Of MARKTEN. ÖBiit^vJWdutub ()et vuaeiu) Octoêet I8él. Veurne. Per 145 lieters. 30 Oct. 6 nov. Bergen (Frankryk). Per hekt. 1/2 28 oct. 4 nov. worden om eene akademie van gezag in Ie riglen die op de tale uitsjiraek niaekt en ze op \aste voeten voordraegt. Jammer dat liet er in de kamers en op spreekgestoelten zoo franscli uitziet. Van dien kant is er niels te hopen. Wy moeten naer liet volk gaen, naer de letterkundige maetschappyenhun de eens gezindheid, waer zy niet bestaen mogt, aenprediken, opdat wy eenen algemcenen vlaemschen hond zouden uitmaken, zoo en gelyk hy reeds in Vlaenderens hoofdstad Gent begonnen is daer ligt het voetpad geopend om voor Vlaenderen en zyne tael hare reg- ten te eisschen. De hand aen het werk, zoonen van De Coninck, Breydel, Artevelde, Zanuequin, en voor uwen wil moeten alle grieven verdwynen die u be zwaren, gy zult willen dal er eene akademie zy die de vormen uwer tael zal wettigen en dat zal er zyn, omdat zy uit de grootste magt, uit den wil van het volk zal spruiten. En eens zoo ver, zouden wy nogthans in plaets van het dietsch in het nieuwe te schoei jen, terug keeren tot de ouden, en uit hunne werken stoffe vergaderen om te bouwen daer zal, zyt er zeker van, meer kans zyn om te lukken in de pooging, en meer kans van.de echte nationaliteit der nederlandsche bevol king, die,nu half verloren en verbasterd is, weder te vinden. Met het meestendeel der werken onzer eeuw zal men weinig verrigten, want velen zyn in het vlaemsch geschreven en in het fransch gepeisd, be- zydens eene zeer kleine karakterschildering aen den waren geest der Belgen eigen. Mogte onze regtvaerdige klagt vrucht geven, dit is de vurigste wensch van (Medegedeeld.) DEN SCHRYVER. DE ADELAER ALS VELDTEEKEN DER ROMEINSCIIE LEGERS. De Romeinen bezigden in den oudsten tyd tol veldteeken een bos stroo, dat zy op een langen stok het leger vooruit droegen. Later verwisselden zy dit met eene op een staf geplaelste hand'die naer de hoogte wees. Eindelyk stelden zy er den arend voor in de plaets. Iedere afdeeling van het leger had een eigen ade- laer, zoodal dien van het legioen grooter was dan die der cohorte. In den beginne waren de arenden van hout, vervolgens van brons, daerna van zilver en eindelyk van goud. Na elke overwinning werden zy met bloemen en lauweren omkranst. De adelaer was het heiligdom der afdeeling, en de grootste zorg werd gedragen dal hy den vyand niet in handen viel. Zoo de arend gevaer liep en niet behouden kon worden, brak de drager hem van de stang en begroef hem diep in de aerde, of wierp hem in een diepen en snellen stroom. Het is uit dezen hoofde dat men onder de Romeinsche oudheden uiterst zelden leger-adelaers ontmoet. Geboorten. 51 SEPT. Aloysius Josephus Cornelius Durant, zoon van Benedictus Josephus en Joanna Theresia Mantez. 5 OCTOB. Henrieus Fredericus Vanhamme, zoon van Carolus Ludovicus en Maria Theresia Leupe. 24 Bernardus Martiuus Quetstroey, zoon van Fre dericus Seraphinus en Sophia Melania Mahieu. Iluiveluken. G OCTOB. Amandus Victorinus Cambron, jong man, broodbakker, 54 jar., zoon van Jacobus Franciseus en Maria Ther. Constancia Vanhoulle, met Amelia Regina Alexander, jongedoehler, 25 jar., dochter van Philippus Jacobus Josephus en Antonia Josephlna Laseure. 11 Josephus Vandevoorde, 20 jar., jongman, werk man, zoon van Coleta Barbara, met Rosalia Con stancia Vandenberghe, 58 jar., jongedochter, ge boren te Beveren, dochter van JoannusCarolus en van Maria Theresia Leynaert. Carolns Augustus Waeyenburgh, 55 j., geboren en woonende te Rexpoedc (Frankryk), broodbak ker, weduwaer van Justina Rosalia Beiiague, zoon Franciseus en Isabella Danes, met flerniina Soph. Alexander, 55 jar., jongedochter, landbouwster, dochter van Philippus Jacobus Josephus en van Antonia Josephina Laseure. S terfgevullen. 12 OCTOB. Euphemia Eusebia Verhille, 48 jar., geboren te Watou, huisvrouw van Ivo Amelius Victor Leys, dochter van Doininicus en Regina Seron. 17 Petrus Roothaer, 20 dagen, zoon van Rosalia. I'J Bernardina Regina Dew aele, 45 Jar., naeister, dochter van Ambrosius Cornelius en Amelia Cole ta Harre. 21 Auguslinus Josephus Vcrbeke, 60 jar., geboren te Wervicq, inolenacrsknecht, echtgenoot van Ro- - salia Sophia Schmit, zoon van Petrus Augustus en van Maria Anna Rosa Flanient. Edmondus Renatus Ilarre, 4 inacnd., zoon van Ludovicus Seraph, en Francisea Amel. Debevere. 55 Joannes Baplista Bonnez, G1 jar., echtgen. van Joanna Theresia Declerck, zoon van Ludovicus en Anna Barbara Cecilia Mahieu. Marinus Jacob. Vercoulter, 58 j., landbouwer, jongman, zoon vau Franciseus en Maria Theresia Sampers. 27 Maria Regina Constancia Vanhonlte, 75 jaren, winkelierster, weduwe van Jacobus Franciseus Cambron, dochter van Henricus en Isabella Clara Durie. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 59,45,50 26,— 29,— 17,- 25,- 14,— 16,25 28,- 52,- 39,50 44,00 26,00 29,— 20,— 23,25 14,50 16,00 31,— 32,— Er waren te markt 1828 hektoliters. 'farwe 44,20 44,28 Rogge 27,91 25,74 Sucrioen 22,09 22,93 Haver 14,97 15,97 Boonen 00,00 33,78 Linzacd 57,34 38,11 Koolzaed, winter 42,87 56,50 Aerdappels 11,66 11,50 Vlasp.il/2kil. 1,99 1,99

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4