MARKTEN. Per 145 lielers. Tarwe Rogge Sucrioeiv Haver Booncn Veurne. 13 maert. 30,00 33,50 21,00 23,00 18,00 22,00 12,30 16,00 20,50 20,75 Bergen (Frankryk). Per hekt. 1 11 maert. 4 maert. moedertael noemen, weinig bekend zyn met die ver diensten hunner moedertael. Bewyst gy wel, Mynheer, dat de fransche tael van geen grooter nut is in België dan de Vlaemsche Want gy weet inwendig wel dat de schoonste en ver- hevenste wetenschappen en kunsten in het franse li bestudeerd zyn, moeten en niet anders kunnen. Wat aengaet het woord MODEGAEI, ik verklaer u dat, hel is gelyk op wien het bedoelende is, het zou kunnen meer kieschheid hebben om den eenen of anderen der ingezetenen te kenschetsen. Als ik sprak van de vlaemsché niaetschappy wilde ik de Troostverwachters alhier bedoelen, welke ik bereid ben te ondersteunen, Mynheer, nevens een groot getal onzer burgers. lk ben Vlaming en scheppe er roem in tot het huisgezin dier rondborstige lieden te behooren hunne zaek is de myne en als Vlaming zou ik ze des noods verdedigen. Wat het slot uws antwoords betreft, Mynheer, ik beweer dat hel even min als het overige in verband staetmet den ernstigen toon op welken ik u eerst aen- gesproken heb en zoo ik het wel overzie, moet ik by my zeiven zeggen dat het wat kiesscher zou kunnen zynwant men biedt zoo stout de hand niet aen de zen die men eerst uitgelachen heeft, hy moge hoog.ee of lager dan uw staet zyn. Ut groet u DE SCHODT. AN'TWOORD. De waerkeid bexil de grootste magt op de wereld de leugen vindt slechts ingang door de geljrkenis op haer. Schaftisbcev. of Bedenkt u tweemael voor gy. eenmael spreekt en gy zult driemael zoo wel spreken. Aphorism*. Dat isklaerder dan uw romeinsch van den grooten Horace, Mynheer, die, wy moeten het u zeggen, zoo duister is als eene donderwolk; en ten anderen, wy zyn geene Romeinen, wy zyn Nederlanders, Belgen, afstammelingen van dat vrome volk die eens Julius Gesar niet te wel ontvangden. Zoo wy hebben u vernederd en bespotWel alsgyonze gezegden vernederend en bespottelyk acht, zeg dan, Mynheer, welken toon moesten wy aennc- men oin uwe, maer met ons en het heiligste van Vlaenderens bestaen, spottende ophelderingen te be antwoorden Moesten wy stilzwygend u dit alles la ten uitkramen en met onze kniën in het stof, voor zaken die gy misschen met een onoverwogen gedacht op hel papier gebragt hebt, oin vergeving smeken Neen, Mynheer, indien gy regtzinnig uw geweten wilt raedplegen, gy moet met ons bekennen dat dit nim mer zal, mag of kan, don toon van een gazetscliryver zyn. In het Nr 21, sprekende over het koncert van mu ziek daer staet Wat wilt gy u met iets bemoeijen daer gy er geene kennis tan liebt. Die woorden ei- genllyk, zoogy zegt, Mynheer, hebt gy de goedheid gehad ons in het aengezicht te blazen. Wy antwoor den op uwe kieschheid dat dit niq t gelogen was. Was dat zdokwalyk gesproken en hebben wy u daermede beledigd Gy komt nu zelfs bekennen dat wy waerhejd schreven... Wel als het waerkeid is, mag de waerheid niet gezeid zyn? En diewaer- heid noemd gy eene personuliteitDat is onverstaen- baer... Wy hebben altyd gemeend dat eene persona liteit eene scherpe en beledigende uitdrukkingwelke niet de zaek maer den persoon betreft was, en als liet zoo niet is, dan verstaen wy niets meer van hetgeen wy hieronder verstaen moeten. En voor wat uwen grooten modegaei aengaet, kunt gy toch niet bewyzen, hoe hard dezen op uwe maeg ligt, dat wy hiermede iemand bedoelen. Indien men nu eens zeide De dageraed is schoon. Wat mode- gaei durft zeggen dat hv niet schoon is Welk per soon is hier bedoeld Geen. Hel was in ons sebry- vens hetzelfde. Over het geheel uws briefs, voor wat de vlaem sche zaek betreft, oordeelende, Mynheer, zyn wy me- delydend en bescliaemd iets zoozinneloos, ongerymd, schiinpachtig en onwetend, uit de pen van een bc- sehaefd en welsprekend inan te moeten in het licht brengen. Uwe onbezonnen vragen beant woorden Dat kunnen wy, maer, wy willen niet wy willen niet om dat gy onze vriend zyt en om dat wy de weerdigheid van wie het zyn mag niet wenschen door hetsiyk te trekken. Dit is ernstig gelooven wy, Mynheer. Doch, laet ons hopen dat niemand het u ten kwade zal nemen, uw schryven kenschetst een ongezeten maer tevens goed karakter, want hoe aerdig tocli komen op alle diegenepene op helderingen de woorden Ik ben Vlaming en scheppe er roem in tot het huisgezin dier rondborstige lieden te behooren hunne zaek is de myne en als Vlaming zou ik ze des noods verdedigen. Wie zou een man met zulke tael oDaengenanie be merkingen kunnen maken O Mynheer, zoo dit u ernstig is.... dan, dan loochent gy uwe gezegdens en gy wordt niet alleen onz'vriend, inaer,onz' broeder Wy ook verdedigen de zaek der Vlamingen, en doen het nu om dat het noodig is. Met u, Mynheer, telt het vaderland een kryger te nicer onder haer onverbas terd vaen del, zingt dan inet ons het zoo gekende refrein van Cornelius Loots Ja, basterd Belgen! laffe vaadren! Ontaarde moeders! die uw kind Een vreemd vergift stort in zijn aadren, Dat, wreed, de kiem des stams verslindt, Gaat voort, laat vreemden smaak het streelcn ^t Vergeet, bij Fransche schouwtooneelcn, Der vaadren hoogc poëzij Wij willen als die vaadren spreken Gij.moogt uw kroost tot Gaulers kweeken, 't Wordt rjip voor schande en slavernij. 6 maert. 30,00 53,50 20,00 22,30 18,00 21,50 12,00 10,00 19,00 27,00 Er waren te markt 2115 hektoliters Tarwe 35,11 Rogge Sucrioen 22,26 Haver 16,87 Boonen 24,96 Aerdappels 13,87 Vlas p. 1 1/2 kil. 2,23 34,99 22,98 22,20 14.50 29,62 14,10 2,20

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4