MARKTEN. HET IS WINTER. Veurne. Bergen (Frankryk). Per 145 Helers. Per hekt. 1/2 14 jan. 7 jan. zyn in het naer huis keeren op de baen nedergeval- len, met dit gevolg dat men den eenen 's anderdaegs dood gevrozen heeft gevonden en den anderen heeft men inet twee vervrozen beenen en een arm naer het hospitael gedragen. De eerste laet eene weduwe met vyf kinderen, in de grootste ellende, achter. Deze winter zal onder de strengste dezer eeuw tellen. In den nacht van den 7 tot 8 dezer is de ther mometer tot 17°5 centigraden beneden zero gedaeld en sedert 50 jaren is hy nogmaer eens leeger geweest, namelyk in 1858, toen hy I8°8 centigraden beneden zero toekende. Deze opgaven zyn aen de jaerboeken van het koninglyk observatorium van Brussel ont leend. Uit andere waernemingen in hetzelfde gesticht gedaen, blykt dat van 7 tot 10 january de koude heviger is dan op elk ander tydstip. Sinds 120 jaren heeft men opgemerkt dat de 10 january gemiddeld de koudste dag is van het jaer. Het is avond. Dik gedoffeld in onzen sjarp komen wy te huis by vrouw en kind, om, na de vrienden, de herberg en de wereld hun deel gegeven te hebben, ook nog een uer huislyk genoegen te smaken by eene gloeijende kagchel, met een pot huisbier op de tafel, onze lange pyp en al wat noodig is tot een genoeg- lyken vlaemschen avond. En daer begrypen de fran- sche modeheeren niets van, ziet ge. Zoo al rookende en al drinkende wordt het dan laet. Moeder rust onder 't warme deken en de kleine liggen onder de dikke sprei te ronken en te blozen als roozen. De koude kan daer met zyn zuer gezigt niet by omdat vader en moeder gezorgd hebben voor "t deksel der lieve kleine engelen. Maer als wy zoo gerust zitten te rooken, en de vensterramen hooren kraken van de koude die daer- buiten heerscht, dan mogen wy toch wel eens vragen of ieder het zoo goed heeft, of ieder zoo onbekom merd de koude kan tarten naest een gloeijend en koestrend vuer By die gedachte valt ons het hoofd op de borst en wy verzinken in sombere mymering, want onze geest dwaelt rond in de hutten en kamers der schamele armen en behoeftige arbeiders op de zolders der ongelukkigen die onder de bloote pannen woonen, om daer getuigen te zyn van de vreeselykste ellende, van arnioê en lyden die het hart doen scheuren* Daer vinden wy geene gloeijende kagchel, geen zacht bed, geene warme broeijende dekens, niets van 't geen wy genieten. En nogtlians zyn het menschen die daer woonen, menschen die daer lyden Hier ligt een vader zich de liairen uit het hoofd te trekken omdat hy zyn ge zin met den arbeid zyner handen het noodige niet meer verschaffen kan, omdat hy zyne kinderen ziet koude en honger lyden en in 't gebrek niet voorzien kan. Ginds hoort men de kinderen eener arme we duwe op den naeklen en kouden zolder op het strooi zonder voedsel noch'deksel liggen kermen, tot dat 's morgens een goei ziel uit de geburen de inoeder byspringt en of twee der kinderen stervend bevrozen naer 't Gasthuis helpt dragen Ziet, het is wel warm by de kagchel, maer wyl wy aen onze pyp trekken en de rookwolken wegblazen, zoo al denkende aen de armen, en voor den dag van morgen aen 't schryven en yryven zyn, valt er een traen op ons papier en wy zitten op de pen te knab belen omdat er toch zooveel ellende onder de zon is voor onze arme broeders. Dan denken wy aen de kinderen die van koude op 'tstrooi liggen te kermen, aen de klagende moeder die zich 't hart uit het lyf zou rukken op het geschrei barer kinderen, aen den wanhopigen vader, en.... cn met overstelpt gemoed zitten wy te duiten om hel leed van onzen cven- mensch dien wy niet helpen kunnen.... .Niet helpen!.... Alleen, neen, kunnen wy niets, maer als wy onze poogingen vereenigen, als ieder burger een kleinen penning bydraegl, als de ryken de gelnkkigen der aerde allen eene brok van hunnen overvloed geven, dan is de arme gered, dan zal er geen inensch van honger sterven, geen kind op den kouden zolder bevriezen. W'elaen, burgers! welaen, ryken thans is hei oogst voor hen die zich met goede werken willen veredelen Wilt gy u een zacht kussen bereiden waerop uw- hoofd rusten kan wilt gy uwer urine ziel troost en vertrouwen in Gods barmhartigheid verschaffen; wilt gy in de uitterste oogenblikken, dan wanneer alle menschelyke hulp u verlaef, met kalmte de eeuwig heid inblikken, denkt aen uwe arme lydende mede- menschen, en gy zult liet hoofd kunnen ueèjleggeii getroost in de woorden van Christus Die de win sten der mijnen voel doet heeft my ivelgeduen. Gr. Beweging van den burgerstand der gemeente Bevereu gedurende hel jaer 18G0. De bevolking op 51 Dec. 185!) was 1G26 zielen. Gedurende het jaer zyn geboren j 38 Hebben zich gevestigd Overleden 6G vr.15 "8 m. 27 vr' !6 10!) Hebben de gemeente verlaten j G6 j Verschil in min43 De bevolking op 51 Dec. 18G0, beliep dus lot 1585 zielen. Binnen hetzelfde jaer zyn er27 huwclykcn geweest, te weten Jongens met meisjes 19 met weduwen 2 Weduwenaers met meisjes 5 inet wed;.wen 1 Tarwe Rogge 16 janu. 9 janu, 50,00 57,00 52,00 57,00 22,00 25,00 21,25 23,25 Sucrioen 15,00 21,25 18,00 21,25 Haver 11,00 IC,00 9,00 15,75 Boonen 18,50 25,00 22,— 23,50 Er waren te markt 4l57.hektolilers. Tarwe 34,83 Rogge Sucrioen 22,24 Haver 16,27 Boonen 2G,53 Aerdappels 9,40 Vlas p. 1 1/2 kil. 2,2 L

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4