DE BROEDERMOORD. A Het Bier. MARKTEN. Veurne. 12 m. Per 145 lieters. 19 maert. Yzerenweg. Poperinghe, Hel is de stad Antwerpen alleen niet welke thans niet militaire dienstbaerheden gekweld wordt; Doorovk is in het hetzelfde geval. Men mag voor- taen niet meer bouwen of herstellen dat binnen den omtrek ligt die aen de genie onderworden is, op straffe van alles te zien afgebroken worden aldus zou zy, in het voorkomende geval, het regt hebben de schoonste monumenten, St. Quenlynskerkhet belfort en de,kathedrale af te breken. De gemeenteraed heeft het besluit genomen zich dienaengaende lot de wetgeving te wenden en de inwooners van Doornyk zullen, even als de Antwer- penaers, door petitieu en meetings krachtdadig legen den willekeur der genie weten te protesteren. Historisch Verhael uit de XVI° et uw. Gdc Vervolg.) Stoor u niet, heb geduld, ik vroeg u alleenlvk of het niet beter zou zyn dat wy ons malkander ke'n- baer maekten, om onsmet meer gemak aen het werk te kunnen stellen. Corbinon gaf zich zoo acnstonds niet over, maer de vreemdeling nog eene kruik wyn gevraegd hebben de, zoo wierd hy welhaest overhaelu. Bovendien was zyn eigenl-iefde een weinig gevleid en hy was te vre- den nog eens te mogen bewyzen hoe hy wel kon spreken en vertellen hy bereidde zich dus op nieuw om eene soort van historissehe schets der oor logen van de XVle eeuw te geven, zeker zynde, dat wie ook zyn tusschenspreker mogte zyn, hy nooit zoo veel als hy van eigene heldendaden zou kunnen spre ken. Hy begon myn naem is Corbinon, bygenaèmd de stoute. Ik ben noch vlaming, noch franschman, noch Zwitser noch Hollander, ik ken myne ouders niet en weet nimmer waer ik geboren ben. Van myne kindscheid spreek ik niet, om redens dat ik daer van zelve niet veel weet te vertellen. Myne geschiedenis begint slechts teu jare 1568. De vreemdeling knikte met het hoofd. Ja, vervolgde Corbinon. op 16 juny 1568 stond ik te Brussel op de markt, by hel schavot van Egmont en Hoorne. Hoe, onderbrak de vreemdeling, gy stondt op de markt te Brussel by het schavot van Egmont en de Hornes, maer in welke hoedanigheid stondt gy daer Ha ik was, ik weet niet hoe, leger-knechl ge- raekt by het leger van Alba en vertrok ecnigen tyd naerdien met hem naer Vriesland. Naden slag van Jemminghen keerde ik op ui#uw te Brussel terug. Corbinon dronk zynen beker uit, en bezag zyn tusscheuspreker, die het hoofd schuddende, zeide Aerdige afkomst, a^ige levensbeschryving. Hy kent zyne ouders niet, hy weet niet waer hy geboren is, hy is noch Vlaming, nooit Frauschman, noch Zwitser noch Hollandder en h\ wy t niet hoe hy ten jare 1568 leger-knecht te Brussels ierd. Is uw leven dan een raedsel, ik versta u niet indien gy zoo moet met het vertellen voorlgaen, ik ontsla u van do moeite want het is middernacht. By de beweging van ongeduld dat de vreemdeling maekte, sprong zyne wanbuis open en men onder scheidde op zyne borst een zwart plaetje waer op een doodshoofd geschilderd was. By dit gezigt Tiket en Martin verbleekten, doch overmeesterden weldra hunne ontsteltenis en bevin dende dat het te laet begon te worden, betaehlen zv hun gelag en vertrokken, Corbinon met den vreem deling alleen latende. Deze laelste had aen ditschielyk vertrek geen aen- dacht gegeven, maer Corbinon had genoeg bemerkt dat de verscbyning van dit zwart plaetje er de oor- zaek van was doch hy zweeg en gebaerde van niet. Ja, vervolgde de andere, zeg my slechts watgy nu doet, Corbinon, en waer gy nu woont, want, ik ken u niet, ik herhael hel, ik heb u nooit gezien, het is de eerste keer dat ik hier binnen kom en noglhans, by het hooren uwer slem wierd ik ontroerd. Alles zegt my dat ik een vriend gevonden heb, ook heb ik ereennoodig, later zult gy welen waerom. Werp dat spit in den hoek waer gy het gevonden hebt er» spreekt. C. R. E. V. Lid van het Letter- en Touneelkiindig genootschap de Troostverwaciiters te llousbrugge vil van andere li istorissclte maclschappijcn ZYN OORSPRONG, GEBRUIK EN BEREIDING. In een tyd, waerin het bier ook te onzent meer en meer begint op te komen uit de versmading, waerin het zoo langen tyd verkeerd heeft, mag men wel eenige belangstelling verwachten in de mededeelin- geri, die wy aengaende dezen, ook by onze voorou ders zoo geliefden drank, wenschten te doen. Om eene volledige geschiedenis te leveren van het bier, zouden wy moeten opklimmen tot de vroegste tyden en al de streken van den aerdbodem doorloo- pen. Reeds ten lyde van Mozes maekten de Egypte- naren gebruik van dien drank zy gaven voor, dat hy door Izis, vrouw ven Osiris is uitgevonden men noemde hem den pelusischeu drank, omdat het beste bier vervaerdigd werd te Pclusium, aen den oever van den Nyl gelegen. De Phcneciërs namen het ge bruik daervan van de Egyptenaren over en bragten het verder in Griekenland. Deze laelsten schreven de uitvinding er van toe aen Ceres, eene zeer naluer- lyke veronderstelling, omdat de granen, eene geze gende gave van deze godin, het hoofdbestanddeel leveren tot dezen drank. Aristoteles en Theophrastus gewagen van de dron kenschap, veroorzaekt door den gerstewijn, dien de Spanjaerden hunnen koningen in gouden bekers aenboden. (het einde per naest.) Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 55,00 59,00 25,— 26,00 17,00 21,00 12,00 15,50 25,00 29,— 55,00 59,00 25,00 26,00 17,50 21,00 12,00 15,50 25,00 50,50 AENKOMST. 9,50 's morg. 12,05 8,20 nam. VERTREK. 5,15 10,40 's morg. 4,45 nam.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4