DE BROEDERMOORD MARKTEN. Veurne. Per 145 lieters. 30 april. l mei. in't zigt is om ons te komen overrompelen; en gansch overgeleverd aen dit onzeker gevaer, bemer ken zy het ernstig, onverniydelyk gevaer niet. Zy zien niet de ellende der bevolkingen, die zich uit breidt, ons de keel toenypl en die, alswy niet oppas sen, eindigen zal door gansch het land te verwoesten. De gouvernementen zyn dikvvylder ten onder ge- gaen door geldelyke verlegenheid en de impopulari teit van hunne handelvvyze, dan door de zwakheid hunner wapens: Vraegt bet liever aen de Bourbons, v raegt het liever aen de Stuarts. Historisch Verhael uit lie XYT eeuw. (8d° Vervolg. Myne afkomst is zoo raedselachtig niet als de uwe, ik ben vlaming, myne ouders ken ik geheel goed, ten minste ik heb hen geheel goed gekend. Ten jare 1558, den 21 September, ben ik hier te Rous- bruggc geboren. Myn voornaein is Gaston. Myn va der was ryke edelman en een der voornaemste dezer landstreek, waer hy vele goederen bezat. Zyn naem zvvyg ik, om redens dat ik dien nooit gedragen heb. De naem myner moeder is myn familienaem geble ven, zy heette Decraene. Een dertigjarig verblyf in Frankryk heeft dezen naem verfranschl en nu noemt men my gewoonlyk le chevalier Du Crène. Zie hier myne wapens. Hy ontdekte zyne borst en toonde aen Gorbinon het gouden doodshoofd op zwarten velde. Myn vader bezorgde my eene tamelvke goede op voeding. In 1574, ter helde van zestien jaer, vertrok ik naer Ryssel en van daer naer Parys, myne moeder met een geheel klein jongentie alleen te huis latende. Dank aen de geldelyke middels die ik gebruiken kon, en bovenal aen de brieven myns vaders, die van fran- schen oorsprong was, wierd ik weldra in het leger van Charles IX aengenoinen. By deze Iaetsle woorden deinsde Gorbinon achter uit, hy sloeg zyne handen te gader en riepw atin het leger van Charles IX, Charles IX,... die deug niet,... die schelm,... die moordenacr, die... Stil, Corbinon, bedaer u, ik begryp uwe ont roering, maer stel u gerust, iny heb ik niets te vcr- wyten, met de mannen van de St. Bartiielehy heb ik niets gemeens. Ik wierd soldaet, om dat myn vader my zulks geboden had, maer niet uit eer of bactzucht. Onder de muren van La Roebelle, begon ik met het krygsleven kennis te maken veel volk viel daer ten gronde, maer ik ontkwam het gelukkiglyk en na den vrede keerde ik te Parys terug. Al de bvzonder- heden van myn soldaten leven geloof ik onnoodig te vertellen, bet zou te lang duren, maer weet nogtans, dat ik veel gezien, gehoord en geleerd heb. Gelykik, antwoordde Corbinon, met verhevend- heid, gelyk ik, toen ik te Doorn.... Na de dood van koning Henri III, die gy weet, door de kloosterling Clement vermoord is geweest, vertrok ik met het leger naer Normandie, want ik had my by de parly van Henri IV gevoegd. Goed, bravo, onderbrak op nieuw de andere. Ons leger was slechts zeven duizend mannen sterk, gelyk gy zekerlyk weet, toen wy plotseling, naby het dorp Ahques door de troepen van Mayennb aengetast werden. Daer wierd het warm, vriendje, want Ma- yenne had wel driemael zooveel volk dan zyn vyand. Men sprak van terugwyken, maer Biron, de groote Biron, die zekerlyk wel uwe gravin De Lannoy waerd is, die wilde zulke tael niet verstaen. liet gevecht wierd hardnekkig, ik deed myn uitlerstc best en met zes wonden beladen viel ik ten gronde.. Myn heer en meester Henri IV was overwinnaer, maer ik kon met lieni het beleg van Parys niet bywooncn. Dank aen een goeden oorlof verliet ik het leger en toen myne wonden genoegzaem genezen waren, stelde ik my op reis. Gedurende mynen vyflienjarigen dienst heb ik den graed van ollieier in de lansquenets bekomen, en daer by den naem van chevalier du cranedien my door myne makkers gegeven werd. Gedurende geheel dien tyd ben ik nooit te Rous- brugge geweest. Ik ontving de eene na de andere ty- ding van de dood myns vaders, van die myner moeder en het vertrek van myn jonge broeder Raoul, dien ik nimmer gezien heb. Myn vader, geen wettige kinde ren achterlatende, had aen deze laelste zyne geheele fortuin geschonken, slechts eene nog al redelyke groote soni ter myner beschikking stellende. Een schrikkelyk voorval over eenige maenden ge buurd is alleen de oorzack myner tegenwoordigheid in de plaets waer ik geboren ben. Eene schelm, een deugniet, is hier in dit dorp sedert eenige dagen ver borgen, ik meende hem over eenige uren in de kleine kroeg van waer wy komen, aen le treffen, maer ik vergiste my, eene onbegrypelyke gelykeuis heeft my bedrogen.... Hoe, onderbrak Corbinon, gy meendet dat ik die schelm, die deugniet was Ja vriend, want, ik herhael het, gy gelykt hem op eene ongelooflyke wyze. Daerom zult gy zoosef fens verstaen waerom ik u rond den negen uren van hy giridsche kerk tot aen de herberg vervolgd heb, waerom ik door het venster heb gedrongen en einde- lyk waerom ik zoo plotselings in het bierhuis binnen getreden ben. Hoe komt het dan, dal gy my niet aenstondsby de keel gevat en verinoord hebt vroeg Corbinon. O, toen ik zag dat ik gemist was, vond ik wel- hacst eenen uitvlugt, een zoo genaeinde biais, en her stelde my. Maer gaen wy ginder, in die verlatene gebouwen, het begint op nieuw teregenen en het is by na een ure, mits gy elders geene schuilplaels kent, wy zullen daér waerschynlyk wel in veiligheid zyn daer zal ik u het einde myner geschiedenis vertellen. De twee mannen stapten de klooster dreef uit, klom men over de opeengehoopte puinen eener oude stee- nen brug en drongen in de abdy der Victorinnen. C. R. E. V. Lid van het Letter- en Tooneelkundig genootschap de Troostverwaciiters te liousbrugge en van andere historissche maetschappyen. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 34,00 58,00 25,00 20,00 17,50 20,75 12,50 14,50 25,00 20,50 52,50 57,00 25,00 20,00 17,00 20,50 12,75 14,50 19,00 25,00

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4