DE BROEDERMOORD MARKTEN. II. DE KWAKZALVER. Por 44b Helers. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen b feb. 56,50 40,50 23,— 26,50 17,— 21,25 12,00 14,50 29,00 31,— Veurne. -o(9.)~— in deez' Guld' vergaderingen zal m'in geen der hande dingen schimpen, spotten met de Lien, of zal boeten grooten tien. -c(10.)o- Dat iemand door erg of lasten deen d'ander kwam aen te tasten zal gestraft zijn volgens staet na de ouderlingens Raed. Die hier zijn Guide gezellen heeten liegenzal men stellen aen de Boete van vijf groot, g'lijk de Kaert hier ontbloot. o(12.)C5 Die den dag van 't spel vertoonen het niet kwaeme hy te woonen die een Rol ontfangen heeft agterstel van't spel hier geeft. o(15-)c3 Niemand zal zonder verveélen hier een vreemde Kaert-spel speélen op de boet van grootentien tot spiegel van d'ander lien. c=(I4.)sp Die zal drinken uijt de kannen zal daerom niet zyn gebannen het mag zijn 't is gelijk aen wie, zal geboet zijn, grooten, drie. Die spijs, of drank na behaegen van de Kamer zullen draegen zonder verlof van ieder Broer zal gestraft zijn op zijn toer. hij zal twaelf grooten betaelen en nog voorder zonder faelen moet betaelt zijn naer betaem volgens dat hij is bekwaem. -c=(18.)o- Gedeurend de vergaderingen zal men doen hier geen weddingen, nog geen koopmanschap ook koen anders zal het boete broên. cok geen brandewijn te drinken nog geen ander wijn te schinken zoo lang de Kaert open blijf op de boeten van grooten, vijf. Voorts te zetten.) Historisch Verliael uit de XVII" eeuw. (5de Vervolg.) Eenige stonden na elf uren geraekte eindelyk de jongeling van wien wy hooj.cr gesproken hebben, tot aen den ingang der herberg. Ily naderde tot de deur, keek door het sleutelgat en luisterde met aendacht. Wat hy hoorde en zag, baerde liein waerschynlyk geen groot genoegen, want na eenige oogenblikken op den dorpel gestaen te hebben, hy schudde het hoofdstampte met de voeten, wrong zyne vuisten en kecide op zyne stappen terug naer de merkt waer hy verdween achter den hoek in de rigting der kaei. Wy zullen hem eenige uren verlaten om te onder zoeken wat er alsdan in de hippe gaende was. Het huis, binnen even slordig als buiten, bestond uit drie plaetsen, door houten schutsels van elkander afgescheiden en eenen kelder. De grootste kamer langst den kant der merkt, en slechts verlicht door eenen venster diende te gelyk vpor bierhuis, eetzael en keuken, de twee andere langst den kant van den Yser dienden voor slaepzalen, N° 1 en N* 2. Deze nummers toonden aen de bezoekers aen, dat er in de eene meer gemakkelykheid dan in de andere te vinden was. Inderdaed, in N° 1 sliep men op eenen kaf-zak, ter- wyl N° 2 maer strooi aen de vermoeide lidmaten voor bedding geven kon. Dit alles toonde aen dat rvke edellieden daer niet gewoon waren te vernachten. Nogthans op eene dier slechte slaepsteden lag een man uitgestrekt, wiens kleeding nog al sierlyk was. Hy droeg een wambuis van zwart fluweel met zilve ren knopen vastgeinaekt en een zwarte laken broek. Aen zyne groote leerzen glinsterden zilveren sporen. Op zyne beenen lag een donkerblauwe mantel en nevens zyne regler zyde had hy zyn rapier in den grond geplant. Die man sliep niet, maer scheen in diepe gedach ten verzonken. Gedurig hield hy zyne oogeu geslagen op een klein venstertje door hetwelk het licht der herberg binnen drong. Ook, wel is waer, het gerucht dat men uiaekte liet hem niet toe zich aen den slaep over te geven, want de gasten van N° 1 alhoewel be ter bezorgd dan die van N° 2, waren ook meer ver- pligt het geraes en het getier van de kalanten der herberg te hooren, eu wat zy ook doen konden, aen de rust inogten zy niet denken zoo lang er eenig volk in de herberg zat. Onze reiziger was ongelukkig, want op dien avond was hel schip buitengewoonlyk aen de stormen van het geschil overgelaten. In het bierhuis rond eene tafel by het vuer zaten vier mannen aen het teerling-spel. Wat verder in eenen hoek een vyfde byna gekleed gelyk onze he- dendaegsche lapjemannen of urlequins, speelde opeen soort van zakpyp, terwyl een klein hondje, mot een bril op den neus, en een hoed op den kop, poogde op zyne achterpooten regt te staen eu te huppelen. De muziek van die met vodden bedekte maestro was inaer weinig welluidend, zy moest op eene zonder linge manier de ooren der toehoorders streelen en byzonderlyk in IV 1 moest zy niet al te wel gekomen zyn. Achter den toog stond de bazin van het schip, hare reusachtige gestalte, hare vreemde wezentrekken en bovenal hare woeste kleeding konden maer weinig eerbied aen hare kalanten inboezemen. Zy geleek veel aen die hellevegen waervan den dichter spreekt. C. R. E. V. Lid vati het Letter- en Tooneelkundig genootschap de TnoosTVEnwACHTEBS te Rousbrugge en van andere historissche maetschappyen. 12 feb. 56,00 40,00 25,00 26,00 18,00 21,25 13,00 15,00 29,00 32,50

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 6