Maendag 15 October 1860, OPENBARE FENDIT1E PAN Met tyd van betaling, mits stellende goede borg en de bespreken comptant te voldoen in handen van den Notaris VANDENBOOGAERDE, te Poperinghe. MENGELINGEN. De kiezingen MARKTENr— Veurae. Per 145 licters 10 OCl. 3 OCt. Bergen (Frankryk). Per hekt. 1/2 8 October. 1 octob. - Er waren te markt 1460 hektoliters. t:' ten 4 ure namiddag, te Poperinghe, in de Veurne- straet, ten verzoeke van d' heer Joannes Decoester, Stoelen, Tafels, Caders, Bedbakken, Ezelbed, Koorn-VVindmoIen, oude Vensters, Pendule, Bier- Liqueur en Wynglazen ISO tinnen Plats en Tellooren, Limonadelepels, tinnen Waterpotten, ko peren Casserollen, Mooren, hamme en andere Ketels, Mannytten, Kandelaers, Vuerpolten, Marabouts, Taert-en Fruitpannen, Spit met koperen Trommel, en tot dies andere voorwerpen; Koperwerktwee Karren op 2 wielen, waervan de eene op diesel kan staen en met brankaers, eene Dieselkarre met negen plaetsen; een Tilbury; een Char-a-bancs met zes plaetsen een Char-a-bancs met 42 plaetsen; grooten wagen vier Gareelen, Saletten, Zadels, Brils, en andere voorwerpen. zyn aenstaende en weinig, zeer weinig hooren wy er van spreken. Of deze stilzwygendheid gunstig of ongunstig is, dat zal de toekomst ons leeren. Zoms is zy gunstig wanneer dezelve als eene voortdurende verstandhouding mag aenzien zyn, maer is het in het tegenoverstelde geval, dan is de stilzwygend heid eene voorbode van twist en tweedragt, eenen bedekten kampstryd tot hetbekomen der openstaende of te vernieuwen plaetsen in onzen gemeenteraed. Dan schynt ons de toekomst of wel heilzaem of wel betreurenswaerdig. Dat zy heilzaem zy want het valt niet te betwisten datonzegeuieente het in het byzonder van doen heeft, twist en tweedragt kan ons anders niet geven dan stilstand en werkloosheid, twee zaken die eene ge meente op den boord des afgronds geleiden in wel kers diepte zy hare verkwyning zien kan w aerin zy eens zal moeten vallen. Burgers open wy wel onze oogen, vragen wy raed aen volkslievende persoonen, aen mannen die met gelatenheid over onze samenleving en wat haer van noode is kunnen oordeel stryken, geene knikkers of schreeuwers of politieke opinien kunnen u den weg aentoonen, het eene is overdreven gelyk het ander, en wat meer is by een gemeentebestuer komen die verschillige opinien maer niet te pas, by dien raed van het stadhuis diend een man te zyn met goeden raed alléén, al bezathy anders geene kennissen, want hy is daer slechts als deelgenoot van een huisgezin die met goeden raed voorwaert mogt. Daerom zien wy wat ons te doen en te laten valt als onafhanglyk burger als voorstander van regt en rede wy herha len als onafhanglyk burger, want wy hebben nog het minste aen ons gemeentebestuer of aen wie het zyn mag te danken, in tegendeel, wy kunnen maer niet verdragen dat die echt vlaemsche stadkuisheeren zoo willens en wetens op zyn franscb geschoeid blyven volgens woorden en uitleggingen willen zy in alles verbetering en verlichting voor het volk en als het minste te doen valt schryven zy Pompes d ineendie, dat is te zeggen brandpompea voor Frankrykwant waei' het voor ons, inwooners van Rousbrugge, Vla mingen en lastbelalers, het zou daer zekerlvk wel 111 onze tael boven het spuitenkot geschilderd staen Wy verheugen ons over ons gemeentebestuer om dat het werkzaem is, werkzaem, ziet daer een woord van gewigt, die by den minsten overleg alle monden stopt in tegendeel alle monden spreken doen Dat is't hetgeen wy vragen Wie stil staet gaet achternit, zegt de gegronde reden, en het is juist daerom dat wy ons hedendaegs besluer moeten pryzen 0111 dat het werkzaem is en vooruit wil. De aenleg van steenwegen in alle rigtingen mogelyk vaq ons dorp uilgaende, zoo benoodigd voor koophandel, landbouw en nyverheid; het stichten van een be- hoorlyk schoolgebouw, onmisbaer voor liet onderwys der jeugd, die een verstandig man nimmer uit het oog verliezen mag om dat de jeugd den vruchtdra- genden boom der toekomst is; de zorg die men ge nomen heeft voor de openbare gezondheid, zoo door het verbeteren der rioolen voor dezen, slinkende mestputten in onze stralen, en door het beschikken van drinkbaer water by middel van pompende ge durige waekzaemheid tot het verbeteren van de we- kélyksche markt, en nu, zoo als men hier onder zien kan, het bekomen van eene graenmarkt, enz. enz., zyn allen zaken om zonder den minsten twyfel ach ting en herkentenis aen een dusdanig bestuer te moe ten geven. Lacht niet op deze woorden, heeren be stierders, het is niét voor uw persoons dat wy ze neêr schryven, want hot is slechts het gevoel van regtschapene dankbaerheid die spreekt 0111 de han del wyzen te beloonen waer zy het verdienen. En waerde medeburgers, zouden wy wel deze za ken die wy komeu op te sommen mogen als geldver- kwistend aenzien? nogtans zeggen veelen JA, en met dit u te doen gelooven, met dit zweerd trach ten zy u te dooden. Maer hoe uitzinnig! zulke be wering verdiend geene antwoord. Wy willen echter den uitleg dier zonneklare voordeelen sparen, uit hoofde van plaetsgebrek en by een toekomend num mer ons artikel voortzetten. Eene hulpsom van 5000 fr. is loegeslaen aen de gemeente Rousbrugge-llaringlie, tot het leggen eenen steenweg van dat gemeente naer Crombeke. By koninglyk besluit van 6 september I860, ge geven te Wiesbaden, is de gemeente Rousbrugge- Haringhe bemagtigd eeiie wekelyksche graenmarkt op te regten, den welken eiken zaterdag zal plaets hebben. Weinig bevoorraed. Verkoop spoedig. Tarwe Rogge Sucrioen Ilaver Boonen 54,00 44,00 52,00 42,50 .25,00 2G,00 22,00 24,00 13,00 21,30 14,00 21, 00,00 00,00 12,00 10,00 00,00 00,00 Tarwe 57,50 3G,48 Rogge 25,59 22,74 Sucrioen 22,53 20,88 Haver 14,85 14,7G Boonen 56,49 57,9G Linzaed 56,04 54,60 Koolzaed(winter) 59,75 40,» Aerdappels 41,84 11,53 Vlas p. 1 1/2 kil. 2,42 2,50

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1860 | | pagina 4