MENGELINGEN. Den Yser. MARKTEN. Veurne. Per 445 Helers. 2 april. 9 ap. De voorwaerden dezer vcrkooping en de titelen van eigendom, berusten ter inzage der gegadigdenten kantoore van den Notaris ax&aa te Loo. Zoo als wy in ons vorig N' beloofden geven wy heden vervolg van de gezegdens dat, aengaende de ongelukkige rivier den Yser, door onze verschillige vertegenwoordigers in de kaïner hebben plaets gehad. M. De Florisone. Mynheeren, ik koom uit al myne krachten de petitie van den gemeente-raed van Rousbrugge-Ilaringhe, waervan myn achtbare kolle- gaM: Van Reninglxe, u voor my onderhouden heeft, ondersteunen. Die petitie, even als die der gemeen teraden van Stavele, Crombeke, Westvleteren, wel ke ik de eer gehad heb zelf aen M. den minister van openbare werken te behandigen, geven den slechten staet te kennen van het bovengedeelte van den Yser, te beginnen van de Fintele tot de fransche grenzen. Het is de eerste mael niet, Mynheeren, dat die zoo ge gronde klagten tot de Kamer gestuerd worden; gedu rende langen tyd werden zy hier toegesluerd. De wet die de overneming van den Yser door den Staet be- inagligt, de gestemde sommen, de verbetering van het beheer dier rivier, zoowel onder betrekking van de bevaring als van de aflooping der waters, zyn ein- delyk voldoening komen geven aen de reglveerdige klagten der belanghebbenden. Sedert de stemming der w et zyn er aenzienlyke werken uitgevoerd of in uitvoering aen het leeg einde, langs den zeeboord, om de overstroomingen, die voor den landbouw zoo schadelyk zyn, te bemiddelen, en de aenlanders van den Yser mogen verhopen dat zy welhaest geheel zul len beveiligd zyn tegen den geessel die van tyd tot tyd hunne streek kwam verwoesten. Maer, Mynheeren, het is alzoo niet voor het boven gedeelte. De groote verbetering, die men in Frankryk aen de bronnen van den Yser toegebagt heeft, hebben het internationael last, dat zoo sterk op de bevolkin gen van de bovenstreek der Fintele weegt, vermeer derd. De uitwazing en de regtmaking van de toevloe den van den Yser, uitgevoerd in liet Noorder-depar- tement, de boschruiming en de meer algemeene in voering van de drainering, hebben tot uitslag gehad van de fransche waters met zulk eene snelheid op ons grondgebied toe te brengen dat de aenpalende eigen dommen by het minste onweder door den plotselingen aengroei der waters met eene volkomene vernieling bedreigd zyn, dewyl den Yzerte nauw is om dezelve te ontvangen. Ik weet niet, Mynheeren, of deze nieu we toestand genoegzaem de aendacht van het depar tement van openbare werken op zich getrokken heeft; ik dring by hetzelve aen opdat de belangen der aen landers van het oppergedeelte van den Yser niet verwaerloosd worden. Het gevaer der zomeroverslroomingen is nog ver meerderd doordebyna volkomene toewazing des koms van den Yser, toewazing die den snellen afloop der waters verhindert, terwyl het gewoon gebrek aen diepteveroorzaekt door het gebrek van onderhoud, de bevaring gedurende verscheide maenden van het jaer onderbreekt. De vaertuigen van eene zekeren inhoud, zeggen de verzoekers, die voordezen den Yser konden opvaren tot aen de brug van Rousbrug- ge zyn verpligt ligters te nemen aen Elsendamme. Het w are overbodig, Mynh.n, u de aenzienlyke schade te doen opmerken, die aen de gemeenten gelegen bo ven Elsendamme veroorzaekt wordt door den slechten toestand dezer rivier, welke, in plaets van zoo als vroeger eene bron van rykdom en voorspoed te zyn, eene oorzaek van rampen en verlies geworden is. Die gemeenten vragen daerboven de opmaking van oenen ketsweg, w elker gebrek eene ernstige hinder- pael is voor de bevaring, die reeds zoo moeijelyk is. Indien myne inlichtingen gegrond zynde uit te voeren werken om het gedeelte van den Yser tusschen de fransche grenzen en de Fintele volkomen bevaer- baer te maken, zyn belrekkelyk gesproken niet zeer aenzienlyk. Ik verzoek dat M. den minister ten dien opzigte een volkomen onderzoek zou bevelen. Ik ben overtuigt als dit onderzoek gedaen is, dat hy de dringende noodzakelyklieid zal gevoelen van het ne men van niaetregels om aen de gegronde klagten der aenlanders van den Yser, wier smeekschriften ik aen zyne welwillende aendacht beveel, regt te doen. M. De Smedt. Ik heb maer een woord te zeg gen om my te vervoegen aen de geregte aenmerkin- gen der petitionnarissen dewelke de achtbare lieeren Van Reninghe en De Florisone komen ondersteunen en ook om te vragen dat het gouvernement de on derzoekingen dezer werken, die van eenontegenspre- kelyk nut zyn, zoo veel mogelyk zoude verhaesten. M. de Minister van openbare werken. Men houdt zich onophoudelyk bezig met die w erken. Zoo als een achtbaer lid hel gezegd heeft, het gouvernement heeft een krediet aen zyne beschikking. Dat krediet is samengesteld uit het krediet gestemd door de Kamer en uit subsidiën toegèstaen door de provincie, door de gemeenten en door de byzonderen. Een gedeelte van die werken, waertoe die fondsen bestenul waren, is reeds uitgevoerdandere nog aen- zienlyker moeten uitgevoerd worden. De achtbare heer De Florisone heeft my byzonder- lyk de studie aenbevolen van de verbeteringswerken die er zouden te doen zyn tusschen de fransche gren zen en de Fintele. Ik stem geern toe in dat verzoek. Die werken waren nogthans niet begrepen ia het oorspronkelyk ontwerp. Maer het krediet is op eene algemeene wyze aen het gouvernement loegestaen geweesthet is op eene algemeene wyze bestemd tot verbeteringswerken aen den Yser. Het gouvernement moet hetzelve dus ten nuttigsten voor de openbare intresten gebruiken. Indien het, ten gevolge der studiën die ik op dit nieuw gedeelte zal bevelen, bewezen is dat hetzelve den voorkeur verdient of dat het voor de verbetering, op den zelfden rang der andere deelen van den Yser moet gesteld worden, het gedeelte waervan het acht baer lid spreekt zal verbeterd worden volgens de nood- zakelykheid die de studie zal aenwyzen ten gelyken tyde der andere. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 55,00 59,00 24,50 20,00 17,50 21,00 12,00 15,50 20,50 29,25 52,00 57,50 24,00 20,00 15,00 21,00 15,00 15,25 25,00 28,25

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4