MARKTEN. Veurne. Per 14b lieters. 16 april. 9 ap. UitgalmingTwee of dry spraken. Deftig vak, dry zilveren medalien; boertig vak, dry idem. Deftige alleenspraken. 1. klas, 2 zilveren medalien: 2. klas, twee idem. -- Byzondere klas voor de liefheb bers \an fransch-vlaenderen, twee zilveren medalien. Boertige alleenspraken. Eenige klas dry zilveren medalien Zangkunde. Voor het uitvoeren van het beste kluchtlied, een zilveren eermelael. Schrvf-of teekenkunde. Voor het vervaerdigen van het schoonste blazoen of zinnebeeld, op de'beschry- vende maetschappy betrekking hebbende, zoo in woorden als in teekening, met de hand gemaekt. Het papier dezer stukken moet 70 centim. hoogte en 70 breedte hebben; het werk moet overhoeks gemaekt worden met eenen witten-rand van 10 centim. zoo danig dat het gewrocht 50 cent. vierkant blyft be houden twee zilveren eermetalen. iNTnEDE.--Alle maetschappyen van Rhetorika wor den uitgenoodigd den stoet, die den zondag zal plaets hebben, met hunne vaendels, blazoenen en eeretee- kens. zoo veel het mogelyk is, op te luisteren. Een zilveren eermetael aen de verstafgelegene maetschappy; een idem aen die met het schoonste vaendel; een idem aen die met het meest getal leden. Om deze eermetalen te kunnen toegekend zyn, moet men minstens met vier leden den stoet bywoo- nen De voorwaerden zyn gelyk aen die der 'meeste pryskampen van dien aerd. Alle stukken, zoo van letter- tooneel- zang- en tee kenkunde, moeten uiterlyk op 24 augustus toegezon den zyn aen den tooneelbestuerder, Desiré Allaert, boekdrukker te Rousbrugge-Ilaringhe, die op aen- vraeg het omstandig programma aen de liefhebbers zal zenden. Onze konfrater De Landbouwer vanRousselae- re, in zyn Nr van 15 april 11., geeft melding van den Letter- en Tooneelkundigen pryskamp, door de maet schappy u De Troostverwachters van alhier, uitge schreven. In zyn klein maer spottelyk verhacl, die nimmer eene kunstminnende pen zou schryven, geeft hy zoo veel als te kennen dat hy begeerig is de pryskampen onzer Rhetorika's, die alleen in onbaetzuchtigen kunst- yver en geechtheid aen tael en vaderland hunnen oorspronk vinden, gelyk te brengen met pryskampen van stieren, ossen en kalvers, waerin hy gewoon is te werken. 'T is waer, de gewoonte is eene tweede natuer zegt het spreekwoord, en een spreekwoord heeft altyd gelyk, vvy moeten dus ook onze konfrater gelyk geven. De Konfrater brengt daer zoo een juist getal be- dryven op, waer uit de tooneelstukkendoor de Troostverwachters gevraegd, moeten bestaen, dafliy verstandiger zoude handelen het programma nog wat van naderby te bezien. En, weet je w at onze Kon frater moet geld hebbeneene medalie (waervan hy reeds de waerde weet!!!) is niet voldoende, er moeten honderden franken zyn!!.. Maer daerom is hy ook landbouwer en dat soort van bouwers brengt geene waer ter markt of er moet geld en zakken zyn;zy leiden geen stier ten wedstryde voor de schoonste medalie maer voor geld.... dat is wat anders, dat voldoet den hebzucht. Doch, als wy van kunslminnaers spreken of om beter te zeggen, van menschelyke pryskampen, heeft het kleine eerpenningsken eene groote waerde, de schryver werkt hier immers niet voor zyn dagelyks brood maer uit kunstliefde, zyn bestaen vind hy in het schryven van een tooneelstukje niet, maer zyne bekrooning in eenen pryskamp geeft hem moed en kracht om op den moeijelyken weg tot de volmaekte kunst voort te gaenwaer hy dan, eens zoo ver, ruime belooning kan vinden. In dezen zin moet het kleine medalieje den zeege- pralenden kunstoefenaer eenen kostbaren schat zyn, waeraeo, zelfs geene honderden franken, de kostbaer- heid kunnen vergrooten. Dat weet zekerlyk ook de Konfrater wel Doch wy twyfelen er aen, want het is zeker in zyne streek gelyk in de onze, men vindt weinig landbouwers die van zulke dingen kinnis hebben. Kan de Konfrater nu maer niet kwaed worden, dat zou een grap zyn De Maetschappy De Roeische Barbaristen,, te Po- peringhe, schryft eenen pryskamp van Letter,-Zang en Uitgalmingkunde uit, die op 13 July 1862, zal plaets hebben. Zy looft uit Letterkunde. Proza. Voor de schoonte rede voering, ten minste 100 drukregels behelzende, op het volgende ontwerp de vryheid is de kostbaerste schat der volkeren. Een zilveren verguld en een zil veren eermetael. Dichtkunde. Voor de beste verzameling van drie volksliedjes, ten minste 50 drukregels behelzende, op de volgende onderwerpenA. Een Vaderlaudsch lied, B. Een Meiliedeken of minnelied, C. Een boertig liedje op een onderwerp naer keus. Een zilveren verguld en een zilveren eermetael. Zangkunde. Voor de beste uitvoering van eene vlaemsche romance of een hoegenaemd zangstuk. Een zilveren verguld met eene premie van 30 fr. en een zilveren eermetael inet eene premie van 20 fr. Tooneel- en Uitgalmingkunde. Tweespraken. Deftig Vak. Twee zilveren vergulden met eene pre mie van 40 fr. en twee zilveren eermetalen metecne premie van 20 fr. Deftige Uitgalming. Eerste klas. Een zilveren verguld met eene p.ornie van 30 fr. en een zilveren eermetael met eene premie van 20 fr. Tweede klas. Zelfde pryzen met premien van 20 en 15 fr. Boertige uitgalming Eenige klas. Een zilveren verguld en eene premie van 30 fr. en een zilveren eermetael met eene premie van 20 fr. Luisterlykste Ditrede. Minstens 10 leden. Een zilveren verguld eermetael. Verst komende Mededingers. Een zilveren eer metael. Grootste getal Kunstoefenaren eener zelfde Maet schappy. Ten minste 8 leden. Een zilveren eer metael. De letterkundige gewrochten moeten voor den 22 juny aenstaende, kosteloos toegezonden worden aen den heer Van Merris-d'Ydewalle, voorzitter der maet schappy zy moeten eene kenspreuk dragen en ver gezeld zyn van een toegesloten briefje, inhoudende dezelfde kenspreuk, de namen en woonst des schry- vers. Tarwe 54,00 38,50 32,00 37,50 Rogge 25,00 26,00 24,00 26,00 Sucrioen 18,50 21,00 15,00 21,00 Haver 13,00 15,00 13,00 15,23 Boonen 25,00 27,50 25,00 28,23

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4