MENGELINGEN. te kunnen besturen. In het vlaemsch over- gebragt door E. Van Dkiessche naer dc fransehe uitgave van J. B. De Geradon. Onze Kermis Men schryft in ten bureele van dit blad. slaet voor de deur. Wacht haer iemand met belang stelling af?... Waerom voor het pukliek is in het minste niets te verrigten, voor haer is Rousbrug- ge in zyne ruste jaren en met hein de honderden laslbetaelders en neeringdocnden voor wien het geen volk, geen verkoop geldt, Echter zal de kermis van dit jaer in eenen anderen vorm vrolyk gevierd worden, dit mael gaet de kunst met het vermaek gepaerd, de slempery zal by de ge broeders der gilden vervangen zyn door muziek, zang en tooneel, en dat is vooruitgang. Mogen wy geen gemeentefeest, wy mogen toch de feesten onzer gilden aenkondigen die zich volgender wyze zullen schikken De inaendag avond is hel de maetschappy de Trooslverwachters die eene vertooning aen hare tal- ryke Leden aenbied, in dewelke nog eens de beide vrolyke stukken Frans Hals en Van I)yck en Jan de Pakjedrager zullen voorgedragen worden. Ziet verders hel programma hier achter. Den Dinsdag is het de beurt der Muziekmaelschap- py die hare Leden met een koncert zal vergasten hetwelk door de medehulp van verschillige liefheb bers en liefhebsters belooft schitterend te zullen zyn. Den Woensdag geven de Trooslverwachters eenen nieuwen kunstavond, ditmael met de medewerking van verschillige vreemde liefhebbers van tooneel, zang en muziek. Den donderdag zal in haer gewoon lokael de koor- maetschappy den Yzergalm, een lief koncert insge- lyks aen hare leden aenbieden. Mogtcn alle de poogingen onzer verschillende maet schappy en wel gelukken, dit is onzen vurigsten wensch Over dit lief stukje is veel gesproken geweest en dikmaels met weinig kennis van zaken, zoodanig dat men het als eene simpele grap aenzag of beoor deelde. Om onze lezers en de vurige bewonderaers van Frans Hals beter in te 1 glen en te toonen dal het verre van eene grap maer waerlyk voorgevallen is in het leven van den beroemden kunstschilder, deelen wy de hier volgende regelen uit zyne levens- beschryving mede Frans Hals is geboren te Mechelen, in den jare 1584, heeft echter zynen meesten leeftyd in Holland, met name te Haarlem, versleten. Ondertussclien scliynt zyn penseel zeer vermaerd, en hy, uit dien hoofde, ook by de grootste lichten zyncr eeuw in hoogachting geweest te zyn. Anthony Van Dyck, de fenix der kunstschilders van zynen tyd, als hy in dienst van Karei I, Koning van Engeland, naer dat ryk zou oversteken, was be- geerig, vooraf Frans Hals en zyne kunst te zien. Hy begaf zich dan naer Haarlem, en vervoegde zich aeii zyn huis. Doch hier was hy zelden te vinden, als zynde zyne gew oone verblyfplaets de eene of andere herberg of bierkroeg. Veel werks had het in, hem hier op te zoeken, en nog meer, nadat hy nu gevon den was, naer huis te lokken, alzoo hy zyn drinkge zelschap niet eerder wilde verlaten voor hy zyn pintje geledigd had. Inmiddels stond Van Dyck niet veel geduld te wachten, die hem ten laelste ziende oplaveeren, zich voor hem bedekt hield, voorgevende een vreemdeling te zyn, die zich gaerne wilde laten konterfeiten, en maer een paer uren tyds overig had om voor hem te zitten, waerin Frans Hals, zonder verdere navraege sterk bewilligde. Hy nam dan een doek, zoo goed en zoo kwaed als hem toenmaels 't eerst voor de hand kwam, en begon straks aen't werk te vallen. Van Dyck maekte wei nig tusschenspraek met hem, onder het zitten, maer hieldt zich den gantschcn tyd stil, om niet ontdekt te worden. Het pourtrail groeide spoedig onder de hand, en was in korten tyd geheel afgedaen, wanneer Frans verzocht, dal Van Dyck wilde opstaen om te zien, of hel hem dus beviel. Van Dyck betuigde vol- daen te zyn wegens het konterfeitsel, en begon voorts een vriendolyk praetje met onzen schilder, zonder zich echter te bedienen van eenigc kunst termen zoodat hy niet liet blyken wie hy was. Doch dewyl een kunstkenner, en vooral een kunstocffenaer zich bezwaerlyk geheel verborgen houdt, zeide Van Dyck al lachende wel gaet hel schilderen zoo in zyn werk dan moet ik eens beproeven, of ik er ook iets van zou kunnen maken. Dit gezegd hebbende, greep hy een doek aen, welke hy daer by de hand vond, zette dien op een ezel, en verzocht aen Frans 0111 op zyne beurt te gacn zitten. Deze zag haest aen 't aenvatten van 't palet en de pcnseelen, dat dit de eerste mael niet was, dat hy dit werk ter handen nam. Nogthaus had hy gcene gedachten op Van Dyck maer besloot, dat het de eene of andere koddige schilder was, die zich door een stael zvner kunsten te toonen, wilde doen kennen. Maer zoodra had deze hem niet verzocht op te stacn en hel werk te bezig- tigen, of Hals gilde uit Gy zyt Van Dyck, myn heer want geen sterfelyk mcnsch kan zulks na doen, ik laet staen verbeteren. Dit gezegd of liever uitgeschreeuwd hebbende, greep hy van Dyck by 't hoofd en kuste hem met eene dronkenmans gemeen- zaeniheid, dat het klapte. Onder ander ziet men een werk van Frans Hal» penseel te Delft, in de oude of kolveniersdoelen, waerin eenige hoofden of bevelhebbers der schutle- rye, levensgroot, staen afgebeeld, en zoo krachtig en natuerlyk geschilderd, dat zy de aensehouwers schy- nen te wallen aenspreken. Zelden liep er een avond voorby, dat Frans zich niet met den drank overladen had. Nogthans w as hy om zyne kunst zeer geacht by zyne leerlingen, en de oudsten derzelve verstonden elkander, dat zy beur telings acht op hein gaven. Wanneer het laet of donker was, haeldcn zy hem uit de herberg, trokken hem de kousscn en schoenen uit, cn leidden hem dus te bedde. Als Frans nu te bedde liggende, dacht dat hy alleen in zyne kamer was, stamerde hy, uit gewoonte, een avondgebed uit, welk hy bestendig besloot met deze woorden Lieve Heer, hael my vroeg in uwen hoogen hemel !-» Eenigen zvner leerlingen, welke hem deze wensch of bede, avond op avond hoorden doen, beslooten eens de proef te nemen, of zulks hein regt ernst ware. Adriaen Brouwer, een leerling van Frans Hals, van zyne jeugd af op snakeryen afgcrigl, verzeld van een an deren, Dirk van Daelen, zoude deze klucht ten uit voer brengen. Nog twee andere leerlingen tot hunne hulp genomen hebbende, boorden zy vier gaten in den zolder, boven zyne bedstede, waerdoor zv sterke

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 2