DIT BEGINT ER OP TE TREKKEN. LIED. 'h- van 20 centieinen)]geef lol algeineene klagten aen- leiding; zy hebben de kleur en de grootte der zilve ren tweefrankstukken, en reeds zyn sommige lieden dour die noodloolige gelykenis bedrogen en bestolen geworden. Den 2b january, liet de vrouw Debruyne, te Ypere, liaer kind alleen ten huizeen toen zy terug kwam vond zy hel geheel in brand en geen teekcn van leven meer gevende. Hoeveel dergelyke onge lukken zullen wy nog moeten betreuren vooraleer de moeders voorzigliger zullen worden. De korrecktionnele regtbank van Brugge, heeft Julia Van Goethem, oud 2b jaren, huisvrouw van Frans Laininers, tot 1 maend gevang veroordeeld, als overtuigd zvnde door zorgeloosheid de oorzaek geweest te zyn, dat haer kind doodbrandde. - De beroemde rekenkundige,Hendrik Mondeux is in cenc diligencie, den dienst doende tusschen Condoiu en Auch, schielyk overleden. De zoo gcnaemde poksken (clavelée) die in 182b meer dan 00,000 dieren wegrukten, zyn op nieuw onder de schapen verschenen reeds zyn er menige dieren, in de omstreken van Aelst omgeko men, en zoo alles het voorspelt, gezien de hevige besmettelykheid der ziekte, hebben wy te vreezen dat zy grootc verwoestingen zal aenrigten. Het vlecsch voortskouicnde der dieren door de kwade pokskeus aengetast, bezit dadeelige eigen schappen die er de verbruiking mocteu van beletten. Dien ten gevolge heeft het stadsbestuer verboden dat er geen geslagt schapenvleesch mag in die stad ge- bragt worden en dat al de schapen alvorens tot het slagthuis over te gaeu zullen moeten onderzocht wor den; degene die aen deze voorschryving nalatig bly- ven, zullen voor de regtbank vervolgd worden inge volge de voorschriften der wet. De gcnaemde Robyn, broeder-trappist in het klooster te Forges, is door het {assisenhof van Hene gouwen ter dood veroordeeld, om dit klooster in brand gesleken te hebben. ROUSSELAERE. Belangrykc aenmerking op de zesjarige vernieuwing der burgemeesters van Oost- nieuwkerke In 1824 was M. F Declerc'q burgemeester. 1850 Jac. Basyn 1836 Karei Wijffels 1842 A. Van Isaeker 1848 F. Dcclercq 1854 dito Van Isaeker lil January 1861 J. Haghcdooren Een bewys dat de Oostnieuwkerkenaers moeijelyk te vreden te stellen zyn, dewyl zy alle zes jaren ee- nen nieuwen burgmeester noodig hebben. BRUGGE, 5 feb. Naer'alle waerschynlykheid zal de yzerenweg van Lichtervelde naer Venrne wel- haest zyne onmisbare voltrekking bekomen, 't is te zeggen zyne verlenging tot aen Duinkerke. Door be sluit van 14 january laetst, heeft de prefekt van het Xoorden cene commissie van 5 leden benoemd, om het ontwerp te onderzoeken deze kommissie, welke den 25 jauuary is ingesteld, moet in den tyd van eene maend zyn besluit doen kennen. m De voorloopige ontwerpen, van dezen yzeren weg zyn in de onder prcfeetucr van Duinkerke en in de prefectuer van Ryssel, wacr men er kennis van kan bekomen nedergelcgd. De vreugde betoogingen ter gelegenheid der in- hulding van den heer burgmeester Sijoeu, te Loo, hebbenmet al hunne levendigheid ook nog opregtheid en kunde gepaerd. Eene redevoeringaen den heer burgmeester door Hyacinte Groigny, opgedragen, was van het hier onderstaende liedje gevolgd, die wy niet van waerde ontbloot vinden Stem De Brabancoisne. 1. Welaen Loonaers, de wenschen de gebeden, Zyn thans door God en Leopold verhoord, Juicht blyde juicht, want 't lieve feest van heden Schenkt ons de uian, die lot ons welzyn hoort. De man die vast ons welzyn zal bewaken, Die 't roer van Loo vandaegin d'handen vat Leve SIJOEN, de stuerman onzer zaken, Leve SIJOEN, Burgmeester van de stad 2. Betrouw t op hem, gy arme medebroeder, Betrouwt op hem, gy arm verlaten kind, SIJOEN zal zyn, steeds uwen medebroeder SIJOEN zal zyn d'opregsten menschen vrind Want in den nood zal hy uw tranen stelpen, Hy is geacht, bemind van arm en ryk, De lieve God zal zyn bezorgdheid helpen Zoo wordt de naem SIJOEN onsterfelyk 3. Leend Hem uw hulp, gy Gemeenteraedsleden, Bewerkt met Hem het welzyn onzer stad, Sluit dit verbond bv deze feestelykheden, Betreed met hem dit zoo vereerend pad Die Loo naer vree en welvaert moet geleiden. Eeiulragl maefctmagt...Blyftsteeds die leus gestand; Zoo zal' de roem van SIJOEN zich verspreiden Voor 't oude Loo, voor Vorst en Vaderland Wy hebben verledene week doen zien hoe dwaes de liberale meerderheid onzer volksvertegenwoordi gers-kamer gehandeld had met den Vlaemschen leerlingen hun regt te weigeren!Wal heeft hun nu toch bewogen om op hunne stemming terug te komen?... De misnoegdheid der vlaemsche pers, de verzoekschriften der vlaemsche maetschappyen, of misschien de gewaerwordingen hunner onbehendig- hcid Wat er ook van zy Minister Rogier is in de Ka mer komen verklaren, dat hy by misverstand daer- tegen gestemd had en dat men behoefde de Vlaemsche Zaekdeze zoo vaderlandsclie zaek, te ondersteunen. Ook de heer Defré heeft zyne vroegere stemming ingetrokken en trachten te bewyzen dat hy het voor-* stel des hoeren Coomans niet begrepen had Men begint dus de Vlamingen een weinig gehoor te verleenen maer dit is niet voldoende Het is slechts in zaken van weinig belang dat men hun een schynbaer regt verleent, terwyl men de ver-

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3