Besmettelyke Longziekte. Er zyn op nieuw 050 soldaten, uit de verschil- lige regimenten getrokken, naer de versterkings- werken van Antwerpen gezonden. Men zegt dat de timmerlieden en metsers, behoorende tot de lote- lingen van 1801, die omtrent den 50 dezer zich by hunne korpsen moeten vervoegen, onmiddëlyk naer de forten van Antwerpen zullen gestuerd worden. De uitvoer van suikery naer Engeland zal voortaen onmogelyk zyn, ten gevolge der hooge ver- bodsrcgten, welke op dit artikel gelegd zyn van 15 fr. per 100 kilo, is dit regt nu gebragt op 30 en 32 fr. Dit komt overeen met het dubbel der waerde van de suikery. In september aenstaende, gaet men te Gent het grafmonument van den dichter PrudensVan Duyse inhuldigen. Woensdag avond, omstreeks 111/2 ure, nau- welyks een half uer na de vertooning, ontstond eens klaps brand in het Theatre des Nouveautés, te Brussel. Des anderendaegs morgens om 5 ure bestond het niet meer. Op min dan een half uer was de zael niet meer -dan eenvuerkolk; het vuer was zoo hevig, dat er geen twyfel meer bestaen kon over deszelfs gevolgen. Dadelyk werd de alarm gemaekt en eenige oogen- blikken later waren de pompiers aen 't werk. De eerste ter plaets was genêrael Lefebvre, die daer digt by woont. De generael heeft veel blyken van moed en werkzaamheid aen den dag gelegd. Weldra kwamen de pompiers der andere gemeen ten en de troepen van het garnizoen op de plaets der ramp hunne hulp brengen. Ilet Theatre des Nouveautés stond, zooals men weet, geheel afgezonderd, nevens deSenne. Er aen denken het te redden, was onmogelyk, maer inen poogde te beletten dat de brand zich zou overzetten aen de naburige huizen, waerin men dan ook gelukt is. Men vreesde vooral voor het gebouw, staende aen de overzyde der rivier, en dat eene massa brandbare voorwerpen bevatte. Men heeft het echter kunnen behouden. By den aenvang des brands, was do wind zeer he vig en benadeelde de poogingen, welke inen in het werk stelde, om te beletten dat de brand zou over- gaen tot de aen palende huizen zachtjens aen nog- thans viel de wind, en kon men er in gelukken den brand te beperken by het vernielen van het schouw burg. Behalve het stoffelyk verlies schrikte men voor andere ongevallen. Het Théatre des Nouveautés was groot en bevatte een aental kamers en vertrekken, gedeeltelyk bewoond door arbeiders. Gelukkiglyk heeft men geene ongelukken te betreuren: al degene die het schouwburg bewoonden hebben den tyd ge had om zich met de hunne in veiligheid te stellen. Het Thédtre des Nouveautés was gebouwd in 1842- 43 en bestond derhalve 17 a 18 jaren. De schouwbnrg was door drie maetschappyen ver zekerd, door de Vereenigde grondeigenaers voor frs. 17,500 door la France voor 17,500 frs.; en eindelyk door de maelschappy de Arend voor 103,000 frs., in alles voor 200,000 frs. Er is een nauwkeurig onderzoek ingespannen om de oorzaek van dit rampgeval te ontdekken. Men eronderstelt dat er een gazbek rs opgelaten gewor den, maer men weet niets zekers ten dien opzigte. De aklien van den yzeren weg van Lichter- velde op Veurne, waren donderdag op de Beurs van Gent nevraegd aen 255 frs. Men schryft uit Nederland EEN GELIEFDE KONING. Het gebeurt slechts zelden, dat vreemde bladen van Nederland gewag maken. Onbekendheid met ons land is daervan zeker de voornaemste oorzaek. Doch ten aenzien van eene zaek is ons land overal bekend, dat is ren aenzien der hier bestaende vryheid. Een nieuw bewys daer van vindt men in het laetste nummer van de Illus- tra'ded london News, dat den iulogt voorstelt van onzen koning en onze koningin te Amsterdam op 9 april, en by die gelegenheid ook hunne welgelykende portretten geeft. Het doet het hart goed, zegt het blad, wanneer men ziet dat, ten zelfden tyde dat zoo menig vorst in zyne hoofdstad siddert en er, zoo al geene regering loosheid, dan toch ontevredenheid by zyne onder danen bestaet, een constitulionneel koning door zyne deugden de liefde wint van een vryheidminnend volk en invloed op zyne onderdanen uitoefent door het voorbeeld te geven tot weldaden. Verder verhaelt het blad dat de koning, geen ge- vaer ontziende, een der eersten was die zich naer de oorden heeft begeven, waer de overstrooming hare verwoestingen heeft aengerigl en daer hulp heeft verleend en woorden van troost heeft doen hooren. Wy lezen in den Landbouwer De byzonderste kenteekenen der hedendaegs heer- ■chende plage onder de beesten, bestaende in Een klaren en heel byzonderen hoest; 's morgens als de koeijen uit stal gaen of als zy drinken krygen hoesten zy gewoonlyk; maer binst den dag, hoort men zelden hoesten. Die hoest, voor iemand die een weinig ondervinding heeft, is niet moeijelyk om te onderscheiden van eenen hoest komende van eene andere borstziekte. Zoo haest men die kenteekenen bemerkt, kan men niet te haeslig naer den burgmeester gaen, en hem verzoeken den Ryksvecarts seffens te doen komen. Wacht men te lang, de boer verliest zyn regt op alle schadeloosstelling. Dit is onlangs gebeurd met de landbouwers.N. te Pithem, N. te Cooiscainp, N. te -Aerseele, en N. te St- Baef-vyfve. Trouwens als de rykveearts by zyne aen- komst, bemerkt dat de ziekte reeds tot haren hooy- sten graed geklommen is, staet er niets anders meer te doen dan het beest dadelyk te doen dooden, en de boer verliest, in dat geval, zyn regt op de schade loosstelling, boven het verdriet zyn beeSt te verlie zen. Maer de boer isdoorgaens schuw van den ryksvec arts. Hy heeft ongelyk. Zie de veearts er geene noodzakelykheid van, hy doet het beest niet dooden, en zyne reiskosten worden betaeld door het Gouver nement. Zoo dat de boer er niets voor betaelt. Dit is eene zaek van grooteaengelegenheid, w aerop wy de aendacht onzer landbouwers gclooven te moeten inroepen. NIET T HUIS. Is Mevrouw M. thuis De meid vraeg excues mynheer, mevrouw is uit. Wel, dat spyt my, ik ben liaer geld schuldig en wilde dit betalen. Eene stem van boven O! ik ben wel te huis. Wel Sally wist gy dat niet Verzoek mynheer binnen te komen.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4