Het vlaemsch is de Kamer. noten, ook de Schoone Leander sloeg den nagel op den kop wanneer liy zeide Men doet wat men kun en niet wat men wil. Hoe liet ook zyn mag, \vy wensclien dat de Troost- rvrwachters ons nog dikinaels niet zulke aenge- nanie avondstonden wilden troosten. Dat is den wcnsch, volgens liet algemeen gerucht, van allen die er tegenwoordig zyngeweest, en hetgeeft geen twyfel of de aengekondigde vertooning van zondag aen- staende zal weder druk bezocht zyn. Het koncert dal onze muziekinaetschappy zondag laelst voor hare leden gaf, is buiten verwachting af- geloopen. Spelers en zangers hebben zich volop van hunne tack gekweten en menig stuk, die wy niet regt schoon en moeijelyk mogen noemen is niet groole toejuiching en bis vereert geworden. Meer kunnen wy hier niet van zeggen, men mogt ons sonityds in vriendschap naer het hoofd werpen Wat wilt gy u met iets benioeijen daer gy er gee- ne kennis van hebt. En dat ware niet gelogen. Hierom wachten wy beoordeeling van eenen deskun digen af, die wy met liefde zullen opnemen. Maer jammer dat deskundigen dikmaels veel pralen en weinig verrigten. En waerdoor komt dit Antwoord. Hier inoet men schryven voor een vlacinsch publiek en velen die over de muziek hun oordeel zouden kunnen vellen hebben slechts franseh geleerd, en dat is helaes? de kanker onzer dagen Noglhans, kennis of geen, vinden wy ons bcvoegt te melden dat ons muziek, in deze laetste tyden, reu zenstappen in de kunst heeft afgelegd, zoodanig dat het uiet meer tevergelykenis by hetgeeu het vroeger was. Dat strekt tot eer van hen die geene moeite sparen oni dit genootschap in staud te houdeu. Dat allen burger dit begrypeen het zyne bybrenge 0111 deze niaetscliappy te ondersteunen, die er, als het ware, noodig is. De miskenning van het regt der Vlamingen in hun vaderland wordt waerlyk onverdragelyk, het is meer dan schande voor een minister, zoo als M. Rogier, een volk zoo te behandelen; en daer hebben wy nog by zoo veel vertegenwoordigers uit onze vlaemsche gewesten die zich schamen te toonen dat zy Vlamin gen zyn en liever dan aen het onbetwistbaer regt gehoor te geven, knikken zy op den vreemden gril van een minister maer blindelings JA. Noemt dit dan een volk vertegenwoordigen? Die naem zyn zy on- waerdig. Volgens zitting der Kamer van 29 january is het ver boden aen een vlaemsche leerling der hoogere schooien zyn examen in zyne moedertael af te leggen Voor zulk liberalismus kan een ware vaderlander geene woorden vinden 0111 zyne verontweerdiging uit te drukken, het is eene geheele natie onbe- schaemd in het aenzicht slaen. De leden der kamer die voor de moedertael ge stemd hebben en aen wie er dankbetuigingen gezon den worden, zyn MM. Coomans, Janssens, Verwilghen, De Naeijer, H. Dumortier, Van der Donckt en eenige walsche vertegenwoordigers. Ziel hier een honderste van hetgeen de dagbladen over deze zaek zeggen Nieuwe belediging, den vlaemschcn landaerd aen- gcdacn Het belgische Staets-besluer wil van geen vlaemsch hooren. Het legt Wael en Vlaming de kennis van lalyn, grieksch, engelsch of duitsch, driehoekmeelkunde en al wat meer op den Vlaming te dwingen, zyne moe dertael te leeren, dat vermag, dat wil het niet. Hoe bezorgd toont het zich niet met de geringste neigingen der Walen Het is, het wil slechts franseh wezen niets ge meens hebben met den Dietscher. Het erkent zich dus vreemd aen ons wy hebben dus geen vo/As-beheer Aldus is de toestand ten minste duidelyk. Dat het maer durve vrymoedig spreken en handelen Wy zullen te beter weten waer aen ons te houden. Volgens het Bestuer, zyn de scholen in Vlaenderen niet ten dienste van Vlaenderen opgerigt; onze vlaemsche jongens, toekomende magistraten, nota rissen, leeraers en bestuerlyke ambtenaers; advoka- ten, geneesheeren en apothekers in Vlaenderen, behooren ons niet toe. Alles franseh in Vlaenderen Geen eigenaerd, geene beschaving, geen algemeen, snel en ten volle begrepen woord, geene zedelyke en dus stoffelyke belangen meer, zoo innig aen de tael verbonden De standen worden meer dan ooit van elkander verwy- derd, de menigte van de geleerden, van de weten schap afgezonderd. En wat wordt er van het volks- verstand, wanneer het vlaemsch volk, niets van het belgisch chineesch verslael Het Staetsbestuer is niet voor ons wy zyn voor liet Bestuer gemaekt Het ministerie wil dan een' voortdurenden stryd tusschen het dietsche Volkdom en den belgisclien Staet. De belgische Staet, gekunsteld werk der diploma tie en der party-drift, dagleekent van gister, en wie weel of hy reeds morgen niet onder de nakende ge beurtenissen verzwolgen wordt Het dietsche Volkdom vloeit oorspronkelyk uit de Godheid wie kent deszelfs ouderdom Het over leefde alle besluer-vormen, alle overheerschingen, alle staetkundige wisselvalligheden. Wie voorspelt deszelfs uitsterven en einde Stalen verdwynen de Volken zyn eeuwig Nederland vergaet niet. Wil Belgie leefbaer wezen, het eerbiedige, het er- kenne gelykelyk én het germaensche én het romaen- sche volkdom die het samenstellen. Wantwy, Neder landers, w y blyven Nederlanders, met of zonder een Belgie. Zoo willen het onze bestendige, eeuw ig vol hardende volksaerd, ons roemryk verledeneonze hoogste belangen van het heden en in den toekomst. Het gekunstelde verdwynt steeds als van zelfs de natuer alleen herleeft. Belgie, om te bestaen moet met ons dietschdom kunnen sanienaerden. B.-C ■1 Wij willen onze tael aen niemaud )i opdringen maer op onze beurt willen x wy niet dat ons eene vreemde tael opge- drongen worde. M. De Breyne. Zitting van den 31 January 1857. (Moniteur). Deze gedenkweerdige woorden zyn ons in het ge heugen gekomen, toen wy vernamen dat er, in de zitting van jl. dinsdag der Kamer ter gelegenheid van de beraedslaging van den graed van hoogeschoolleer- ling, eene nieuwe hoon de vlaemsche tael was aen- gedaen geweest. Zoo, zullen wy voor eeuwig gedwee

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3