Postdienst ROÜSBRUGGE POPERINGHE RERKiT J. Del a no le - Alexander. Vertrek-uren. Bureelen. PRYZEN DER PLAETSEN. aen de Hoppekweekers. MENGELINGEN. Volks-onderwys. van naer I.N CORRESPONDENTIE MET DEN YZERENWEG. Te beginnen met I" September 1860, is er eene nieuwe Deligencedienst ingerigt tusschen Rousbrugge en Poperinghe en vice-versa. ROUSBRUGGE naer Poperinghe oin 8 1/2 ure 'sniorg. oin 21/2 ure namidd. POPERINGHE naer Rousbrugge, om 6 ure's morgens. i> oin 12ure20m.nam. T ROUSBRUGGE, hotel (le Peer den-poster g. e POPERINGHE, hotel den Hertgroole markt. Ten 8 1/2 ure fr. 1-00; ten 2 1/2 ure fr. 0-50 cent.; ten 6 ure fr. 0-50 cent.; en ten 12 ure 20 m. fr. 1-00. Iedere Deligence zal op baren doortogt 10 minuten stilhouden te Proven, ter herberg van J. Lemnhieu. Men vraegt le koopen GEDROOGDE HOPPE- STRUIKEN (ranken), zoo veel mogelyk ontdaen van hunne bladeren, aen den prys van 55 franks de 1000 kilos, geleverd aen de papier-fabriek van Crainhem-by-Brussel. Verdere inlichtingen kan men bekomen te Brussel, Kogelstraet (rue du Boulet), N° 19. Men vraegt verders agenten voor den aen koop van dit voortbrengsel. Ter gelegenheid van de laetste reis des Konings naer Antwerpen, deelt de Morning-Post over de inwendige toestand van Belgie en over de genegenheid welke het land zynen Vorst toedraegt, eene beoordeeling mede, die wy met vreugde aentcekenen. Ziehier hoe dit blad zich uitdrukt •i Zoo wy er over moeten oordeelen door de fees ten welke ieder jaer in Belgie plaels hebben en door liet gedrag der inwooners in 't algemeen, zullen wy zeggen dat dit land, betrekkelvk zyne kleine uitge strektheid, het is niaer 12,569 engelsche mylen, 't is te zeggen het achtste der uitgebreidheid van Groot- Britanje, en Bezit inaer eene bevolking van nauwe- lyks 5 miljoen zielen, het gelilkkigste land der we reld is. En waerom zou het zoo niet zyn? Begiftigd meteen der vruchtbaerste en best bebouwde gronden; met ryke en uitgestrekte yzer- en koolmynen van welke er eenige tot een zoo hoog punt van belang- rykheid gekomen zjn, welke geene andere natie be reikt heeft; niet eene werkzame en nyverige bevol king; met een volk van den edelsten aerdBelgie bestuerd door een der wyste en beste souvereinen, kan te regt afgeschilderd w orden als een oases van vrede en voldoening op een vasteland opgew ekt dooi de hevigste driften en de ontroeringen der politieke omwentelingen. In geen ander land, ter uitzondering van Engeland, beslaen er zulke vryzinnigo instellin gen, eene zoo volstrekte vryheid van het woord en gedoen, noch een volk zoo bekwaein er van te ge nieten en het te waerderen. Slechts dertig jaren, zyn, sedert zyne verkregene onafhankelykheid, verloopan, en niettegenstaende is den voortgang welk het in de ontwikkeling der kunsten en koophandel gedaen heeft, zeer aenzienlyk en beluigen de hooge talenten in nyverheid en de slandvattigheid zyner inwooners. ii Zyne koophandel heeft telken jare in groote evenredigheid toegenomen, en indien het, gedurende de dertig jaren die zullen opvolgen, blyft voortgaen in de rigting, die het tot nu toe genomen heeft, zal Belgie ongetwyfeld, in evenredigheid zyner uitge strektheid, een der rykste landen worden. ii Ganscli de bevolking wyt deze roemryke staet van zaken toe aen de vrye constitutie en aen den wyzen en verslandigen souverein die ze regeert. ii Deze bevolking eerbiedigt bygevolg de Koning als eenen vader die over de belangen van zyn volk met eene vaderlyke bekommering zorg draegt, en die altyd gezocht heeft zynen froon te ondersteunen door de genegenheid zyner welbeminde onderdanen. Geen wonder dan dat deze talryke feesten en ver maken zich vernieuwen iederen keer dat de gelegen heid zich de Belgen aenbiedt hunne trouwhartigheid te bewyzen aen Leopold, de gekozen Koning huns harten. Postzegels. Te Paris zyn sinds den l"cn No vember de postzegels van één centiem voor dagbladen en andere gedrukte stukken in zwang gebragt. Ons gouvernement dat zoo vele slechte knoeijerien van de franschen naaept zou dit goede voorbeeld ook wel kunnen volgen. Onzes dunkes zit er in dit sys teem van frankeering der gedrukte stukken en ga zetten, een groote boni voor de schatkist. De ty dierekening. De altyddurende tydaflooping wordt by de Euro- peesche volken afgedeeld in jaren Het jaer betee- kende tydruimte welke de zon noodig heeft om tot het middelpunt terug te komen, van waer.zy in schyn is weggegaen daertoe besteed zy 565 dagen, en 1/4 dag, min 11 minuten. Gebuerde de loop der zon juist in 365 1/4 dagen, om op liaer standpunt terug te ko men, dan zou men met dat 1/4 dag, hetwelk ieder jaer overschiet, slechts alle vier jaren eenen dag by te zetten hebben, hetwelk schrikkeljaer genoemd

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1860 | | pagina 3