, bisschop en pastor tot hetzelve doel strekken, maer door geene wei dende ziel aengenomen kan zyn om dat het nutteloos is tot niets verstrekt. Kiezers, het vaderland vraegd van u een gewigtiger gedacht, een plechtiger werk van u hangt het af zyne sluimering of ontwakingzyne voor- of achteruitgang den toom te geven, dus overweegd en oordeeld wel. Den 10 december, zoo nakende, gy bevindt u voor de stembus met in de eene hand een liberael en in de andere een katholyk briefke. Uw vonnis over beide partyen gaet hier ten einde Hebt gy geluistprt naer dwaze overdreven herberg praets, of is hy, wie het zyn mag, burger of priester, er in gelukt u een koeband aen den hals te leggen, u ter merkt te brengen en te ver- koopen Deze trekken, alhoewel veel gepleegd, zyn even verstootenswaerdig het tw eede is zoo slaef en overdre ven of het eerste laeg en belachelyk. In dit geval, stemt ais een blinde, als een onnoozelaer en maekt u verant- woordelyk voor den welstand van het vaderland van wiens geluk geheel uw bestaen afhangende is. Maer neen, gy hebt dit niet, gy wilt als mensch maer niet als dier behandeld worden, gy zyt en gy. wilt vrye burger zyn, gy wilt de grootheid en de verheffing van uwen heiligen Godsdienst, den Godsdienst uwer vaderen voor wien allen Belg den knie buigt en ten strydc zou trekken INDIEN hy in gevaer ware; gy wilt uwe akkers in rust en w ilde beploegen en wenscht nog verder ver beteringen aen den landbouw; gy wilt geene groote ei genaren of kapitalisten, maer hunnen w elstand en de tevredenheid met hetgeen zy bezitten; gy wenscht een plekje gronds om er voor uw huisgezin een voldoende bestaen op te vinden; gy wenscht dat men de burgery met geene nieuwe belastingen meer belade; gy wilt den bloei van handel en neèring; gy wilt de verbetering van wegen en vaerten; in een woord gy wilt den welstand van geestelyk en wereldlyk, van ryken, van necring- doenden en landbouwer; en by al dat goede, wilt gy geene bedelaers maer arbeiders, gy zult den armen ou derling troosten en den jongen werk verschaffen; gy wilt de verlichting in zyne volle klaertc; gy wilt iii alle standen den geest voeden en veredelen; gy kunt de vermaken van het voorgeslacht niet strydig zy uoni dat zy hoemecr zy verboden zyn hoe onzediger worden; gy ziet in den opbouw der kunsten en wetenschappen den luister en grootheid van uw land, van uw volk, van u zeiven. O! beminde Kiezer! gy zyt myn broeder, gy zyt een ware liberael! Neen, gy twyfeld niet meer, het liberale briefke is in uw regtc hand, gy reikt het den Voorzitter over. Zivt

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 1