En ze zeggen dat bet fransch onze moedertael niet is? bezit heeft genomen van de geheele regering, dan zou het toch onregtvaerdig wezen, deze knevelary ten laste te leggen van de eene of andere staetsparty, van dezen of genen invloed. De omwenteling alleen, de losscheuring van eene broedernatie ging bezwan gerd met deze noodlottige strekking. Belgie werd door de kracht der gebeurtenissen en door den zegc- pracl van het ruwe geweld naer het zuiden getrok ken, wacr men met straetsteenen, met schimp- en smaedwoorden eenen stam van den troon had beroofd acn wien Frankryk zyne charte te danken had, maer die nog daerenboven kon zeggen ik heb van de overwinnacrs verkregen, dat het land onzer voorva deren nietin stukken en brokken wierde gescheurd! [Te vervolgen.) Het volgende is eene nauwkeurige kopv van een rapport, den onderzoekingsregler eener vlaemsche provincie ingekomen Ce Jourd hui mille huit cent soixante et un le 8 Fevier Nous A... et B... porleur d'un Mandatdes- sernnée par le Jus d'instuton de la rondisement C... a charger de nomnié D... agé de 22 an praffuction it journallcr Nous Nous somnic rcndus dans son do it mcsilc Nous la von invitera Nous suivrcs que fait it le jour le moi an fait et clos le 8 fevrier 1861. Reinaert de Vos). PHOSPRORIEKEN. Wy hebben reeds menigmael de aendacht van bet bestuer gevestigd op liet gevaer, dat de phosphoriekc stekjes opleveren. Vooreerst zyn deze stekjes met witten fosfoor vcr- vacrdigd en ontvlambaer by wryving op alle harde lichamen. Daerdoor heeft men van den eenen kant schrikke- lyke vergiftigingen, zoo door ongeval, onvoorzich tigheid en misdaed te betreuren gehad terwyl men van eenen anderen kant brandrampen heeft zien door ontstaen, die het leven en de fortuin van menigeen hebben gekost. Het fransch gouvernement is voornemens eene wet uit te vacrdigen, waerby het maken van fosforieke stekjes aen de byzondere nyverheid verboden wordt. Het gouvernement zou na schadevergoeding aen de byzondere nyverheid zelfs stekjes leveren, welke niet vergiftigd zyn en slechts op daertoe geinaekle scheeltjes vuer vatten. Het fransch gouvernement zou echter hierby niet alleen in een belang van openbare gezondheid en veiligheid te werk gaen, maer tevens eene belasting op de phosphorieken leggen, die wel 20 miljoen zou opbrengen. Donderdag waren de aktien van den yzercn weg van Lichtervelde op Veurne, ter beurs van Gent, aen 257 1;2 frs. gevraegd. Maendag laetst is er byna een ongeluk gebeurd langst den steenweg van Dixmude naer Veurne. Een rytuig, bespannen met twee peerden, in welk zich de heer distrikt-kommissaris en andere persoonen, ko mende van Woumcn alwaer zy de loting voor de Mi litie voorgezeten hadden, zich bevonden, is door het breken van den as ten gronde gestort. Geiukkiglyk heeft niemand cenig leed bekomen. Met eenparigheid van stemmen heeft de jury gelast met het loewyzen des yyfjaerlykschen pryzen voor de beste tóoneclwerken, den prysaen het vader- landsch treurspel Jacob van Artf.vf.i.oe des hoe ren Potvin toegewezen. Het cenlracl komiteit, in Belgie opgcrigt voor het inzamelen van gelden, ten behoeve der Kristenen van t Oosten, is uileengegaen. Na aftrek der kosten, is er eene zuivere som van fr. 16,967-17 cent. naer Beyrulh gezonden. Z. 11. Prosper Louis, hertog van Arcmberg, Aer- schot. Croy en Hopper prins van Recklinshausen en groot lint der orden van Leopold, den Zwarten Arend van Pruissen, den Neerlandschcn Leeuw, St.-llui- brecht en St.- Michiel van Beijeren, officier van 't Ee- re-Legioen, is over eenige dagen overleden in zy n hotel, op den Kleinen Zavel te Brussel, in den ouder dom van 75 jaer, 9 maenden en 29 dagen, Men sehryft uit Antwerpen Gisteren avond heeft professor van Beers zynen Cursus van vlaemsshe deklamalie geopend. De eerste zitting was onder vele opziglen belang wekkend en leerzaein. Na het doel en de strekking van den leergang uitgclegl te hebben, heeft hy de leerlingen in twee klassen verdeeld, te welen in een voudige declamators en in tooncelsprekers. Vervolgens heeft hy getracht een standpunt te ma- men voor de uitspraek door het goede van den hql- landschen tongval en 't goede van den brabandschen tongval zoo veel mogelyk tot een geheel le versmel ten als maetslof voor de nederlandsche kunstmatige uitspraek. Zulke leergangen, bestierd door een. bevoegden professor belooven veel nut voort te brengen. GENT. Wy vernemen dat Z. M. de Koning aen onzen stadgenoot, den heer Karel-Lodew yk-Thcodor Van Malcote, erkenning van ouden adel heeft ver leend, voor hem en zyne afstammelingen. Ter zelfder tyde heeft Z. M. bevolen dat de heer Van Malcote in 's lands adel worde opgenomen. In Frankryk gaet men nieuwe geldstukken slaen. Op de voorzyde van al de stukken zal het kei- zerlyk hoofd met een lauwerkroon omgeven zyn, in aendenken der zegepralen bchacld door Napoleon 111 in persoon. Op al de goudstukken van die van 100 f. lot deze van 20 fr., en op de zilverstukken, van die van 5 fr. tot deze van 1 fr., zal de tegenwoordige keerzyde vervangen worden door de keizerlyke wa pens mantel en staf, enz. De middcnstempel op de zilveren stukken zal rond zyn, terwyl dat der goudstukken, gelyk zal zyn aen het tegenwoordig modul van het stuk van 100 fr. I)c keerzyde der bronzen geldstukken zal niet ver anderd worden. Den 19 dezer, des nachts, is te Napels de schouw burg Teatho Nuovo teeneniael afgebrand, waer het publiek eiken avond de lofzang aen Garibaldi deed zingen. Men vermoedt dat de kwacdwilligheid hier niet vreemd aen is. TANDPYN. Men neme een lepclken jaglpoe- dcr en een stuk fynen neteldoek of mousseline. Men doet het buskruid in den neteldoeken bindt het kop je by middel van eenen gewaschten draed. Als de tandpyn zich voordoet, men steekt het kopje in den mond, men knauwt, spuwt het speeksel uit, cn na verloop van een kwarluers is de smart verdwenen. Dit middel is de remedie van eenen beruchten hor- logiemakcr van St.-Denis, die zoo veel genezingen volbragt

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4