MENGELINGEN. MARKTEN. Veurne. Per 145 lieters. 6 aug. 34,50 37,25 22,50 26,50 18,00 20,00 15,00 16,50 26,00 26,50 13 oogst. 34,50 57,50 22,00 24,50 19,00 00,00 15,00 16,50 24,00 24.50 Mjldige andere kustelyke voorwerpen te lang om te verhalen. Deze verkooping zal gebeuren met dry maenden tyd \an betaling voor de koopen van lOfranksen daerbo ven, mits stellende goede en bekende borg. Onze Rlielorika maetscliappy de Trvostverwachters komt den volgenden brief in het licht te geven Roisbricge, 11 Augusty 1862. MYNHEER Wy denken niet ten ondienste te zyn UE. te mel den dat het tydstip voor het inzenden der letter kundige gewrochtenrakende den pryskaiup uitge schreven op 7 September, aenstaende, vastgesteld bLyft op 24 Augusty, en hetgeene voor de toonèel,- zang- en tcekenkundeverlengd is tot Zondag 51 derzelfde loopende maend. Ten anderendat wy besloten hebben den Prys- kaïnp, die, volgens brief van 31 Macrt 11., op twee dagen gesteld is, op één en denzelfden dag voort te zetten. (Ziet art. 9 der voorwaerden.) Intusschen aenveerd, Mynheer, onzen harlelyken broedergroet. Namens de besturende Kommissie de bestlf.nder, D. ALLAERT. de voorzit ter VANDF.RMEERSC11. Z. M. de koning der Nederlanden heeft M. Vram- bout, gouverneur onzer provencie, benoemd tol groot - oflicierin de Luxeuiburgsche orde van de Eikenkroon. Den toestand van Z. 11. onzen Bisschop, Mgr. J.- B. Malou, begint ernstig onrust te baren, zoo verredat zyne geneesheeren, op de vraeg zelve door den door- luchtigen zieken reeds verscheide mael gedaen,voor- ziglig geoordeeld hebben hein de HH. Sakramenten der stervenden te doen toedienden. Deze zyn hem niaendag morgen, om 8 ure en half, met al de plegligheid waervoor eenezoo aendnenlyke ceremonie valbaer is bediend, door den zeer eerweer- ilen heer Ryckewaert, aertsdiaken des bisdoms en cer- icaris generael. Z. II. heeft, vooraleer de IIII. Sacramenten teont- angen, eeno hertroerende aenspraek tot zyn kapitel en de andere tegenwoordig zynde priesters gesteurd, en zyne geloofsbelydenis ineteene kloeke stem uitge- proken, en na de gercgten te hebben ontvangen, op ie vraeg van Mgr. Scherpereel, met eenc beweegbare tennne,zynen zegen aen de leden van zynkapilel, de ;eestelyken en geloovigen van zyn bisdom gegeven. De balie van Yperezalin/rescogeschilderd worden loor den heer Groux, en de maglstratcnzael door de ïeeren Gulïets en Swerts. VAN BRAND VAN DEN TOREN EN DE KERK. ST. MARTINUSTE KORTRYK. Donderdag 7 Augusty5 ure 1/2 namiddag. De noodklok klept er is brand in stad Ëeue dikke ookwolk stygt er in eens uit den kerktoren, en op veinige minuten staet gansch het bovendeel in vlam. - Een bliksemschicht de enkele slag, dien men al- ier gehoord had, had het vuer aen den toren gezet. kwart voor vier. Het kruis valt naer beneden n blyft aen een der kleine torentjes haperen. Het uer zet zich voort; de torentjes beginnen te branden e vlammen zinken meer en meer; de pompiers moe ten uit hunne stellingen vlugten. Vier ureDe groote koepel brandt. Onze heer- lyke beijaerd laet voor de laetste mael zyne doffe too- nen hooren; hy vertraegtlangzaeminzyne wekkering voor vier ure, en valt stil, vooraleer zyri gewoon spel uit is, bet vuer heeft hem bereikt. Vier ure en een kwart. Het vuer breed zich meer en meer uit; vlammende stukken zyn op de kerk ge vallen en zetten het vuer aen de daken. Vier ure en liulf. De brand zet zich voortde beuken der kerk geraken in volle laeibet vuer deeld zich aen het binnenste des torens mede. ii Kwart voor vyf. Geene hoop meerde ganscire kerk wordt de prooi der vlammen langst alle kan ten barst het vuer uit. Vyf ure. Het klokkenspel valt neêr. ii Vyf en half ure. Het vuer houdt aen; de wind blaest meer en meer, en doet de aenpalende huizen vlam vatten. ii 6 Ure. De klokken storten meteen verschrik- kelyk gedruisch naer beneden, en rukken alles in hun ne vlugt mede. Kwart na zes ure. Het dak der kerk en de to ren zyn gansch vernield-en houden voort vuer. De beuk en 't binnenste denkt men. te kunnen blyven behouden; nogtans de hoogzael juist onder den toren, en het orgel, zyn in brand. ii De pompiers uit Moeschroen komen ter plaetse, en eenige oogenblikken later, die uit Gent, Yper en Poperinghe. 7 Ure. Men is den brand meester; men dringt reeds binnen de kerk. n 7 Ure en een kwart. Het vuer in de kerk is haest uitgedoofd. De preekstoel en het prachtig taber nakel blyven behouden. ii 8 Ure. De brand woed voort in de kerk; een der beukcu is ten deele ingestort; men hoopt nogtans hel vuer onder den toren te kunnen legenhoudeu. De hoogzael brandt voort en wordt steeds gevoed door de gloeijende balken, die uit den toren vallen Buiten de kerk is alle gevaerverdwenen; de huizen, dicaeu- gelast waren, hebben weinig schade geleden. 1) Ure. Hel vuer is binnen dekerk omtrent uit- gedoofd: een enkele beuk is aengetast en laeit nog. ii lü Ure. De groote klok valt door eender beu ken; de brand stilt meer en meer. Deze kerk w erd gesticht door SI. Elooi. ten jare 650, en herbouwd in de XV eeuw. De toren was een der prachtigste gedenkstukken van ons land. ii Al de versierselen; schilderyen, de beelden der 12 apostelen, enz. enz. zyn gered. liet prachtig orgeleeu stuk dat alleen 30,000 fr. kostte, is verslonden. ii Naer men zegt, was de kerk voor 500,000 fr. ver zekerd. ii Vrydug morgeiul 6 1/2 «re. Het vuerblyft men steeds meester; men tracht de nog rookendc puinen uit te dooven. Geene ongelukken hebben wy, God zy dank, te betreurenen de goede leiding der werken was hier gewis de grootste oorzaek van. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Boonen

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 3