ROERENDE ONROERENDE GOEDEREN. Het Ware Liberalisnms. LA BELGIQUE O Burgers, men moei ingaen dat het geven van hulp gelden niet zal blyvcn duren en dat de gemeenten die zullen verwaerloosd hebben om in het noodigc te voorzien, zoo men zegt, zullen te gapen staen en bun, zonder middel op redding van alles ontbloot vinden!.. En deze die van heden vooruitzien, zegt, zyn ze geld verkwistend Nog eens zyn wy overtuigd, wy moeten neen zeggen in tegendeel daerin is <leri in trest der gemeente gelegen. Rekend even zoo melden steenweg van Watou door Haringhc en gy zult den zelfden uitslag vinden. Wy spreken niet van de voordeden die zulke wer ken, aen alles wat cene gemeente toebehoorend is, geven kan, macr den verstandigen lezer zal ons hier van vcrschoonen daer zy in overvloed gekend zyn in een woord zy leveren alle voordeden op, lerwyl de moerassige straten, alle nadeden. En het schoolgebouw vreezen wy niet de ver achting van liet nageslacht op ons te halen met te durven beweren dat zulkdanig werk onnoodig is Macr wy zullen dat niet doen want een weldenkend man zou ons zeker voor uitzinnig acnzicn. En zoo wy het niet kunnen afkeuren, moeten wy het, natucr- lyk, aennemen. Immers, de geschikte rede toepassen en gelooven dat werkzaemheid alléén, en anders niet, eene ge meente tot de bron van welvaert brengen kan, is iets dat wy niet kunnen noch mogen nalaten hetgeen wy overwegen is het duerbaerstc belang van ons ge- meentclyk huisgezin en dacrom ware het te wen- scben dat allen medeburger in ons gevoelen deelde. Zeggen voor wie wy den SO oclobcr te stemmen hebben onder de menigte kandidaten welke, zoo men zegt, inde verte opdagen, zullen wy niet doen, om dat, 1° eenieder die regtzinnig en met rede bcgaeft is hiertoe dienen kan, en 2" het niet dan liaet en twist kan brengen daer waer vriendschap en eensgezind heid dient en hoogst noodig is. Macr zeggen wy tot die kandidaten gedenkt dat gy cene onuilsprekelyke veranlwoordelykheid, eene vcranlwoordelykheid die meer dan menschelvk is op u zult halen, zoo gy legen uw ligtzinnig gedacht den welstand van cene gchcclc gemeente durft wisselen; voelt gy u hiertoe geroepen door geest en hart, door goed overleg, nyverheidszucht en onafhanglykc han- dclwys komtklemt de trappen van het stadhuis op wy zullen er u helpen op de kussen zetten, macr is het zoo niet en wiltgy ons door beloften en vinzery verleiden, wacht u, want cene geheime verstooting zal u raken en gy zult uwe misslagen, nog min den haetvan het gemeente, nimmer kunnen uitwasschen. En tot onze medeburgeren Laten wy den partygeest woeden, zoo er bestaet, en blyven wy onafhanglvk, kiezen wy liberael of katholyk, maer dat zy volksgezind zyn, dat geene ydele glorie hen tot de eerambten geleide dat zy werkzaem zyn en de belangen van elkeen ons in het oog houden en voorstaen, boven al, dat zy de ware vryheid eerbiedigen. Dit alles moeten wy nazien. En daerom, zegde over eenigedagen het blad de Grondwet, weest voorzichtig eu lact u raden eer gy u overheden kiest, niet door klikkery of geschreeuw, maer door wyze bezadigde raedgevin.-en, en denkt aen den ezel met den steen, en als ge naer de stembus gact her- rinnert u dan de les van den wysgeer Pythagoras die u zegtBurgers, bewaelct mee wetgevers en kiest ze niet te ligtzinnig, want met uw zweet befaclt gy hunne misslagen. Onder dezen titel deelt het onafhanglyk blad, De Grondwet van Antwerpen, hel volgende artikel mede. Om dat alhier ook insgelyks de zoogezegde libe ralen denken gelyk ze te Antwerpen en elders schynen gezind te zyn, gelooven wy niet kwalyk te doen het artikel hen ook onder hel oosr te brengen en nemen liet over. r Ja, langs waer, hoe moet het volk beschaefd worden Duizende malen is hel reeds gezegd, en zal het nog gezegd worden Langs den nationalen weg, langs den weg der moedertaelEn toch blyven sommige liberalen ooren en oogen sluiten voor die waerheid, gelyk de uilen doen die men in den nacht cene bran dende kacrs voorhoudt. Het volk is een boom waerop, door de zorgen van een wys liberalismus, de vruclitei» der beschaving moeten groeijen. En wat doet men met den boom Men verplant hem, rukt zyne oude wortels af, zet hem in eene enge kuip en omringt hem van vreemde lucht. Ily groeit wel, maer hoe Ily brengt wel voort, maer wat In de broeikassen van onzen plantentuin staet een kokosboom. De hovenier wvdt er al dé mogelyke zor gen aen toe, geeft hem water op tyd, snoeit hem en, droomt er daerenboven :s nachts nog van. En waerom draegt de boom toch geene kokosnoten gelyk de ame- rikaensche? waerom staet hv mager en fleps te treuren Omdat hy uit zyn eigen grond gerukt, van zvnc lucht beroofd, en van zyne natuer verwy- derd is Men wil het vlaemsch volk eerst verfranschen en dan verlichten dat's verkeerd. Men metselt eerst de vensters van zyn verstand en denkvermogen digf, en dan komt men er met de kaersvoor dat 'sdom. Men ontaerd het volk, neemt er al de wacrde van weg en dan wil men het gaen volmaken En langs dien weg denken, helaes, velen het doel te bereiken door de grondbeginsels van "t liberalis mus aengewezen. Van natuer verbasterd en verfranscht te zyn, is byna voor den vlaming eene vereischtc conditie ge worden voor den titel van liberael. Wees vlaemsch en men houdt u verdacht (De rest, de toekomende wéék.) VERZEKERINGS - MAETSCHAPPY TEGEN BRAND EN HET HEMELS VUER te brussel, toegelaten by koninglyk besluit. WAERBORGT Bczonderen agent te Rousbrugge-Haringhe, DÉSIRÉ ALLAERT, uitgever van dit blad.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1860 | | pagina 5