HUIZEKEN MENGELINGEN. te Loo. Vlaemsch Verbond-. OPENBARE VERKOOPING SYOEN le Loo. Eiudelyk is de vlaemsche beweging op de boogie van hel onfeilbaer middel gekomen die ha.-e ge heiligde zaek zal moeien doen zegepralen, de ware volkskwcslie wordl eene slaetskwestie nevens het niets keduidend liberael en katholyk. Niminer hebben wy ons voor eene politieke gezind heid geuit, maer van af de Voorzienigheid ons de gave gaf van regt en onregt le onderscheiden, van toen af zyn wv vlaemsch van herten ziel moeien wor den, dit oiu dat wy, volgens de natuerlyke wet, als mensch gedwongen zyn den onderdrukten hulp te bieden. Uit deze reden moeten wy voort met den stroom dezer bedaerde maer moedige menigte, als bytreders van den Vlaemschen Bond gaen wy ten stryde voor de gelijkheid in alles en voor allen, eender in w elk kleur of in welke omstandigheid dit mogte noodig zyn. Wy hebben nooit in eenige kiezing kathol) A of liberael kunnen ondersteunen, 0111 dat wy in alle kie- singen vooraf Vlamingen wilden zyn en in deze Iwee partyen niets dan spotlerny voor de ware volkszaek, voor de vlaemsche natie zagen, die, wanneer de kie zingen naderdenonze gew esten met vlaemsche schriften, vlaemsche dagbladen en vlaemsche belof ten overstroomden, maer slechts waren dezelve ge- daen en ten hunnen voordeele uitgevallen, of d« vlaemsche heeren waren fabels van Paryscbe klei- aerde, ongevoeling voor alles w al met het Vlaemsch betrekking hadt, wat zeggen wy de miskenning van het grootste regt, liet regt der tael werkten zy tegen om aen hunne partyen te behagen en dat scheen aen vele volksvertegenwoordigers handelen in het belang van het volk Die staet van zaken mogt niel blyven doren, de Vlamingen hebben gclyk dat zy deu kandidaten in de kiezingen een eigen programma willen voorhou den dat is het programma van den vlaemschen bond, hetwelk wy mei hart en ziel by treden en wen- schen dat elke maetsctiappy en regtzinnige ingeze tenen van ons dorp en omliggende ons voorbeeld zouden volgen. De persoonlyke bylreder betaelt eenen frank per jare, de maetscbappyen 9 franken. De inrigting van den Vlaemschen Bond heeft indruk gemaekt in het liberael kamp men begint er te gevoelen dat de vlaemsche party, vroeg of laet, eene magt zal worden waermede men op het politiek terrein zal te rekenen hebben, en in een artikel, vrydag door het Journal de Gand afgekondigd, zien wy eene strekking om het programma van den Vlaemschen Bond door de liberale gezindheid te 2ien aennemen. Dat men ons echter veroorlove, rekenschap te hou den van het tydstip, waerop die verklaring door den faoofdtolk van het Gentsch liberalismus gedaen wordtDe kiezingen staen voor de deur, en ia den Vdrift der bywervingen van aenhangers, worden er dikwerf, daegs voor de kiezingen^ beloften gedaen, die een dag later reeds vergeten zyn. Wy spreken 'hiervan voorheelden, zonder iets voorop te willen beoordeelen integendeel, wy zyn gelukkig in de -hoop, dat de kies-associatie die echt nationale kwes- van een DONDERDAG 30 MEI 1861, ten 4 ure namiddag, in de herberg den Uuzewynd, bewoond door Pieler Wavrin, binnen de gemeente van Loo, zal gebeuren de openbare verkooping van het naerschreven on roerende goed. Eenige Koop. Een WOONHUIZEKE met 4 aren 94 centiaren ERF en üovenierhof daer medegaende, ataendc en gelegen binnen de 'gemeente van Loo, langst de straet leidende van den llazenwynd naer het Roozendael, bekend op het kadaster in de sektie B, N" 90 en 91, palende dezelve erf en hovenierhof noord-oost aen de weide van den heer Devrière- Isenbrandl le Ilrugge, zuid-oost aen zaeiland van vrouw de weduwe van den heer Notaris Floor te Loo, en van westen aen de voorzeide straet. Bewoond en gebruikt door Arsenius Wullaerl, oin handslag met de gcldtelling. Conditiën eu titelen ten kantoore van den Notaris

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3