MARKTEN. WETBOEK BUITENLIEDEN, Veurne. Bergen (Frankryk). Yzerenweg. Poperinghe. Eenige uren later zaten de vier Rousbruggenaren weder in het slaepkamertje, waer decandt zyne laet- ste bevelens gaf. Er wierd eenslemmiglyk besloten s'anderdaegs avonds omtrent middernacht de aenval te wagen. Ten elf ure juist, moesten zy zich wel gewapend rond het oude kasteel bevinden. Een van hen (Philips. Driepont bood zich aen) had bevel de portier Ie overmeesteren, des noods te dooden, en binnen te dringen. Wat daerrta te doen was, gingen zy ter plaets beslissen. De byzondere spreekwyze van de goede Robert alhoewel gemengeld met allerlei woorden die gelyk hebreenwsch in het oor zyner toehoorders klonken, wierd hartelyk toegejuicht. Zyne armen slingerden links en regis en zyne vuisten vielen gelyk hamers op de tafel. Morbleu, tubleu en menig andere derge- lyke spreuken dienden voor afstippingsteekens. Op het einde zyner aenspraek, geen leve de koning of iets zulks kunnende sehreeuwen, sloeg hy de armen omhoog en riep Prendra qui pourra de verruk king was allergrootst. S'anderdaegs avond, (5 april 1568,) rond elf ure, juist op het oogenblik dat Decandt, na behooren ge wapend, zich bereidde uit te gaen, wierd geheel het dorp in roer gesteld door het geweldig kloppen der klok van Haringhe. In een oogenblik was geheel de bevolking te been. Honderde menschen liepen in de rigting der Haringhe-straet, roepende: Brand! brand! de kerk brand de Geuzen de Geuzen Decandt was een der eerste uit zyn huis en vloog razende door de velden, met eene hap in de hand. Hy meende zeker een tiental geuzen hals en nek te breken. Maer op een kleine afstand van den doodenweg gekomen, omringd van volk, bleef hy gapend staen. De kerk van Haringhe brandde niet, maer wel het oude gebouw, het Geuzennest. Wat is dat, zeide hy, daer schuilt iets onder, alles is ontdekt, vooruit loopende naderde hy den gracht. Philips Driepont en Bekaert met nog eenige anderen die hunne schrik overwonnen, kwamen ook welhaest by hem, maer het meestendeel bleven het vuer van op -eenen grooten afstand aenschouwen. Alles brandde af van den grond tot het dak, van blusschen sprak men niet, alsdan had men geene brandpou.pan en nog, wie had zich de wraek des he mels op zich willen trekken. Die bygeloovige men schen hadden liever alles laten vergaen danzichvoor eeuwig te doemen met het blusschen van een vuer dat zekerlyk een duivels werk was. Eenige uren daerna bleef niets meer over dan de rookende puinenDecandt die met zyne vrienden was blyven spreken van dat geheel onvoorzien en byna oubegrypelyk voorval, bereidde zich zoo even als de anderen om naer huis te gaen, toen hy eens klaps by den arm gevat door een groote zwarte kerel die hem sterlings in de oogen bezag. Wie zyt gy, vraegde hem die vent in 't fransch. En gy, antwoordde Decandt, wie zyt gy Zytgy niet Decandt, de marktkramer. Ja wel, antwoordde op nieuw Robert. Eh wel, zeg aen uw vriend Ackerman dat hy Du Castel van Ryssel niet vergete. Weê aen u en aen hem. Au revoir dit zeggeffde liet hy Decandt byna onbaweegloos en verdween. Ziet nu hier wat er gebeurd was. De vreemdeling, genoemd Vermaut, die het gesprek van Decandt en Ackerman in de Flassche gehoord had, was in alle haest naer Bambeke geloopen en daerna nog dezelfde avond naer het kasteal van Haringhe, hy had alles verteld en aen de Geuzen zyne makkers die daer allen vergaderd waren, den raed gegeven zoo haest inogelyk te verhuizen en het gebouw in brand te steken. Inderdaed zoo het geschied was. (Wordt voortgezet.) B. B. o. c. Lid van het Letter- en de Troostverw n Tooneelkundig genootschap pachters, te Rousbrugge. Om eerstdaegs te verschynen by C Vyt, uitgever, te Gent der Ophelderingen en Raedgevingen voor deeigenaers* pachters en veld bewoners, om des te beter hunne belangen waer te nemen en hunne eigendommen te kunnen besturen. In het vlaemsch over- gebragt door E. Van Driessche, naer de fransche uitgave van J. B. de Geradon. Men schryft in ten bureele van dit blad. Per 443 lieters. 2 oct. 25 sep. Tarwe 59, 45,- Nieuwe tarwe 58,45, 42,50 45,50 Rogge 25,50 27,— 25,50 27,— Sucrioen 1 1 20,- 25,—- Nieuw Sucrioen. 19,50 25,— 9 Haver 15,50 16,— 14,- 15,50 Boonen 010 3 28,— 50,50 Per hekt. 1/2 30 septem. 23 sep Er waren te markt 2480 hektoliters. 44,10 -,-a-,- 28,77 N< Tarwe Tarwe p. Rogge Sucrioen Haver Boonen Linzaed heet. 25,67 16,41 51,99 58,50 Koolzaed, winter 57,50 Aerdappels 11,50 Vlas p. 1 1/2 kil. 2,08 47,62 25,55 15,25 58,55 12^ 16 2,05 AENKOMST. 9,50 12,20 's morg. 5,15 10,00 nam. VERTREK. 5,15 11,00 's morg. 5,10 nam 4,45

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4