MENGELINGEN. mTrKTEN. Veurne. BER1GT AEN VOERLIEDEN. TROOST IN 'T LEED. Per 445 Helers. 23 July. 30 July. De aerdappelziekte, dat elhier zoo als elders wéér veel menscben verontruste, schynt sints acht dagen zyne verwoesting te staken. Wanneer dit goede tee- ken ons niet bedriegd, dan is er eenen overvloedigen aerdappeloogst te verwachten. Sedert eenige dagen, heeft het weder beter zin nen gekregen, gelyk de landlieden gemeenlyk zeggen. Buiten eene sterke regenvlaeg maendag avond, 14", heeft het, de volgende dagenniet het weder nog al tamelyk gegaen. Veel hooi is gedurende de afgeloo- peneweek ingedaen geworden. Mits voordeelig weder voortaen 't en is nog niet té laet, zullen wy ee nen voordeeligen graenoogst hebben. Men bemerk sedert zondag, dat de aerdappelziekte veel toeneemt, op de eene soort meer dan op de andere. Maer men moet daerom geen alarm roepen. De rypdom der aerdappels is reeds ver gevorderd, en sedert lang, heeft men zulk geene groote en goede aerdappels ge vonden, als van deze jare. Al behield men maer een aerdappel op dry, nog zouden er meer zyndan op an dere jaren. Over 20 jaer, als men op 10 aerdappels eenen slechten ontdekte, men smeet hein weg; zonder iets te zeggen. Nu, alsmen er op 10 eenen ontdekt die slecht is, geheel de wereld spreekt er van ..De eene, 't zyn de geldwinners, schreeuwen uit speku- latiegeest, de andere de geduchte slagioffers, schreeuwen uit angst, en alzoo schreeuwt dikwyls geheel de wereld, voor het nood doet. Vader Cats zegt Wel vrienden, leeft gerust, en stilt uw bangen geest, De vrees is dikwyls meer als daterwordt gevreesd. (Boekske der Vlaemsche Landbouwers.) Volgens de groote gazetten, is er een, die den middel ontdekt heeft, om koper in goud te verande ren. Als hy nu nog kan uitvinden,ouieen vierkantige ronde te maken, dan zyn wy gered. Te Gent verslecht de toestand der fabriekwer kers van dag tol dag, en de burger-oorlog in Noord- Amerika, die de oorzaek is der krisis, duert voort en zou nog lang kunnen duren. De levensmiddelen zyn duer, het getal derwerklooze lieden groeit aen en wel dra wordt de nood nypend! Franschen, Belgen en Pruisen ondervinden min der ongelukken op hunne spoorwegen dan de Engel- schen. InFrankryk ishelaental omgekomen reizigers als een tot 1,950,000; in Belgie 1 tol 8,860,000 in Pruisen, 1 lot 17,500,000. Groot-Britanje was het laetste jaer 1 tol 550,600. De helft van de begrootingen der onregtstreek- sche belastingen voor 1862, was van 54,202,500 fr. de ontvangsten tot den 30 juny gedaen, bedroegen fr. 35,125,519-12. Dus is er fr. 923,019-12 meer ont vangen dan de begrooting bedroeg. In 1861, waren de ontvangsten maer van fr. 51, 822,637-83 geweest, dus is er voor heteerste halfjaer 1862 fr. 3,302,811-27 meer ontvangen dan voor het zelfde tydstip des verledene jaers. Deze vermeerdering komt voornamentlyk voort van het zout, de inlandscheslerkedrauken, het bier, het suiker, de registratie,de hypotheken, (leerfenis- regten, het zegelregt. De verschillen in meer of min op de andere belaste voorwerpen zyn uitnemende klein. De Courrier deBruxelles raedl het volgende middel aen, om de vliegen uit de stallen terug te houden,al- waer zy eene aenhoudende plaeg voor de beesten uitmaken k Hang aen de zoldering, by middel van twee koor den, een horizontaelplanksken; spreidt hierop eenige grammen kalkchloruer in poeyer: dit is voldoende. Stop al de openingen, uitgezondert een venster, welk gy half geopend laet Op weinige uren is er geene enkele vlieg uieer te vinden in den stal. Daereuboven zal de zeer geringe hoeveelheid chloor, door de chloruer uitgewasemd, verre van de dieren schade aen te doen, ten hunne voordeele de lucht gezuiverd hebben. Door dit middel elke week eens te vernieuwen, zullen er nimmer in den stal een voldoende aental vliegen zyn om het vee te plaggen. Ander ïierigt. In het Journal de Rouen vinden wy de aenwys van een middel tot genezing der aen de knien gekwetste paerden chevaux couronnés).De aenbelanglieid hier van zet ons aen om het middel bekend te maken. Zoodra hel ongeval ontstaen isbrengt men het paerd opstap buiswaerls, men werpt waterop de wonde vervolgens droogt men het been af by middel van een zacht linnen. Dan legt men een dik stuk watte op de wonde en men overdekt de watte met eenen flaneelen baud. Na de kniebanden te hebben aengegespt, wier onderriem zeer los moet worden gelaten, brengt men het paerd in het stal terug. Van dan af is hel voldoende het wonderbacr werk dernatuer ongestoord Ie laten voortgaen; na eene twee- of drydaegsche rust neemt men kniedeksels en win dels af en men soydt zachtjes de watte af rondom de wonde waer ze aen kleeft, vermydende de korst wel ke de wonde bedekt, los te maken, In dien slaet mag men het paerd tot eene gemag- tigde oefening laten overgaen, zorg dragende, zoodra het paerd in den stalterug is, nieuwe watteop de aen- klevende watte te leggen en de kniebanden weder aen te doen. Acht of veertien dagen nadien, volgens dc diepte der wonde, gaet de korst van zelfs los; eene nieuwe huid is gevormd, en hel hair herbegint te groeijen, zonder eenige verkrenking van kleur. De mazelen heerschten kwaedaerdig in een dorp. De daerdoor aengetaste kinderen van een boer ontbeer den alle oppassing en geneeskundige hulp; in de koortshitte liepen zy in den hof en op straet, om zich te verkoelen; de moeder bemooide zich niet met hen, omdat zy het druk had met dc oppassing eener.zieke koe. Van de zes kinderen stierven er twee. Toen iemand haer beklaegde over dit verlies, wischte de moeder de tranen uit de oogen en zeide wy hadden zes, en de goede God heeft welgedaen, dat Hy de twee meisjes tot zich nam; zy waren buitendien zoo zwak. God zy gedankt, dat Hy ons de koe heeft laten be houden. Tarwe 55,00 58,25 35,00 58,00 Rogge 25,00 27,00 25,50 26,50 Sucrioen19,50 20,50 20,00 20,25 Haver 14,00 16,00 14,00 16,00 Boonen 21,50 26.00 25,50 26,50

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4