DAT IS WEL AERDIG I laemseh Middeiv-Comiteit. daer uw pllgt, uwe burgcrlyke taek volbragt. Het vader land zal u door rust en vrede, door bloei en vooruitgang bankbaer zyn. Niet waer gebeur, als wy solda,et waren schold men ons voor domme ezels uit omdat wy geen, iyansch ver stonden; en nu ook nog al die groots lieerea stierekeur ders spreken geen vlaemsch, hel is te geaaeepe, en ook V ra egt men een vlaenischen notaris in onze tVlaemsc|e streken, die groote heeren zeggen dat 'tnjet nodig is; en ander en ander dingen dat wy dagelyks hi de gazelten zien, zyn zoo duivels strydig met hetvolk van Vlaenderen, dat zy op eens al de franschkiljons over de grenzen zullen jagen. En 't is dat zy altyd het middel vinden om ons te vleijen, die slimmeriks, ziet gy wel, als het is om geko zen te worden, 0111 aen het roer te zitten, dan kennen zy wel vlaemsch.,... Het krielt van vlaemsche geschriften over de kiezingen, ik heb er ten minsten voor drie maen- den te lezen. Dat is wel aerdig, dat zy ons nu zoo ge dienstig zyn zonder wy het vragen, en als wy het vragen naer zy gekozen zyn, zy den zeerd hebben van den Vla ming en zyne boeretael (zouden zy zeggen). Vind gy dat ook niet aerdig, gebeur Ja zeker, Tit, alzoo k.... men Frederik, maer het zal niet blyven duren, alle liedjes zyn eens uitgezongen, de liberalen zullen aen Cesar geven wat Cesar toekomt of zy zyn niet liberael. Ik heb ook myne kazak naer hunnen kant gekeerd, al is 't dat myne vrouw er hebbelyk tegen was; maer ik zei Mie, de liberalen zyn liberalen. Dat is juist, zegde zy. Ja, ja, sprak ik voort, en als de li beralen liberalen zyn, dan zullen zy zich zoo liberael toonen om den liberalen vlaming het liberale regt aen zyne liberale tael te gevendan zal ons Kootje, zeide ik haer nog, welhaest liberaellyk kunnen lezen, waer hy het nu slechts op zyn papegaeis kendt. Ah ah ah gebeur, ik ben blyde dat gy de zaek zoo verstaet, ja, ja, dat het maer zoo zy, wy zullen altyd liberaellyk doen, en liberael zyn met onze vrienden, en liberael zyn met onze vyanden. Het is reeds lang dat die verslaefde kazak my onverdragelyk word, en wel bezon- derlyk zedert zondag lest, van als ik de Gazette van Yper in het gemeentehuis gelezen heb. Indien dezelve blyft voort verschynen zy zal voorzeker eenen ordentelyken dienst aen de liberale gezindgeid doen want men moet waerlyk, zoo als men zondag in het sermoen zegde, een voorlooper van Antekrist zyn om dergelyke uitbrakingen van onzeden en lastertael onder de eenvoudige land bouwers te durven strooijen. Kom, kom, Berten, ik zal ik myne verslaefde kazak aen de lange persen der lan ding hangen, bind gy de uwe aen den groóten nootelaer van den Molenwal, maer vergeet niet er op te schryven te koopen, dat zyn welbezochte plaetsen, wy zullen daer wel liefhebbers vinden. Akkoort, Tit, gauw...... Ziet gv daer die kazakken hangen DAT IS WEL AERDIG AEN DE VLAEMSCHE KIEZERS. Brussel 20 november 1857. Andcrmael ziet gy uw Vaderland in opschudding ge- bragt door de botsing der twee staetpartyendie sinds 1850 onze bevolking verdeclen, en welke, voor ons Vla mingen tot nu toe, niet eene van beiden hebben verdiend echt natiohael genoemd te worden. De katholieken hebben anze grieven laten bestaen; de liberalen hebben niet eens willen gelooven dat wy voorde volksopbeuring werkten dat de vlaemsche beweging onlsfaen is uil de noodzake- lykheid om de vlaemsche bevolking te verlichten; dat zy dus uit haren oorsprong zeiven eene volkszaek is. Vlaemsche Broeders den 10 december aenstaende zal men umaer desterabus roepen; men zaluroepen om uwen heiligsten burgerpligt te vervullen, dat ïs te z. ggen men zal u het regt geven uwe wetgevers aen Ce stellen. Weest op uwen post voor eene zoo gewigtige taak; ja, stelt uwe wetgevers aen, maer, iq name van wat wy het duerbaer- ste op aerde bezitten, in name onzer Yryheid, gedraegt u als Vlamingenby hel;vervullen van eseqén zoo heiligen pligt voor het vlaemsch Vaderland Stemt naer de in- spraek van uw geweten zoo als het deja regtschapenen, vryen burger belaemt; inaer, katholiek of liberael, dat hy, die uwe stem erlangt, trouw de verbindtenis aenga uwe taelregten te zullen verdedigen. In de arrondissementenwaer wy ons sterk genoeg kennenmoeten wy mannen kiezendie eerst en vooral vlaemsche Belgen zyn, dat beduidt: mannen geheel en gansch onzer zake loegedaen. Daer, waer onze magt niet zou bereikend wezenmoeten wy onze hulp leenen aen mannen, die ten minste onze tael kennen, en ze ge noeg beminnen om ze te verdedigen. Te lang zyn wy tot onze schande de speelbal der party en geweest; te dikwyls heeft onze volksdommelykheid om der partyen wille gevaer geloopenen te veel opoffe ringen hebben wy in moeijelyke omstandigheden gedaeu, om nog langer te gedoogen, dat de Vlaming buiten het politieke leven gesloten blyve Immers, waerom zouden wy geene staetsparty daerstel- len, waerom zou een, volk, dat door eigene magt, zuch tend onder de miskenning, zich zelf wist op te beuren waerom zouden de Vlamingendie door de beide staets- partyen verstooten, van alle onderstand van wege het Gouvernement beroofd, eene litteratuer wisten te stichten den beschavingsgeest onder de burgery wisten te versprei- deu, waerom, zeggen wy, zou zulk volk, waerom zouden de Vlamingen by de gemeenteby de provintie en by den staet niet vertegenw oordigd wezen Als wy ons tot nu toelieten bestieren in eene tael, die wy nietverstaen als tot den dag van heden de Vlamingen in hun eigen land als vreemdelingen te regt zaten, als wy ons tot he den onbekwaem lieten vwklaren tot het bekleeden van staets-of eereambten, dat geeft geene rede om langer blyken van zulkeschuldige verdraegzaemheid te geven De sluimering eindige! het werkelyke leven beginne!... Vlamingen schaert u op alle punten des lands te sa men strengeld de broederhanden vast in een; en zv die u tot heden versmaeddenzullen de noodzakclykheid in zien, uwe eisschen in acht te nemen. Nooit heeft het Vaderland in dringender omstandigheden de vervulling van uwen heiligsten burgerpligt geëist. Want, als de hei de partyen in hun al te driftige twisten, onze nationali teit en onze vryheid in den afgrond hielpen, dan zoudet gy de grootste slagtoffers hunner dolzinnigheid worden dan ware men nog in staet de schuld van alles op den hals der plompe Vlamingen te laden Vlamingen op uw en postDe prys nwer stem zy de verdediging uwer taelregten. In een grondwettelyk land is hy de meester, die er zich de magtigste toonten wv wy maken immers de meerderheid uit. Voor htft bestuer des Vlaemschen Midden-Comileits De Secretaris, De Voorzitter, F. Tiivs. Miciiiel Van dek Vookt. 1 Op verzoek nemen wy het volgende in ons blad over zonder eensdeels er van de verantwoordelyk op ons te w illen nemen, al nogtkans, den lezer aenwakkerende dat hy zich wel overdenkeby al hetgeene dat menwegens den heer A. Van den peereboom in de ooren zoude blazen, wy vinden onze gemeente te veel verpligt voor hem, die voor ons, te Brussel, als een vader zorgend is.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1857 | | pagina 2