A 19" De afzonderlyke liefhebbers van verschillige gewesten. 12° Praelwagen met de godinnen der kunst en de wapens van 's lands negen provintieri. 13° Een prachlrytuig met de uitgeloofde eerpryzen. 14° Twee schildknapen met het oud blazoen der Troostverwachler, gevolgd van de leden der be- schryvende inaetscliappy van dien naem met de heeren kunstiegters des pryskamps, burgmeester en schepenen der gemeente, enz., enz. Dit alles vormde eenen feeststoet van ruim een 250 tal persoouen. Schoon was het om zien die statige schaer voort varen met zoo een acntal prachtige vaendels, bla zoenen en ander eerteekens; het was waerlyk de ziel van Vlaenderen die wezendlyk voor ons verschenen was; hoe kon het anders of de groote massa, alhier zoo onverschillig, zoo kouwdbloedig by al wat Vlaan deren opbied, móest by het eerste zicht van een ge deelte harer grootheid, barer kunstschaer, dat het voor de eerslemael in zyn midden ontvangde, bewo gen zyn en onweerstaenbaer in de zangen van den ontslapen dichter Ledegunck deelen Geen ryker kroon Dan eigen schoon Ds roos behoeft geen" glans van blakende robynen; De malsdie wei, geen1 roozengaerd; De blanke zwaen, geen" pauwenstaart; De fiere boschmonarch, geen bout van hermelynen Noch vreemde pracht of looi behoeft Vlaenderen, want wie eensdeels met den ouden Hoffman van Fal- lersleben hekend staet moest opgetogen zingen Vlaenderen, elders macht Schooner wet zijn. En ondertusschen naderde dit echt vlaemsch reus- gevaerde den grenssteen van België met Frankryk, by na op het uitterste gekomen hield het stil en het was daer voor dezen die het beseften, dat alles den grootslen indruk maekte. Voorzeker hadt hitr nu een PllOUDHON komen vertellen dat Vlaenderen met open armen Napoleon zou ontvangen, hy wel met den geplooiden vuist het tegendeel zou gezegd zyn geweest. Een algemeen overzicht hadt plaets en den stoet zette zich vervolgens in beweging en keerde tot aeii het lokael Kethomka, alwaer den pryskamp ging plaets hebi en, terug. Hier was deszelfs ingang be- hoorlyk met praelboog en wimpels versierd, in de hoogte las men De Ware broeDerMIn, zY Den sCuoonsten WeLLlko.M hIer Een kwartier uers daernanam den pryskamp eenen aenvang. Hy werd open verklaerd door den heer Vandermeersch, voorzitter der beschryvende maetschappy, daerna nam den besteurder den heer Allaert het woord, en sprak, voor de vuist, de verga dering eeuige korte, maer gepaste w'oorden toe, waerin hy voornamenilyk zyn genoegen te kennen gaf dat zoo eene voldoende beantwoording aen den oproep der Troostverwachters werd gegeven; dat het fraei cn edel was zoo een aental mannen voor het bescha vende en het goede op Vlaenderens uitterste palen vcreenigl te zien, in het strydperk der kunst, voor tael en vaderland wantzegde spreker was eens Vlaenderen groot, groot en magtig, het is dan slechts geweest wanneer het volk zyne tael getrouw was; verders dat het voor ons Vlamingenzieltreffend moet voorkomen zoo een aental kunstbroederen, ja, geheele nog bestaende maelschappyen van over de zuidergrenzen van onder den klauw der verdruk king uit Fransch-Vlaendcren ten stryde voor hunne geliefde moedertael te zien opdagen, enz., enz.; ver volgens gaf hy aen allen moed in de toekomst, waer- na den. pryskamp onmiddelyk eenen aenvang nam. De tooneelbewerking onder de beoordeeling der heeren Vanbiesbrouckvan Langhemarck, Claere- boudt, van Veurne en Allaert, van Rousbrugge, (deze laetste plaetsvervanger van den lieer Kesleloot-Pe Man, van Nieuport, door omstandigheden belet tegen woordig te zyn) nam, doorliet overgroot getal, me dedingers, ten 11 ure des nachts een einde en werd des anderdaegs om 9 ure hernomen. De oeffeningen waren juist met de middaguer afgeloopen en, na de heoordeeling der regters, had de prysdeeling om 1 ure plaets. Hetwelk alles, volgens dadeiy k opgemaekt procesverbael den volgenden uitslach heeft gehadt Voor aleer verder te gaen nam den heer Van biesbrouck liet woord en bragt, onvoorbereid, in ge paste woorden, de maetschappy De Troostverwach ters gelukwenscliingen toe over den gelukkigen uitslag harer edele pogingen, met zulke geringe mid dels, tol het opbeuren dei kunsten en wetenschappen en den stichtenden vlaemschen volksgeest hier aen Frankryks grenzen; ook de Fransch-Vlaenderlingen die aen den oproep hadden beantwoord, bragt hy hulde toe, en wyde aldus, aen een en andere, inuigen dank uit naem van het vlaemsche vaderland. Ver volgens breide hy uit op de tegenkantingen welke de jongherlevende maalschappy de Troostverwachters te overwinnen hadt en welk verachteiyk lot elk te genstrever der goede zaek te wachten staet, zoo den oovermceiden flyt niet verdoofd en eendragt en broe dergeest in haer midden blyft leven. Er waren 98 uitgalmingsstukken ingezonden. LETTERKUNDE. 1° Voor den opstel van het schoonste drama, ge trokken uit de vaderlandsche geschiedenis. 8 meded'. 1e Prys. Aen het stuk getiteld De schout van Brugge, dragende voor kenspreuk Een goed tooneel kan best al stichtende vermaken, enz., welks schryver is gebleken te zyn de heer F. Car rein, te Brugge. 2° Prys. Aen het stuk Diederik rati den Elzas, onder kenspreuk Gevoel uw regt, enz., schryver M. J. Vandercruyssen, te Nevele. 3° Prys. Aen het stuk Een opstand in Gent, ou der kenspreuk Herinner u de grootheid uwer vade ren. Schryver den heer Aldhemar, zonder verder aenduiding. Eerlyke melding. Aen het stuk De Vlamingen buiten Brugge, onder kenspreuk Niels is schooner dan de geschiedenis voorden Vlaming. 2° Opstel van eefl blyspel, ook getrokken uit de vaderlandsche geschiedenis. Er waren voor dit vak slechts twee mededingers. De geringe vvaerde der stukken hebben aen de bc- oordeelaers niet toegelaten de uitgeloofde prvzeu toe te kennen. U1TGALM1NG. 4° Tweespraken. Deftig vak., Prys. MM. Van Werveke en Mortier, van Yper, met Walter de beul. 2° Prys. MM. Bossaert en Beugnies, van Poperinghe, met Alva en Egmont. 5° Prys. MM. C. en L. Vandenameele, van Poperinghe, met het Tweegevecht.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 3