MENGELINGEN. SCHOOL TE HARINGHE. i X- In zyne zitting van I Maertll., heeft onze gemeen- teraed liesloten op verzoek van hot gouvernement, een nieuw sehoollokael te Haringhe te bouwen, ver mits de gemeente door genoegzame toelagen zoude medegeholpen zyn. De reden welke het gouvernement in dit verzoek voorhoud, is 1° dat het tegenwoordig lokael, of om beter te zeggen, kotjen van plaveisel en stroo veel te kleinen bygevolg nadeeligvoor de gezondheid is oui het getal leerlingen dezer sektie te vervatten. 2° Dat om zoo te zeggen hel geven van een behoorlyk onder- wys, in dergelyke verstikkende plaets, onmogelykis, en 3°, daer het getal der te onderwyzen jeugd steeds vermeerderd, het heden hoogst dringend is eene nieuwe school te Haringhe te stichten. Voor alwie den staet der school te Haringhe kent, is er geene uitlegging noodig. Hy die ze niet kent of die mogelyks zegtwederom nieuwe kosten dat hy zich inbeelde dat men het gouvernement in zyne wyze bezorglheid voor het onderwys nimmer mag tegenhouden, maer integendeel vragen en vra gen wat het ons niet aenbiedt, want, begrypt het wel, beter is het eenige duizende franken aen scholen te geven dan honderd miljoenen aen versterkingen, het eene moet ons onderwys, zedelykheid, kennis, beschaving en vooruitgang geven, het andere armoe de, verwoesting en eindeling den dood, en dit onder de puinhoopen onzer miljoenen Het eene is ons on- ontbeerlyk voor nyverheid, koophandel en landbouw, het ander is de vernieling van dit alles. Geen wonder dus dat onze gemeenteraed aen dit verzoek zoo ligt gehoor heeft verleend en zy heeft wel gedaen, zy heeft gedaen wat zy doen moet vooruit met alles die den geest versterkt en veredeld, daerin vinden wy onze welvaert en redding alles wat dpze ontwikkeling belet, het zy op het terrein der wetenschap, der kunst of in het inaetschappelyk leven, voert ons naer de dood, leidt ons onder de klauwen onzer vyandcn en vernietigt onze nationa liteit. Naer 't schynt zullen de Vlamingen wel eindelyk volkomen regt over hunne grieven krygen, w illen zy inet aenhoudendheid alles in het werk stellen om tot dit doelwit te geraken. In de Senaetzitting van zater dag heeft de minister van binnenlandsche zaken ój) de ondervragingen van den heer baron Van de Woes- lyne eenige uitleggingen gegeven, welke wy wel een slap vooruit mogen noemen. En waerom zouden wy ons niet verheugen om de maetregelen genomen door den heer minister, immers een minister welke een tyd lang het vlaemsch in zyne bestuerzaken gebruikt, kan een voordeeligen invloed uitoeffen op de liandel- wyze zyner opvolgers. Dus het ministerie van bin nenlandsche zaken is op goeden weg en de Vlamingen moeten al het mogelyke doen om dat het gebruik van het vlaemsch in het ministerie eene uitbreiding krygc, die men later niet in eens over het hoofd zou kunnen zien. Ziehier het gegevene antwoord van d'heer A. Van- denpeereboom, minister van binnenlandsche zaken, aen den heer baron Van de Woestyne De achtbare senatcur heeft my zeer slecht begre pen, als hy uit de woorden, deor my in de andere Kamer uitgesproken, heeft kunnen besluiten dat ik voornemens was niets te doen voor de vlaemschc tael. Ik heb het geheel tegenovergestelde gezegden ik herhael, dat ik, alvorens aen het ministerie te ko men, my vooral had voorgesteld, en dit was een der eerste artikels van myn programma, regt te doen aen debillyke reklainen der Vlamingen. Eerst heb ik bevelen gezonden in de provinciën, de gouverneurs en arrondissements-kommissarissen aenzoekende zich zooveel mogelvk te bedienen van de vlaemsche tael in hunne betrekkingen met de vlacmsche bevolkingen. In de vlaemsche provinciën zyn al de akten, die aen de algemeenheid der bevolking gerigt zyn, in 't vlaemsch opgesteld' Ik heb aengedrongen opdat de verslagen over den bestuerlyken toestand in 't vlaemsch zouden op gesteld zyn, hoewel de heeren gouverneurs my heb ben opgemerkt dat die dokumenten zeer weinig ge lezen worden en zeer veel geld kosten. Wat de bedenking van den achtbaren redenaer betreffen aengaende het beheer der justicie, ik zal dezelven aen myn kollega doen geworden. Mynheeren, ik heb geloofd geen grooter bewys van myne toegenegenheid voor de vlaemsche tael te kunnen geven, dan door het voorbeeld te geven voor de eerste mael sinds 1830 antwoordde de minis ter van binnenlandsche zaken in 't vlaemsch aen de persoonen, die hem de eer doen in die tael te schry- ven. n Het schynt iets buitengewoons thans in het mi nisterie van binnenlandsche zaken opschriften van brieven in 't vlaemsch te zien. De bedienden stonden zeer versteld, toen die afdruksels voor de eerste mael gebruikt werden zy waren zeer verwonderd toen zy zulke stukken in myn kabinet zagen, in 't vlaemsch geschreven. Dit stelsel voer ik sinds drie maenden uit en ik geloof dat de achtbare senateur onder dit opzigt zal te vreden zyn. Men meldt uitDixmude Het vurig verlangde nieuwe werk onzer vermaerde dichteres mevrouw van Ackere, geboren Maria Doo- laeghe, is verschenen. Alwie Sinte Godeliete reeds gelezen heeft, moet met ons instemmen dat dit gewrocht eene glinsteren de pprel zal uitmaken aen de kroon van Vlaenderens dichteres. Het onderscheidt zich byzonderlyk door de eenvoudigheid en den gemakkelyken schryftrant die de schryfster eigen is. Het werk is bovendien verrykt met eene voorre de en aenteekeningen, en versierd met zeven fraeije platen, die den teekenaer hoogst vereerlykon en het werk eenen buitengewoonen luister byzetten. Men kan het by de drukkers bekomen ten pryzc van fr. 1-50 c. De koning lydt zeer aen de steenziekte. Z. M. heeft de moeijelyke heelkundige operatie ondergaen, die hein van de zware onpasselykheid op de geluk kigste wyze ontslagen heeft.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 3