MARKTEN. OVER HET VLAEMSCH. Vryspraek der HH. Hertogs en konsoorten. Veurne. Per 145 lieters. 10 april. 3 aprih Bergen (Frankryk). Per hekt. 1/2 8 april. 1 april. Yzerenweg. n Ook is het aentai der postzegels, verkocht te Paris dat ia 1854 tot 85 miljoen beliep, in 1800 gestegen lot 233 miljoen. I)eze 253' miljoen postzegels hebben de som van 44 miljoen fis. opgebragl. Wy lezen in de Grondwet van Antwerpen Na het laetstc pleildooi van Mr. Vervoort, ging de jury binnen rond 12 ure. Er waren 21 kwestien. Kwaert voor twee uren kwam het geregtshof weder binnen met het verdict des jurys waerdoor de heeren Hertogs en konsoorlen werden VRYGESPROKEN van de beschuldiging van bedrieglyk bankroet. De geestdrift van 't publiek was onbeschryflyk. De gebroeders Hertogs en hunne medebeschuldigden traden triomfant de Gereehtszael uit met bloemtui len in de hand en omringd door meer dan 5,000 men- schen die zich op hunnen weg verdrongen. Wanneer wy ons in die vryspraek verheugen, dan ook moeten wy onze eerbiedige hulde brengen aen den lieer de Rongé voorzitter der Regtbank, en den lieer Verdussen, substituet prokureur des Konings, voor de lofwaerdige onpartydigheid die zy geduren de het proces aen den dag gelegd hebben. 4de Vervolg Wy lezen in den Ecloonaer Wy verstaen, met de grondwet in de hand, gelyke regten te vergen voor de beide talen, en gelyke ver- pligtingen voor de burgers die ze spreken. Te ver geefs spreekt gy my van uwe bezorgdheid, van uwe welw illendheid voor de vlaemsche tael en letterkun de. Wilt gy, heeren Ministers, dat ik geloof hechte aen uwe zoete, in den slaepwiegenden woorden, zorgt dan dat de overtuiging uit de gemoederen ver- dwyne, welke maer al te vasten wortel heeft gevat... dat het vlaemsch maer slecht gezien is by de mi- nisleriën en in de hooge gouvernementskringen! Zorgt, gelyk thans de Vlaming moet fransch kennen, als hy naer eenc bediening wil dingen, dat de Wael verpligt zy vlaemsch te verstaen en te spreken Het is u ten pligt, onmiddelyk een einde te stellen aen eene onregtvaerdigheid, welke reeds al te lang heeft geduerd Waerom moeten gendarmen en douanen in Vlaenderen en tegen Vlamingen hunne proces-ver balen in het fransch nog opstellen, en zulks op hoo- ger bevel Waerom plaetst men in Vlaenderen amb tenaren die in dagelyksch verkeer moeten zyn met de Vlamingen, zonder hen te verstaen of van hen verstaen te worden? Wraekroepende verdruk king! Waerom moeten de provintialc besturen in de vlaemsche gewesten nog altyd en alles in het fransch aen de vlaemsche genieenten en persoonen schryven? Willekeur, loutere willekeur! Wy hebben genoeg geplaegd en herstelling ge- vraegd; er moet voorlaen gehandeld worden, en eendragtigheid dient de leuze der Vlamingen te wezen Ten einde daertoe tc geraken, stellen wy het vol gende voor Er worde een oproep gestuerd tot alle Vlaemsche maetschappyen en vereenigingen des lands, om door afgevaerdigden byeen te komen te Gent, Antwerpen, Brussel, Brugge of Leuven. Men berame daer mid- deleu om regtsherstelling te vragen en te verkrygen. Men stelle als hoofdpunt, dat op ons vlaemsch vaen- del het woord liberael of konservatief geene plaets vinde dat wy als leuze aeunemen in Vlaenderen vlaemsche tael en vlaemsche zeden Als middel eendragt en samenwerking Nog weinige inaenden scheiden ons van de her kiezing der helft van de wetgevende Kamers af. Stellen wy als onveranderlyk regel vast, dat wy Vlamingen onze stemmen aen geene andere dan in vloedhebbende persoonen geven gekend door hun ne lerkleefdheid aen alles wat vlaemsche tael, vlaemsche zeden en vlaemsche belangens aengaet wier stem zoo wel in de kamers als by het gouver nement, van gezag en gew igt is. Wy behoeven man nen, die palvast op de bres durven slaen, gelyk een Van der Donckt, oin regt te eischen, geheel ons regt, noch min noch meer En men werpe ons niet op, dat wy achteruitkrui pers zyn. Wy willen integendeel, dat aen den Vla ming de gelegenheid worde verschaft om zyne verstandvermogens te ontwikkelen, Wy willen dat hy niet den Wael vooruitstreve naer het doel van *s nienschen hoogere bestemming. Wy zien geen an der middel oin dit doel te bereiken dan cle moe- derlael. Maer wat zy niet willen, is dat men den geest, zooals men zegt, verfyne, ten kost van het ze- delyk en godsdienstig gevoelDit zegt genoegzaem, dal wy zulke schriften zoowel vlaemsche als fran- sche verstooten, die de zedeloosheid verspreiden; die den godsdienst ondermynen die gevaerlyk zyn voor de goede orde. Zonder godsdienst en zedelyk- lieid is er geene maetschappy mogelyk. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 31,00 30,30 20,30 21,50 18,00 22,00 12,00 10,00 23,00 52,00 29,30 50,50 20,o0 22,00 18,00 22,23 15,50 10,50 25,00 29,50 Er waren te markt 3241 hektoliters. Tarwe 30,07 Rogge 23,84 Sucrioen 23,18 Haver 18,51 Boonen 33,50 Aerdappels 12,81 Vlas p. 1 1/2 kil. 2,10 55,91 22',02 18,39 50,70 15,02 2,10 VERTREKUREN DER KONV. UIT POPERINGIIE. 5,50 10,40 's morgens, 4,45 namiddag.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3