OVER HET VLAEMSCH. MENGELINGEN. WILLEN OF NIET ALLES MOET FRANSCH ZYN.' Het Onderwyzers-ambt. borg, leu aen veerden van den voornoemden Notaris Y O E ymet deze verpachting belast, by w ien alle inlichtingen dies aengaende zyn te bekomen. Hoe schoon is het niet voor een Vlamin te kunnen fransch schry ven zoo als het hier volgende opschrift, dezer dagen in een onzer administratie bureelen nedergclegd Serravin au 2 Regement De Lensier soldal au 2 Eskadron a L'Ecol d'equi tasion a <i milisieii de 54 est mon tans est vini les 1 april est mon Cornel c'est Wichoud. De vriend die ons dit bewysstuk van franschdol- lieid ter hand komt stellen, zegt er by In uwe laetsle nummers hebtUed. nog al wat gehandeld over liet woord fransehe modeguei. Zou dezen somwylen van dit slach zyn lly kwam er uil als eenen milord en scheen nooit geen vlaemsch gesproken te hebben. Dat zou er konnen op trekken. 2d° Vervolg Wy lezen in den Eeloonuer Nog langen tyd zou men de vlaemscho beweging met minachting bejegend hebben doch eensklaps barstte een nieuwe storm los in het zuiden. De troon van den tak der d'Orléans viel in cénen dag, na ecu acblienjarig beslaen van voorspoed en van magtont- wikkeling. De franschen, met eenc ligtzinnighcid welke hunnen volksaerd kenmerkt, sloegen in 1848 over tot de uilzinnigste stelsels van maelschappelyk besluer. Commtinismus, socialismus, phalanstérlalisuius kampten als om prys, welke van al deze droomeryeii men in de plaeis zoude stellen, om de achticnjarigc samenleving spoedig naer haren ondergang te bren gen. De volksverbyslering ging met reuzenstappen voort naer het onvermydelyk doel mier het despo- tisnnis van het zueerd. Daer eventwel de bclgisehc natie nog meer aen de vryheid dan aen de fransche- lary houdt, weigerde zv dilmael den gebuer op den doolweg te volgen. Belgie maekte, gelyk men het noemt, volte-face, en het was gedwongen, om niet alleen te staen, elders sanienneigingen te zoeken. Het geweld trok ons naer het zuideneen geweldige tegenschok wierp ons terug naer het noorden. Onze staetsmannen zagen van stonden aen, dat er" eene af- zonderingslyn moest getrokken worden op de zuider grenzen ues belgischen koningryks. Doch waer deze scheidslyn vinden? In zeden en gebruiken! Maer men liadde gedurende acht tien jaren gewerkt, om de Vlamingen te beroovcn van hunnen volksaerd! In de magtder wapenen? Maer wat vermag eene natie van 5,000,000 tegen een allezins dapper en krygszuchtig volk van 56,000,000 bevvoonersIn eene'"'eigene tael? Maer men had alle middelen in het werk gelegd, om de duitsche tael uit te rooijen. In bondgenoten van den ouddiet- schen stam?... Ja, daer lag onze eenige hoop! Men begon toen maer in te zien, dat de veroveringszucht tol in het merg der beenderen van het fransehe volk is doorgedrongen! Dat niet alleen Belgie, maer tevens Holland, Duitschland en Engeland bedreigd worden. Gelyk menschen, die aen een en hetzelfde gevaer blootgesteld zyn, zich al aenstonds verstaen, om met vereenigde krachten hetzelve te bezweren, zoo zouden de bedreigde volkeren ook hand in hand slaen, om den storm gezamenlyk te tarten! Eensklaps schoot als een lichterstrael voor het oog onzer bestierders: de vlaerasche beweging! Men zag in dat hel vlaemsch element kon dienen om te sym pathiseren niet Holland Van Maerla.nt zou zyn standbeeld hebben. Het oude vlaemsch stadje moest het perk zyn, waer binnen zuid en noord elkander de broederhand gingen drukken. Jammer maer, dat al de franschelaers, die het bestaen der vlaemsehe tael lochenenniet tegenwoordig waren om den hoogleeraer De Vries te hooren voor den voet van den grooten vlaemschen dichter-ïiistorieschryver- wysgeer Twee dagen later vergaderde het zesde nederduitsche taelkougres te 'sHertogenbosch, en droeg meer by tot de verbroedering dan twintig jaren diplomatie. De decoralien van De Vries en van Lbknep, twee der grootste mannen op Europa's letter gebied, braglen de vriendschappely ke betrekkingen tot den innigsten broederband. Het is als of de voorzienigheid zich hadde heiast alles ten voordeele der heilige regten van den Vla ming 1e regelen de reizè des jeugdigen Graef van Vlaenderen de inhulding van het standbeeld des vaderlandsclien zangers Tollens; het late maer regt- vaerdige huldebewys aen Van Maerlant gebragthet Taelkougres te 's Ilcrlogenbosch, en dan eindelyk de walerrampen waerdoor Hollands vruchtbaerste streken wordt geteisterd. Dit alles verschafte aen de beide afdeelingen van Noord en Zuid de beste gele genheid om hare oude onderlinge vriendschap te hernieuwen. Ieder weldenkend mensch zegt met volle overtui ging, dal een onderwyzer, welke zyn pligt betracht, oneindig veel goed in zyue gemeente sticht. Tot de w are pliglvervulling van den jeugdgeleider, wordt veel, zeer veel door de maetschappy gevraegdhv inoet een kundig, zodely k en achtbaer man, en van liehanielyke gebreken vry zyn; hy moet in alles en overal tot voorbeeld aen anderen verstrekken. Hy dan, die der maetschappy onberekenbare diensten bewyst, die van zyne kweekelitigen goede en nuttige burgers moet vormen, behoeft zonder tegenzeg dien welstand te genieten, dat hem niets ontbreekt om zyne verhevene bediening zonder hinderpael uit te oefenen. Hem is een ruim lokael met schooïmeubelen en woonhuis noodig; hem moet een cerlyk bestaen geschonken worden. En noglhans, hoe vele gemeenten telt men niet, waer de onderwyzer voor schoolzael cn woonhuis, eene ellendige hut te betrekken heeft! Er moeten hem voor alle bestaen ten minste 700 frs. vergund worden; maer wat zyn 700 frs. voor eenen onder wyzer, die met vrouw, vyf en zes kinderen, geheel en al leven moet Reken! voor elk eenige centimen daegs. Van die voordeelen zal hy jaerlyks nog eenige franken in de voorzienigingskas storten. Gy dan, gemeente-besturen, die de waerde des onderwyzers behoort te schatten, zorgt dat uwe on- derwyzers beter bezoldigd worden; uw schoolmeester in armoede laten verkwynen, is een schandvlek, die u ten eeuwigen dage bezoedelt. Slemt dan onmiii- delyk vermeerdering van jaerwedde voor uwen ge- wctensvollen onderwyzer; de gelden, hem vergund,

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3