MENGELINGEN. Postzegels. 'ffuii. i ijiji ituiggbase— Zondag toekomende geeft de Rhetorika, inaet- sohappy De Troostverwacliters, alhier, andermael eene tooneelvertooning aen hare leden. Wy moeten bekennen dal deze maetschappy, uit een niet heropgebeurdzich met yver op de kunst toelegt. Het doel welk zy beoogt is lofwacrdig, want alles wat wy haer zien voordragen voert den stempel der zedelyice beschaving, der zielsverheffing in over eenstemming met den overbasterden geest van het vlaemsche volk,en dat is grootsch en edel! Wy wen- echen haer te volherden in het begonnen werk zoo noodig voor onzen landaerd Het stukje Frans Hals en Van Dyck is eene bloem op het vlaemsch tooneel en wy twyfelen er niet aen of het zal by eenieder wel gekomen zyn. Men zie verder het programma. Zoo wy komen te vernemen is de genaemde Joanna Theresia Spriet, van Westvleleren, op wie er aldaer eene pooging van moord is begaen gew eest, Donderdag laetst aen de gevolgen barer wonden overleden. By ministerieel besluit wordt er eene nieuwe veearts-sektie ingerigt, beslaende uit de stad Ypercn en de gemeenten Brielen, Elverdinghe, Vlamcrtinghe en Woesten. De heer D. Criem is benoemd tot 's ryks veearts voor deze sektie, met verbly f te Ypereri. Men schryft uit Dixmude Wv wyzen geerne op goede voorbeelden, omdat wy dan lof mogen toezwaeijen aen dezen die ze ver dient. Zoo hebben wy nu te melden dat een werk man, die eenen gouden ring gevonden had, dezelve in handen der policie aldaer gesteld heeft oin er den cigenaer van op te sporen. Wy twyfelen niet of de daed van dien cerlyken werkman, zal aendercn aen- dryven die iets moglen vinden, om zulks aen de po litie toe te vertrouwen, die altyd de eigenaers tracht op te zoeken; en ingeval zy niet ontdekt worden, behoort het gevondene, na eenen zekeren tydverloop aen den vinder. M. Ed. Vanbiesbrouck, kantonale schoolopzie ner en letterkundige te Langheinarck, heeft in den kampstryd uitgeschreven te Yperen, voor eene me morie over de hoppekweek, den 1" prvs behaeld, zynde een gouden eermctael ter waerde van 150 fr. M. Bancourt, notaris te Proven, heeft zyn ont slag gegeven. De stieren-keuring zal dit jaer plaets hebben in de hierna volgende plaetsen, telkens om 10 ure ?s morgens Tc Proven, den 15 april Ghislel, den 23 dito Snacskerke, aen de brug, den 24 dito Veurne, den 31 dito Nieuport, den 1 mei Coucke- laere, den 2 dito Dixmude, den 3 dito Loo, den 4 dito. Gedurende de zes zomermaenden (april tot en met september) zal de sukrioen-markt te Veurne, om 9 ure 's morgens beginnen en gedurende de zes wintermaenden (oclober tot en niet maert), om 9 1/2 ure. De lente-markt zal een half uer later aonvangen. De koning dér Belgen heeft aen het besluer der lotery, die in den Haeg zal plaets hebben ten behoe ve der ongelukkigen door den watersnood in Neder land, eene prachtige schildery gezonden, voorstel lende een der geu-igstigste oogenblikken van het beleg van Oostende, door den heer Slingencyer eit tafereel wordt op 20,000 fr. geschat, en zal de derstc prys zyn. Afkeer van verscheidene volken voor zeker dierenvlevsch Van zeerouds af werd de dag van middernacht tol middernacht verdeeld in 12 uren, waervan eene het dubbel der onze is. De tyd werd door de oudste volken gezinnebeeld, en zoo bekwam elke uer haer teeken, door een dier verbeeld, dat toen als Godheid voor het dom mcnschenras in eere stond. Dit was in den eersten beginne gebruikelvk in Egypte, en heden is het nog in zwang in Azië. De rat duidde 11 uren 's avonds aen, en was de 1" godheid, de 2" een os, de 3° een tiger, de 4° een ko- nyn, de 5° de eroeodille, de 6" eene slang, de 7° een paerd, de 8° een schaep, de 9e een aep, de 10" eene duif, de l le een hond, de 12" het verken. Ilet zwyn was reeds in Egypte als vervloekt beest aenschouwd, en het verkenvleesch verbannen, voor dat Moses het gebruik er van verboden had zoo wordt het hedendaegs nog by de Joden, Turken en oostersche volken verworpen de Italjaenders hebben afkeer voor het konyn, de Russen voor de duif, de Indianen voor den os, de Franschen en Belgen voor hat pacrdenvlcesch. Er is te Amsterdam eene mcdalic geslagen in aen- denken der verbroedering van Belgie en Holland. Langs den eenen kant der inedalie staen twee fi guren, Belgie en Holland verbeeldende. Belgie houdt in de hand een thymtak, omringd door bieën, teeken der nyverhcid Holland het teeken van koophandel en zeevaert, Voor die twee .figuren slaet de Eendragt die den Ilaet ten gronde werpt. Het opschrift luidt Concordia res parv.e Crescunt. Rom. XII. v. 10. Langs den anderen kant staen tie wapens van Bel gie en Holland met hunne opschriften boven de wapens staet het cyfer 1860 met stralen omringd, en daerboven de legende Boor Eendragt verbroederd. De vervaerdïger dezer medalie is de heer C. de Vries, van Amsterdam. De onderstaende inlichtingen, getrokken uit de parlementaire documenten van den Franschen Se- naet, zullen misschien den Minister van openbare werken aensporen niet stil te blyven op den weg, welken hy reeds is ingetreden, door de instelling der postzegels van 1 centiem. Ilet Postbestuer van Parys had in princiep de in stelling besloten van zegels van 1, 2 en 4 centimen, en sinds de jongste maend november werden de postzegels van 1 centiem uitgegeven. De onderne ming is geluktde verwachting des besluers is ten volle bekroond geworden. Om er een juist gedacht van te geven, zal het voldoende wezen te zeggen, dat, te beginnen van 1 november 1859 tot 31 decern. I860, 19,060,600 dier postzegels van 1 centiem ver kocht zyn geworden. Heden houdt men zich in de Munt onledig met een nieuwen type voorde timbers van 1, 2, 4 en 5 cent., om dezelve te onderscheiden dergenen van 10, 20, 40 en 80 centiemen. De zegels van 2 en 4 cent. zullen in den loop des jaers in den handel komen. Het stelsel der postzegels is zoo voordeelig aen het publiek als aen het Bestuer. Het doet eenieder tyd winnen.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 2