Wat eene halsregting kost /.vb benoemd in de adiiiinistrallc der financiën, de heercn Gilles, ontvanger te Iloogstaede, tot ont vanger te Ilousbrugge-Haringbe Rigouts, ontvanger te Rainscapelle, gaet in dezelfde hoedanigheid over nacr llanzinelle Volckaert, ex-kontroleur van het oktrooi te Brugge, wordt ontvanger te Rainscapelle Yandenberghe, ontvanger te Pervyse, is ontvanger te Gheluwe; ücvos, ontvanger te Xieuwkerke, gaet over naer Adinkerke. Mr. Vanderougstrale, pastor van Sle. Anna, te Brugge, is pastoor van St. Maertens, te Kortryk be noemd. .Mr. Leuridan, onderpastor van St. Maer tens, te Kortryk, is pastor benoemd te Wallc, by Kortryk. Mr. Serruys, onderpastor te Haridzaenie, is onderpastor te Meulebekc, en wordt te Haudzaeiue vervangen door Mr. Catullc, priester in 't seniiuarie. Mr. Samper, onderpastor van St. Maertens, te Kortryk, gaet naer Ingelmunster, en w ordt te Kor tryk vervangen door Mr. Salembier, onderpastor te Vichte. De vernioedelyke dader der inoord, onlangs te Westvleteren, op den persoon van Joanna Theresia Spriet gepleegd is te Ryssel aengehouden. De wachtmeester der gendarmerie van Rousbrugge, ver nomen hebbende dat deze kerel zich te Ryssel be vond, waer liy acn de versterkingswerken arbeidde, is dadelyks derwaerts vertrokken, 0111 den misdadiger te doen aenhouden. lly is voorloopig te Ryssel in 't gevang gezel, tot dal hy naer Belgie overgebragt wordt. De verdachte is de genaemde Pieter Acke, losgela ten gevangene, die onder het toezicht der politie van Westvleteren geplaetst stond. Over omtrent twee jaren werden er te Gent lalryke stukken zilverwerk gestolen by mev. de wed. Papilion, by den heer Pector en den pastor van Sinl- Pielers. Een zonderling toeval heeft dit zilverwerk doen ontdekken. Dezer dagen zochten twee werklieden van het gaz- gesticht aldaer onder de Marcellis-brug eene placls om er de gaz-buizen door heen te leiden zy ontdek ten in het brug-voelstuk twee pakken zilverwerk, 'l een in een vrouwejak, ?t ander in eene servet ge wikkeld Die twee eerlyke werklieden gaven er ken nis van aen den bestuerder der werken, de voorwer pen werden naer het gaz-bureel gebragt en van daer aen den policie-kommissaris der vvyk behandigd. De 98 stuks zilverwerk bestonden in: 33 koflelepels, 5 dienlepels, 1 suikertang, 29 lepels en 32 vorken. '.tien vond ter zelfde plaets een beitel en een kui pers-dissel zonder hecht, een vilthoed en een valsche haerll die twee laelste voorwerpen hadden, naer het sctiynt, vroeger op karnaval tot verkleeding gediend. Fr wordt op dezen oogenblik zeer sterk ge werkt aen de forten van Antwerpen meer dan 12,000 mftn, onder aerdewerkers en metsers, zyn aen dezelve bezig, behalve verscheidene honderde werk lieden die arbeiden aen de steenbakkeryeu, enz. De fortuin van de gebroeders Rothschild be loopt tegenwoordig tot meer dan 200 miljoen thalers. Indien deze som in goud was byeengebragt, zou men 50 paeïden noodig hebben 0111 ze te vervoeren. Het is voornamely k in de dertig laetsle jaren dat de for tuin der gebroeders Rothschild sterk is aengegroeid. Twee honderd miljoen thalers, dit is zoo eene kleinigheid van 700 miljoen franks 't is om gryze hairen van Ie krygen als men het uitspreekt 700 miljoen aen 5 per cent intrest 's jaers mackt 35 mil joen Wat moordenaers die hebben 35 miljoen op een jaer te verteeren dat kunnen ze niet opkry- gen of ze moeten gouden palaten eten en zilveren slokvisch met saus er over van gesmolten diamant. Volgens verschelde Gentsche dagbladen, mogen vvy zeggen dat al de kandidaten van bet Liberael ge nootschap te Gent, het Programma van het Vlaemsch VÈbbo.nd hebben aengenomen en dat er zelfs Redevoe ringen in de jonstledcn vergadering zyn uitgespro ken, die alle hulde en eerbied aen de billyke en regtvaerdige vadcrlandsche gevoelen, die dit pro gramma kenmerken, laten wedervaren. Iemand die zich goed verstaet over de verwacr- loozing van het onderwys der inoedertael aen de Vlamingen; die gevoelig is over hetonregt den volke aengedaen en die zich op de bres durft stellen by do kampers voor regt en billykheid in het vaderland, zendt ons het volgende ter inplaetsing, hetwelk vv y letterlyk laten volgen mynheer taristuinent van rousbrugge lael weten dat jonnes fransicus maes by drie vvehen voldening gaet doen u makkoge vvey zoo goed van te bestellen <1 in tarisluuient toe rousbrugge voor fransis maes Moeder riep kleine Mie, gy zult nu zeker niet meer zingen Claesje (rouw je leven niet Waeroni, klein snaphaen O111 dat Claesje tocli niet doet watgy duizene- keeren gezegd hebt, moeder, hy is deze week ge trouwd. Men weet dat, volgens de wet van 18 juny 1853, onder anderen bepaeld wordt, dat, na bel overlydeu der uit beslaende seherpregters (1 voor elke provin cie), er maer één meer zal acugesteid blyven voor geheel liet land, die, met zyne twee helpers, tc Brus sel verblyven zal. Het jaerlykseh traktement van den scherpregter is bepaeld op 3,000 frs., en dat der twee knechten op 1,000 frs. De tegenwoordige seherpregters, welke een hooger traktement genieten, blyven dit behouden. De kosten van strafuitvoering worden betaeld als volgt Het vervoer van liet schavot, gaen en keeren, in de steden van 1* klas12 fr. Idem van 2* klas9 Voor een rytuig met 1 paerd 12 i> 2 paerden. 10 3 22 'i ii 4 2G De barrierréglen worden bovendien te ruggegeven. Voor 't plaetsen en verplaetsen van 't schavot, er by begrepen het dagloon dei- werklieden 23 In geval van onthalzing, in de stad waer 't Assisen-hof is, voorde overvoering des veroordeeldenuit het gevang naer de strafplaets4 Voor het vervoeren des lyks naer de be- graefplaets4 1 Voor eiken veroordeelde, meer dan één. 5

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3