A. VANDENBÜSSCHE. RUBBRECHT. 'ft ni Het bdclrag der reeds gemelde schulden fr. 20,4011-00 De aflossingen bedragen fr. 10,500-00 De schuld op 51 Dec. 1860 zal blyven cp fr. 9,905-00 Na aftrek van 2,200 franken, bedrag van het overbly vende te betalen voor den steenweg naer Hoogstaede en 500 franken der schuld aengegaen voor de gendarmery, te zamen fr. 2,700-00 vinden vvy dat de overblyvende gemeente- schuld alleenlyk voortkomende is van onder houd der behoeftigen en beloopende is totjfr. 7,205-" Wy vragen het UEd., kon den afleg der schulden in deze laetste jaren met meer rapheid geschieden Wel is waer dat nog geene leeningen zyn aengegaen voor den steenweg naer Crombeke, noch voor het bou wen der gemeenteschool, maer als men voor de eerste werken, boven de intresten eene som van 5000 franken en voor de tweede eene som van 1000 franken jaerlyks kan beschikken tot afleg der aen te gane leeningen zyn de gemeentemiddelen eenigzints gekronken of wel in slechten toestand? Neen Mynheeren, volgens ons heeft eene gemeente niets te vrezen, acngaendc de schulden, zoo lang zy kan nakomen aen den jaerlykschen afleg en betalen der intresten. Wy voeden dies aengaende de meening van het grootste getal gemeente besturen, die niet acrzelen allergrootste gcldolïers te doen om door verbeteringen en werken den welstand en voorspoed in hun midden te trekken, en het is maer al te waer dat de steden en gemeenten die voortyds deze waerheid wisten te bewerken, heden de bloeijenste voortkomen. Volgens bewyzen hier boven is het gedurende de laetste jaren dat de gcmeenteschuld sedert 1840 ten laegsten is gekomen. Wy zullen nog zeggen dat het gedurende deze jaren is dat de gemeente de grootste verbeteringen ondergaeii heeft en dat de noodigste werken ontworpen zyn geworden. En inderdaed, treffen wy voor eerst de openbare ge- zondheidsw erken binnen diet dorp uitgevoerd aen. Zy bestaen in het verhoogen en verheffen van een deel der marktplaets langst de wooning van Mr. De Ifongerc tot aen den Yzer. Het plaetsen van moddergooien en rigoolen zoo op de markt, als in de Poperinghe- en Bergcn- straet. In 1859 heeft de provincie eene hulpsoni van 700 fr. en in 1800 heeft de stact eene hulpsom van 1000 franken in voordeel van deze werken toegestaen. De hulpsom van den Slaet is nog niet ontvangen, maer is beschikbaer zoo haest de overige werken beslaende in het verhoogen en verleggen der marktplaets en het daerstellen van eene waterpomp in de Cromhekestraet zullen uitgeoefend zyn. De werken betrekkelyk de openbare gezondheid welke wy vuriglyk wenschcn, zyn deze aengaende hetverbree- den der Krekelstraet. lteeds hebben wy hier over in ons verslag van 1859 gehandeld en het is ons hoogst aenge- naem geweest vernomen te hebben dat de gemeente nog eens op de medehulp van het gouvernement zou-mogen rekenen. De openbare waterpomp met. monument, in liet mid den der maktplaets, in 1859 gesteld, heeft het nuttig oogwit niet bereikt hetwelk vvy ervan verwacht hebben, ondanks alle seheidkundige middelen, hiertoe gebruikt geworden, blyft het water uit dezen put ondrinkbaer. Edoch, niemand kon dit voorzien, en wanneer UEd. de noodige fondsen voor dit werk slenidet was uw inzigt niet zoo wel als het onze van nuttig en menschlievend te zyn, dit, in een tydslip wanneer het drinkbaer water zoo schaers was In de andere verbeteringen met het gewoon inkomen gedurende deze dry laetste jaren uitgevoerd, zullen wy nog begrypen Eene buitengew oone herstelling aen de gemeente school van Haringhe en de daerstelling eener waterpomp nldaer. Het bouwen van een magazyn dienende tot verbergen der brandgeriefscliappen, en welkers zolderingen tot liggen van terwc door het bureel van weldaed gebezigd zyn. De aenkoop van eene brandpomp en het inrigtcn van een korps pompieren, die alrecde in gevaer van brand de grootste diensten zouden opleveren. Vier allerschoonste groote brandladders zyn in 48ty9 vervaerdigd geweest. Het gemeente is in den loop van ditjaernog eigenaer geworden door aenkoop jegens de erfgenamen van Cor nelius Masson, van eene wooning palende aen het maga zyn om dit laetste, zulks noodig zynde, te vergrooten. Het zelve is in pacht gegeven aen het bureel van weldaed mits den prys van 24 fr. by jare. De gebouwen en afhangsels der gendarmery hebben bniterigewoone en byzondere verbeteringen ondergaen. In voordeel der neringdoende lieden hebt UEd. op onze voorstel jaerlyks eene geringe som in de begrooting gestemd tot geven van openbare volksfeesten, Het muziek genootschap, die alhier sedert lange jaren kwynend was is, door eene jaerlvksche hulpsom, toteenen merkelyken verbeteringstoestand gekomen. Welhaest zal zy weeriliglyk het gemeente vertegenwoordigen. Andere maetschappyen zoo als die der Blinde Vinken en handboogschutters hebben tot geven van pryskampen met hulpsommen begiftigd geweest. De voorstellen tot de erinrigting van den alhier oud- bloeijendeu graenmarkt, by koninglyk besluit van 6 Sept. 1860 toegestaen, alsook de bcraemde verbeteringsmid delen voor den gronsel en botermarkt konnen door ons niet meer gedaen worden. Wy hopen dat onze opvolgers hunne zorgvuldigheid op dit bclangryk punt zullen \es- tigen. Het onderhoud der beurtwegen is zonder byzondere rollen met het gewoon inkomen gedaen geweest en tot voortduring hebben wy een krediet van 500 fr. inde begrooling vooruit gesteld. De goedgekeurde stukken aengaende het schoolgebouw zyn ons nog niet teruggezonden, nogthans hebben wv een krediet van 4500 fr. in de begrooling voorgedragen om na ontvang dezer cnniiddelyk tot de aenbesteding Ie konnen overgaen. De aenbesteding der werken van den steenweg naer Crombeke Zal zonder uitstel kunnen geschieden, volgens onze berekening zal men tot deze konnen overgaen in het begin van het toekomende jaer. Ten dezen einde zyn de noodige kredieten in de begrooting van 4860 voorgesteld. Diesaengaende herrinneren wy UEd.de verscheidene rekwesten aen der. Minister van Openbare Werken toege zonden om eene hulpsom op zyn Departement in voordeele van dezen weg te bekomen. Na eene langdurige brief wisseling is onze vraegin aenmerking genomen geweest." By brief van 18 Oct. lest, N° 6996, heeft de heer Arron* disseincnt-Coniniissaris ons ter kennis gebragt dat eene hulpsoni van 5000 fr. door den minister van openbare werken aen dezen steenweg is toegestaen. Een ontwerp van steenweg van Rousbrugge naer Watou door de plaets van Haringhe is gedurende dit jaer door den provincialen Raed aengenoincn geweest. Zoodra de toegestane hulpsommen voor dezen steenw eg zullen be schikbaer zyn, zal de aenbesteding der werken insgelyks kunnen geschieden. De voordeden welke alle deze werken aen ons gemeente moeten toebrengen, hebben wy genoeg besproken en on derhandeld mynheeren. dat bet ons de moeilespaert hier over uit te breiden. Wy eindigen ons verslag met UEd. te bedanken over de gulhartige medewerking met welke UEd. ons in alle omstandigheid vereerd hebt; van onzen kant zyn wy ten uilterste te vreden van geene moeite gespaerd te hebben om alles te bekomen wat maer tot wel zyn, verbetering of nut der gemeente konde strekken. Gedaen te Rousbrcgge-IIaringhe, in zitting van 23 November 1860, door iiet koleegie van rurgheester en schepenen, c$wi^mecó&4> en é^c/te/ienen J ^)e

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1860 | | pagina 6