BE BROEDERMOORD. MARKTEN. Veurne. ALOUDE KAMERS VAN RHETORIKA. Per 445 lielers. 22 jan. 29 jan. €- Doch ziet, sinds 1830 is hel zoo de vlaming wordt veracht, miskend, zyne lacl en nyverheid worden verdrukt en verwoest maer de Vlaming moet betalen en terwyl ziet men de waelsche belan gen verdedigen yzer en kolen, die waelsche pro- duklen, worden van laslen verminderd. Kom, vlaemsche jongens, weert n 0111 nog eenige nieuwe nyverheidstakken uit te vinden, zy dienen loch zoo milddadig ons waelsch gouvernement. Er is ons eene kamer-kaert in handen gevallen die het voordezen bestaen van eene Rhetorika gilde, te Pollinchove, onder den naein van Marianisten, zalig geteekende, komt bevestigen. Deze kaert moet het echte stuk zyn geweest die gedurende de verga deringen in de kamer uitgehangen wierdt. Het zal voor velen niet onbelangryk zyn dit stuk te kennen, daerom zullen wy deszelfs inhoud, letter- lyk, in opvolgende nummers inededeelen. ON DER [IIG TIN GEN EN WETTEN Die deez' Guide vooren zetten, hier; van onze Lieve Vrouw' van 't lieijlig Schap'lier getrouw in kenspreuk Marianisten, Zalig geteekende,, Christen alle in het Roómseh geloóv' onderhouden in Pollynchoov. Dat elk Broeder hier zal letten om l' agtervolgen deez' Wetten ofte die dit niet en doet zal gestraft zyn met de boet. -c=(l.)o- Deéze Guide zal vergad'ren bij malkaer, uijt liefdens ad'ren, derden Zondag Julij hier d'instelling van't Schapulier om gezaeinenllijk te trekken na de Kerke zonder gekken om 't hoóren den Gods-dienst daer ook moet ieder Broer hier naer Wederom op nieuws vertoonen", om Prosessij bij te.woonen op boete van eene straf die hein daer zal scheijden af. Drij. koning-dag van gelijken Zal men dan heel nauwe kykkcn en volgens Regierders last ander dagen ook oppast, Daerom wilt u onderrichten Want men zal hier niemand zwigten Den gon in'hier te kort zal zien zal geboet zijn grooten, tien. (Voorts te zetten.) Historisch Verhael uit de XVII" eeuw. 2dc Vervolg Op 24 january 1594, rond de elf uren 's avonds, een jongeling gekleed gelyk de buitenlieden van dien tyd stapte haestig door de Ilaringhe-straet in de rigting van de markt. Het stortregende, de hagels kletsten op de daken en tegen de vensters der huizen, de donder rommel de onophoudelyk en' herhaelde bliksemslagen ver lichtten den gezigteinder. De kleiachtige grond was morsig, geheel de straet geleek aen een moeras. Noglhans dit schrikkelyk weder, hagels, donder en bliksem wederhiel den reiziger niet, hy ging gedurig voort. Aen de markt gekomen keek hy rond zich om alsof hy iemand gezocht had en liep einde- lyk over de plaets tot den ingang van het klein straetje dat langs de Vischmarkt (xm) naer den Yser leidde. Hy stond daer wederom stil, luisterde eenige oogenblikken en vervolgde zynen weg in de rigting van een klein huisje aen de oevers der rivier. De grond was daer zoo slordig, dat de jongeling tot aen de kniën in het slyk zonk. Geheel die wyk van liet dorp geleek aen eenen uitgestrekten vuilnisput, stinkende dampen en walgaclitige uitwasemingen be- smetteden de lucht. Het huis waer de jonge boer naer toe ging, w as op zulke eene zonderlinge manier gebouwd, dat het met al de andere van het dorp geene gelykenis had. Het stond op eene hoogte van land en metselwerk, waer- schynlyk om het tegen de jaerlyksche everstroomin- gen van den Yser te bevryden. Het dak was geheel plat, bedekt metaerde en omringd ïncteencsoortvan hek. Slechts twee vensters van wederzvden de de«r gaven licht op de straet. Dry andere openden zich op den Yser. Boven deii ingang hing een lanteern zonder licht en op den blooten muer stond te lezen IN 'T SCHIP, (xiv) Dit opschrift dat men gemakkelyk van op de Stee- nenbrug lezen kon had men waerschynlyk met de vingers geschilderd, want de letters waren niet min dan wel gerangschikt. Die herberg was byzonderlyk bekend onder de naem van de kippe of de keppe. Het was de vergaderingplaets van al het slechste volk dat men te Rousbrogge en in de omliggende gemeen ten vinden kon. Geene week ging voorby of een groot geschileen gevecht had er plaets, en meer of eene doodelyke wond wierd er bekomen, Rondloopers, bedelaers, roovers, dieven, ja zelfs baenstroopers hadden er vryen ingang en Idevcn er uren en uren, tot geheel laet in den nacht bier en brandewyn zuipen; zingen, schreeuwen en tieren of met de teerlingen speelen, in het niet min verfocije- lyk gezelschap van moilelaers, koordendansers, tan dentrekkers en allerlei kwakzalvers, die te Rousbrugge of in de omliggende plaetsen hunne nyverheid kwa men uitoeffenen of hunne poetsen maken tol meer dere gerust- en zekerheidder inwooners. Eindelyk om den echten naem dier herberg te doen kennen, het was het ware drooglogist der XVII° eeuw. De zedelvkheid was er onbekend, de ontuchtigste samenspraken waren er gehouden, en niemand ont hield zjcli daerde dubbelzinnigste woorden te blazen die hy op de lippen had. In dit hol van eerloosheid, was geene plaets voor kuischeid en deugd. (xui) De Vischmarkt strekte xich uit aen ecneir hoek van de markt. Ncflens een strretje, nu Pottebakkery straetje genoemd. (xtv) Dit huis stond juist vaer men nu de kalkoven van Mr. R... vindt. C- R. E. V. Lid van het Letter- en Tooncelkuudig genootschap de Troostverwachters te Rousbrugge en van andere historissche niaelsehappyen. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 36,41,OU 26,— 26,50 16,— 21,50 11,50 14,00 27,00 50,25 57,00 40,50 26,00 26,50 16,25 21,25 11,50 14,50 27,00 50,00

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4