MARKTEN. Kerkelyke Benoemingen. Veurne. 22 inei. 15 mei. Bergen (Frankryk). Per 145 lielers. Tarwe Per hekt. 1/2 20 mei. 13 mei Yzerenweg. tje. onder hare bescherming zal nemen, en verwerpen verre? van ons de gedachte, dat het hier enkel eene huiclielary zou kunnen gelden om stemmen aen te winnen, en dan, na dén zegeprael, met de flumin- ga^fen den spot te dry ven. Het Journal de Guml trepdl het ontwerp van pro gramma des fionds by, dat het, onder allo opzichten, gematigden redelyk vindt,en welks grondbeginsels, zegt het, door alle vlaemsche en zelfs waelsche libe ralen kunnen aengenomen worden. Onze konfrater is zelfs zoo hardnekkig Flamingant als het ooit een geweest is (Gaz. v. Gent). Zondag had in de bovenzacl .der Zwaen op de Groote. Markt, ,le Brussel, de vergadering plaets waefoptlusschen de afgezanten van geheel Vlaemsch- Belgie het programma moest vastgesteld worden voor het Vlaemsch Verbond. De talryke menigte die deze vergadering by woonde (er waren ruim 300 aenw ezigen), slrekte ten bewys dat 4e oproep weerklank in al de streken der neer- duitsebe provinciën gevonden heeft, en ook dal ieder de poo^zaketykheid gevoelde van eindelyk eene be- paelde rigliiïg te geven aen de werking der Flamin ganten in.de verschillige steden en dorpen, onaf- bankelyk van de twee partyen of gezindheden die het land beurtelings bestieren en eeuwig verdeelen, Onder de aenwezigen bevonden zich lieden van alle standen, handwerkers, advokaten, doktoors, stu denten, letterkundigen, enz., enz. Men heeft opge merkt dat Antwerpen het grootste getal vertegen woordigers in de vergadering had, vervolgens was £cnt de stad die het meeste leden telde in getal, doch met betrekking tot het gewigt der persoonen, moeten wy Gent den palm afslaen. Rond 11 uré, toen de zael kroppend vol was, werd de zitting geopend door het voorloopig bureel dat zaemgesteld was uit de hh. F. IlaeckReinond De- deyn, MichicJ Vandervoort en Constant Leirens. Mr. Vandervoort nam hel woord met een welkomgroet aen de leden uit de vreemde plaetsen. Vervolgens sprak hy eene redevoering uit, waerin hy met warme woorden al het onrecbt afschilderde waermede het Staetsbestuer tot heden toe de neerduitsche bevolking des lands, ten voordeele der walen behandeld heeft. De omwenteling, riep hy uit, is geniaekt dóór en vóór hi t zuiden, dóór en vóór de walen Ten slotte zegde de spreker, dat de taek der kom missie geëindigd, maer dat integendeel die der ver schillige maetschappyen en vlamitigeu begonnen was. Onnoodig te zeggen dat die redevoering door alge meen* bra vos toegejuicht werd. Omuiddelyk daerna ging men over lot het kiezen van ecuen voorzitter om verder de zitting te leiden. Met algemeen handgeklap werd die eer opgedragen aen Mr. Const. Leirens, die den grondslag van het Vlaemsch Verbond gelegd had. Men ging over tot hel vaststellen van een algemeen programma, of Grondwet, waeruacr elke vlaiuing, elke inaetschappy zich zal moeten regelen, doch ge- wyzigd naer de behoeften der lokaliteit. Dit pro gramma luidt aldus. Grondwet. (De toekomende week zullen wy het programma onzen leztrpn mededeelen). De toonkundige maetschappy Ste. Cecilia te Staden komt een festival voor.harmony en fanfaren uit te. scbryven, 't welk op zondag 28 july naest, zal plaets grypen. Binnen kort zal de stad Rousselaere door de gaz verlicht worden. De aenveerding, door de Kamer der Volks vertegenwoordigers, van hot krediet van 1,500,OOft franks ter inrichting van éche schuilhaven te Blan- kenberghe, beeft in dit stadje eene groote blydsehap verwekt. Het grootste deel der bevolking was reeds te bed toenllit nieuws aldaer aenikwam, doch de mare ver spreidde zich. als de snelheid des bliksems rond en drong overal binnen. Weldra tvas ieder te been en leverde zich óvèr aen de uitgelatenste vreugde. Vooral onder de sloepnianhen w as 't er op, de sloepen werden bevlagd, de opbrengst van de vischvangsl werd overgeleverd aen de menigte de visschers. mans en vrouwen, vergaderden zich op 't strand en verspreidden zich vervolgens in de stralen, arm aen arm, zingende en springende. Men scbryft uit Jemmapes, dat aldaer zondag nacht een verschr kkelyk drama is voorgevallen. Eene vrouw zou door haren man vermoord zyn ge worden. Men heeft het hoofd lellerlyk afgesneden gevonden van de romp. De moordenaer zou zich vervolgens, op eenige stappen van zyne wooust, aen eenen boom hebben opgehangen. Mr. Vandeweghe, priester in 't seminarie, is coad jutor benoemd te Mannekensvere. Mr. Feys, onderpastor te Ingelmunster, is pastoor benoemd te Autryvc. Mr. Boecksoone, almoesenier in het gevang te Kor- tryk, is pastor benoemd te Nieuwmunster, in ver vanging van den heer Nyssen, ontslaggever. 33,00 36,50 32,00 56,00 -22,00 23,00 22,00 23,00 20,00 23,00 20,00 22,75 14,50 18,00 16,00 18,50 24,50 29,00 26,00 29,50 Er waren ter markt 824 zakken Tarwe, 12 z. Rogge, 76 z. Sucrioen, 44 z. Rarer en 48 z. Boonen. De verkoop ging spoedig. Rogge Sucrioen Haver Boonen Er w aren te markt 1459 hektoliters. Tarwe 37,29 36,63 Rogge 23,68 24,13 Sucrioen 23,25 22,83 Haver 15,63 18.48 Boonen 32,76 54,71 Aerdappels 13,53 13,50 Vlas p. 1 1/2 kil. 2,22 2,15 VÉRTREKÜREN DER KÓNV. UIT POPER1NGHF. 5,30 10,40 's morgens, 4,45 namiddag.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4