MARKTEN. JTacobvs AcHerMan, in MDLXVIII. Veurne. Bergen (Frankryk). Yzerenweg. Poperinghe. alles gesloten was. Weldra deed eene nieuwe aflos sing geheel het huis beven en verpletterde het keu- kengerief dat in de werkwinkel hing. Herhaelde hamer- en happeslagen ploften op de deur. In dezen noodlottige» toestand, verloren de'vyf verdedigers der herberg nogthans hunnen moed niet; hunne wapens niet kunnende bezigen, stapelden zy tegen de achterdeur alles wat zy konden vinden. Op den bystand der geburen niogten zy niet rekenen, men was aen zulk nachtgeruchl gewoon geraekt, deu ren en vensters bleven gesloten. Eindelyk, na eenige stonden nadenkens, steeg de schrandere Decandt de trappen op naer boven, deed de venster open die licht, gaf op de achterplaets en onderzocht eens goed wat er buiten gaende was. Hy ontwaeide in den hof vier mannen bezig met hunne wapens te laden, wat verder, aen de oevers van den Yser een vyfde in de houding van eene schildwacht, en eindelyk nog twee andere die met een zware balk de achterdeur trachtten in te stooten. Ha, morbleu riep hy, nu weet ik met wien wy te doen hebben. De musket en de lont uit de handen van Demol nemende, legde hy aen en loste zyn wa pen op de vreemde bezoekers af, maer raekte nie mand. Eene nieuwe aflossing antwoordde op de musketscheut van Robert, Demol doodelyk gekwetst, rolde de trappen af naer beneden en viel te midden den werkwinkel op een hoop leder. Toen de Geuzen (men heeft hen reeds herkent) de venster nog open zagen, klommen zy met haest den gevel op, dank aen de menigvuldige spleten en uit stekende steenen des muers. Decandt geen ander wapen hebbende dan zyn musket, kon zich tegen hen niet verweren, hy deinsde achter uit, roepende: hier naer boven, help my. - Op het horen der noodkreten zyns vriends, Ackerman die met de andere bezig was de wonden van Demol te verbinden steeg naer boren, maer nog thans niet gauw genoeg om den ingang aen den vyand te beletten, reeds waren twee geuzen binnen. Een ysselyk gevecht begon op die kleine zolder. Ackerman plaetste zich voor de deur der slaepkamer zyner dochter Joanna die van angst in bezwyming gevallen was. Hy hakte en kapte links en regts met eene hap en trof eindelyk een der moordenaers die zieltogend ten gronde viel. In tusschentyd had Decandt den anderen gekwetst en doen vlugten. Hy sloot den venster weder toe en ontnam alzoo aen den vyand alle hoop van langst daer binnen te dringen, maer ongelukkiglyk, de achterdeur door niemand bewaekt zynde was dezelve onder het gedurig stooten en bukken ingevallen en leverde alzoo aen de geuzen cenen vryen ingang. Ackerman dit ziendedoor wanhoop en ra- zerny vervoerd, sprong van deu zolder en deed hen met zyne hap terugwyken. Hy hakte er een ten gronde en bleef alzoo meester van de binnenplaets. Maer eensklaps sluipt er een geus door de verbry- zelde en op een gestapelde huisraed tot aen den za delmaker en steekt hem zyn rapier tot het hecht in den borstJacobus gaf een schreeuw en viel be- zwykend in de armen van Robert. Eenige oogenblikken daerna hoorde men de alarm klok luiden, eenige der stoutmoedigste burgers kwamen toegeloopen, maer het was te laet. De geuzen verlieten het aen stukken geschoten gebouw en vlugten naer hunne schuit terug, zonder dat iemand het waegde hen te achtervolgen. Alsdan zag men te midden van den hof de rnoorde- naer van Ackerman met zyn bebloed ra'er in de hand en roepende Bravo, amis, tious sommes vèngéshet was tuiz Ducastel. De roode vlam van hel brandende achterkeukentje kwam dit droevig tooneel verlichten. SLOTREDE. Op het einde der XVI eeuw bemerkte men nog aen de buitenmuer der kerk van Ilaringhe eene plank in dewelke het volgende opschrift gebeiteld stond. ^tet tCU'Ctt die stierf mj,z> rjjoji aiaaa. Opschrift en plank verdwenen welhaest, maer de bewondering dar Rousbruggenaren, de kloekmoedige dood van den zadelmaker willende vereeuwigen, veranderden zy den naein van Engelstraet in dien van Ackermanstraet. (xu) Zyn huis zelf bleef langen tyd in den staet zoo de geuzen het verlaten hadden. Ten jare 1581 wierd het vernield en op de plaets waer het stond vind men nu een magazyn toebehoorende aen Mr. C B. B. o. c. Lid van het Letter- en Tooneelkundig genootschap de TaoosTVERWACHTEns, te Rousbrugge. (xji) Nogthans leest men nog aen den ingang der straet Koe dt l'angeop schrift die niet veel bcteekent. Eenige oilicieeic stukken van de lactste eeuw die wy hier onder het oog hebden dragen Ackermanstraet. Per 145 licters. Tarwe Nieuwe tarwe Rogge Sucrioen Nieuw Sucrioen. Haver Boonen 46 oct. 58,— 43,50 26 5o', 19,23,— lö'— 15^50 29,— 31,— 23 oot. 38,— 44,00 2c'oO 3o', 18,23,00 13,'— 16^00 29,— 31,50 Per hekt. 1/2 14 oct. 21 oct. Er waren le.markt 3871 hektoliters. Tarwe Ne Tarwe p. Rogge Sucrioen Haver Boonen Linzaed heet. Koolzaed, zomer 57,50 Aerdappels 11,43 Vlas p. 1 1/2 kil. 1,95 45,03 a 29,80 23,18 15,49 56,54 37,45 44,61 27,55 22,60 15,00 00,00 56,73 35,— 11,41 1,91 AENKOMST. 9,30 's morg. 12,05 8,20 nam. VERTREK. 5,15 10,40 's morg. 4,45 nam.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4