I MARKTEN. Veurne. Per 145 lieters. 13 20 Yzerenweg. Poperinghe. opgevolgde kiezingen van 11 juny, hebben aen de vlaemsche zaek eene gansch nieuwe rigting gegc>en. Nu is er een programiua van vlaeinsch politiek, door eene openbare algeraeene byeenkómst bevestigd door duizenden bytreders bekrachtigd en door leden der Kanier aengenonien. Nu hebben ook de Vlamingen nieuwe pligten te vervullen zy moeten de leden der Kamer, die be loofd hebben het programma van 19 inei als het hun ne aen te nemen, in stact stellen, met kennis van zake aen hunne belofte te voldoen en ze dus over de ware behoeften der vlaemsche bevolking zoo wel on der hel stoffelyk, als onder het moreel oogpunt, in lichten. De maetsshappy de Vlamingen vooruit heeft, met dit inzigt, eene kommissie genoemd, beslaende uit MM. A. Fritz, G. Jotlrand, C. Leirens, J. Tliys en Michiel Van der Voort, en aen dezelve den last opge dragen eene memorie op te stellen aen de leden der Kamer, ten einde, by middel van bepaelde daedzaken te bewyzen, dat de vlaemsche grieven niet, zoo als men beweert, ingebeeld zyn, maer feitelyk bestaen. Dan zullen de nieuwgekozene vlaemsche repre sentanten, zy, die het programma hebben bygetreden en aengenonien, in staet zyn hunne medeleden der Kamer in te lichten, en zoo de wering dier grieven te bekomen. De maetschappy de Vlamingen Vooruithoopt, dat elke burger het zich ten pligt zal maken aen de kom missie alle mogelyke mededeelingen te doen, die het goedgelukken harer onderneming zouden kunnen bevorderen zy hoopt, dat de bouwstoffen in menig te zullen loevloeijen, om het beoogde doel te kunnen bereiken, en rekent op de algemeene medehulp van allen, die hel met de vlaemsche zaek wel meenen. Men kan overigens op eene volledige bescheidenheid staet maken. De nieuwsbladen worden verzocht dezen omzend brief mede te deelen, en een nummer van het blad, waerin zy hem opnemen, en in welk zy daedzaken opsommen, te zenden aen den heer Michiel Vander Voort, sekr.-verslaggever der kommissie, Mechelsche straet, n. 56, te Brussel. Ook verzoeken wy alle persoonen die dezen om zendbrief in handen krygen, of er by middel van de nieuwsbladen lennis van bekomen, den zeiven te verspreiden, en ieder een aen te sporen om de hier onder gestelde vragen te beantwoorden. Het isnoodig dat de gansche vlaemsche natie met sterke krachtin spanning werke, om den taeldwang af te schudden en de gelykheid aen Vlaming en Wael onder alleop- ziglen te bewerkstelligen. Wy rekenen dus op algemeene hulp en op ieders medewerking. Namens het bestuer der Vlamingen Vooruit Const. Leirens. Namens de leden der kommissie De Sekretaris M. Vander Voort. Brieven franco. N. B. Deze omzendbrief wordt verzonden aen al de gemeentebesturen, de volkvertegenwoordigers, de nieuwsbladende vlaemsche maetschappyen en vlaemsche mannen van Vlaeinsch-België. In de verledene maend October zyn 5337 brie ven niet onmiddelyk kunnen besteld wordendoor ge- brekelyke adressen. Van dit getal werden er 2292, na hunne opening, aen de bestemmelingen afgegeven of aen de afzenders teruggestuerd 1263 bleven by het bestuer. Onder de brieven, welke lydens de maend Oc tober in de scheurmand zyn geworpen, was er een waer het volgende adres op geschreven was Aen Leopold-den-Eerste, in garnizoen te Brussel. Een gemeentebesluer uit de omstreken van Luik, heeft de plaets van grafmaker in openbare aen- besteding gesteld, en dit postje is aen den leegsten soumissionnaris toegewezen dat is inderdaed het princiep van openbare aenbesteding wat al te verre dryven. Een onbekend persoon heeft aen het gemeente- bestuer van Luik 200 fr. geschonken, om als premie te worden uitgeloofd aen den opsteller van het beste werk over de huisselyke spaerzaemheid, ten dienste der meisjes. Te Ghistel, ten hove van de herbergierster Cole- la Viane, is er eene pompoen te zien van eene byna ongelooflyk zwaerte. wegende 34 kilos en half, met eene omtrek van 2 meters. Een koninglyk besluit van den 23 october ver leend een jaerlyksch pensioen van 798 fr. aen vrouw Pesters, weduwe van M. Collignon gepensionneer- den ontvanger der direkte belastingen te Veurne. De haring die maer schaersch was is sedert de laetste onweders in overvloed op onze kusten geko men. De vischsloepen van de Panne komen nu niet meer aen ten zy met eene gemiddelde vangst van 20,000 tot 23,000 stuks. Lest is er eene van hen te Oostende binnengeloopen welke 30,000 stuks aen boord had, die aenstonds verkocht werden. De peerden- en koeijen-feest te Thourout (St-Eloi's feest), wordt telken jare gehouden op 1 december, uitgenomen als den 1 december op een zondag valt, gelyk het dees jaer het geval is, wordt de feest alsdan gehouden op den maendag, 2 de cember. Te Stavele is eene diefte begaen ten nadeele van P. Vaudevoorde, werkman aldaer. De gestolen voorwerpen hebben eene weerde van 100 fr. Den vermoeden dief, die een der zelfde gemeente schynt te zyn, en op eene hoeve te Houtkerke (Frank- ruk), werkte, is zondag lestdoor den chef onzer gendarmerie, listig op onze gemeente gelokt ge weest, by de kraeg gevat en des anderen daegs naer Veurne gedaen. Een oud gediende, die in het Chelsea-hospilael te Londen wordt verpleegd, is algemeen erfgenaein geworden van een vermogen van ongeveer eene som van 340,000 p. st. of 8 1[2 miljoen franks. De koning Dom Pedro, is den 11 dezer te Lis sabon gestorven. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen flOV. 38,50 43,— 26,— 27,50 18,— 22,75 14,— 16,25 29,— 51,50 nov. 58,00 43,50 27,00 28,50 19,— 22,75 14,00 16,50 31,— 32,— AENKOMST. 9,30 's morg. 12,05 8,20 nam. VERTREK. 5,15 10,40 s morg. 4,45 nam.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1861 | | pagina 4