I AEN ONZE VLAEMSCHE MEDEBURGERS. Historische Mengelingen DE ROUSBRUGSCIIE ZADELMAKER. k. jVlaemschen Hond. Hel moet onzen aendachligen lezeren nog in het geheugen zyn dat wy in den tyd gesproken hebLen over de landsvergadering die te Brussel op 1!) Mei bietst, ter slichting van eenen Vlaemschen Bondge bonden is geweest. Het zal hen mogelyk niet onwetend zyn dat de hoofdafdeeling van dezen boiul thans te Gent bestaet en reeds heilzame werkingen in de kiezingen ten voordeele der algemeene vlaemsche volkszaek heeft verrigt. Gezegde hoofdafdeeling, zyn gevoelen en wil in ieder vlaenisch hert willen storten, opdat al wat kind van het dierbaer vlaenisch vaderland is, zyne regten met hem zoude kunnen helpen verdedigen, zendt ons heden zyne grondslagen en reglement toe, waerop wy later zullen terugkomen en ondertusschen ter inzage van w ie het wezen mag ten onzen bureele rustend houden. Gemelde stukken zyn gevolgd van een programma met inschryvingslystziet hier hoe het vlaenisch verbond spreekt «De dagen van vernedering zyn geteld; de nevelen van vooroordeelvan zelfmiskenning klaren op; de tyd voor 't gevoel van eigenwaerde is gekomen. Ge- lykheid voor allen, die schoone spreuk onzer Grond wet, zal welhaest opgehouden hebben voor den Vla ming een ydel woord te zyn. De zonen van De Coninck en Artevelde bekomen van hunne slaperig heid de Vlaming gevoelt zyne krachthy wil zyne regten terug. Tot nu toe diende ons Volk enkelom anderen de meesterschap in het Land te bezorgen zyne belan gen werden er telkens by geslagtofferd, zyne stoffe- lyke zoowel als zyne zedelyke belangen. Handel, zeevaert, kanael- en kadasterwezen, dit alles werd herliaeldelyk gekrenkt, even zeer als de volkstael in bestier en in onderwys. Der Vlamingen stem, honderdnialen tot hunne bestierders gerigl, bleef krachteloos. En waerom omdat hunne vertegenwoordigers niet van hen uit gingen. Enkel op het letterkundig veld waren de Vlamin gen tot hiertoe vereenigd in de slaetkunde moesten zy den stroom der partyen volgen, ten geringen voordeele der heilige volkszaek geern geloovende aen de opreglheid der genen die beloften gaven, hebben zy schier allyd de schoonste vooruitzichten, het. regtmatigste betrouwen in rook zien verdwynen. Het wordt tyd datwy zelf handelen het is tyd de handen in éen te slaen er is niet te veel aen aller vereenigde krachten, om den vyand te bestry- den. Die vyand is inaer éen het is de onvlaemsche zin, die verdoovende zin, over geheel vlaemscli Belgie verspreid. Ter blyder ure kwam de Vlaeinsche Bond tot stand, waerby ons volk onverdeeld de weêrbarstigheid van bestierders en de listen van partyen zal vreten te verydelen waerby het de kracht zal krygenayn wil te doen gelden waer tot nog toe zyne verloogen evenmin als zyne verzoekschriften iets vermogt hebben. Dat elk Vlaming, die nog een druppel echt bloed in het lyf heeft, in den Bond trede En mogt er wel dra geen dorp, geen gehucht meer op onzen bodem zich bevinden, waer de vlaemsche beweging slechts onvolledig bekend zou zyn, waer men niet de leuze hebbe aengenomen in Vlaenderen vlaemseh en Vlaenderen den Leeuw L. De Potter, oud-professor, Voorzitter F.-A Snellaert, geneesheer, Onder-Voorzitter Fr. Obrie, deurwaerder, Schatbewaerder K. Van Acker, advokaet, Schryver. F. Bogaerts, boekdrukker, geheimschrvver l»y de Werktuigmakers J. Capiau, behanger, voorzitter der Behangers en Galonwevers K. De Vleeschouwer, byzondere J. Lienard, bestuerlid van de maetschappy der Werktuigmakers F. Speelman, advokaet H. Tackels, versiering-schilder K. Van Aelbronck, advokaet K. Vandenbosch, vleeschouwer B. Van Hyfte, piano-maker K. Van Wambeke, doktoor. Men kan by elk bestuerlid zich als bytreder aengeven. Art. 4 van het ReglementGeene gezindhetd is uitgesloten .- de Bond is hoofdzakelyk vlaenisch. Art. 12. Elk Lid betaelt voorop ten minste een halven frank alle zes maenden, of meer naer per- soonlvk goeddunken. Wy vinden in deze lael iets krachtig en, helaes maer te groote waerheid Waerom, geliefde stam- genoolen ómdat wy door eigene ingeving gevoelen dat er geen hoekje van ons zoo duer gekochte vader land is waer onze tael en regten niet door eigen be stuurders verkreukt worden en dat geweten alléén doet het nimmer verkoelbaer vlaemsche bloed koken. Wy zullen (er goeder uer aen de inspraek van ons bert gehoorzamen ert als reuzen zich verheffen legen het geene men dwingelandy mag noemen. Komt dan De tyd is uit dat liberael en katho- lyk ons met beloften gepaeid heeftMaken wy eene eigene slaetsparty... sluiten wy ons aen den Bond on stryden op eigen veld wanneer onze kiezingen zullen naderen Helpt u zelven, zoo helpt u God. (20de Vervolg en einde.) In een oogslag was iedereen buiten aen de achter deur, maer de aflossing van vyf of zes vuerroereu deed hen terugwykeiv. De kogels vlogen door de ge- slotene vensterluiken, doorboorden het houtwerk en kletsten gelyk liagels tegen de binnenmuren, geluk- kiglyk wierd niemand getroffen. Ackerinan gissende met wien hy te doen had, liep in alle haest naer het slaepkamertje, sprong in den kelder en nam de wa pens die hem egrst in de handen vielen. Decandt volgde hem met de anderen, naergoed de achterdeur verschanst te hebben door het verplaetsen eener kas. In min tyd dan wy er noodig zouden hebben om het te beschryven wierd iedereen goed gewapend. Philips Driepout, zyn broeder en een koopman van Proven, genoemd Demol, laedden elk een musket, maer konden er geen gebruik van maken, vermits t

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 3