i MARKTEN. Veurne. HET HUISGEZIN EN DE SCHOOL. Per 145 lielers. 17 Sept. 10 Sept. V Mi Boertig vak. Dewyl ermaer twee mededingende si uk ken waren, is er, om dat er in een pryskamp behoord gekampt te worden, maer een enkelen prys toegestaen, te we ten aen de heeren Fagel en G. Maillard, van Yper, met Oom en neef. 2° Deftige alleenspraken. 1° Klas. 6 mededingers. Ie Prys. M. Lecomle, van Belle, met de Bandiet. 2" Prys. M. De Swarte, van Nieuportmet Vader Verbiest of de stem van God. 2° Klas. 54 mededingers. 1" Prys. M. E. Van Eeckhoudtvan Yper, met de Arme Werkman. 2" Prys. M. Fagel, voornoemd met Karei de Vyfde in het klooster van St. Just. Byzondere klas voor Franseh-Vlaenderen. V Prys. M. De Backer, van Erriientiers, met de Bandiet. 2" Prys. M. Ringaertvan Hondschoote, met de Wanhoop. 3° Boertige alleenspraken. I' Prys. M. G. Maillard, van Yper, met De schoor- Steencager. 2* Prys. M. Degrootevan Veurne, met Lammeken Smeerbuik. 3e Prys. M. Laurie, van Yper, met de Pas gehuwde boerenknaep. ZANGKUNDE. Boertig vak. Eenige prys. M. Vandenameele, van Poperinghe, met Zyt niet moeijelyk, raed aen de meisjes. SCHRYFKUNDE. Er zyn slechts twee stukken ingezonden geweest van eenen gansch verschillenden aerd en die elk hunne afzonderl) ke en uitslekende verdienslen heb ben om die reden is er een eerste prys toegekend aen den heer Frulsaert, van Vlamerlinghe, woon achtig te Iseghem, en eenen idem aen M. J. B. Storms, van Thurnhout. INTREDE. Verst afgelegene. Aen de maetschappy Vlamingen vooruitvan Gulleghein. Schoonste vaendel. Prys aen de maetschappy Mc- torinen, van Poperinghe. Meeste getal leden. Prys aen de maetschappy Bar- baristen, van Poperinghe. Luisterlyksle intrede. Prys aen de maetschappy Vlaemsehe ster, van Yper. Zoo nam dan onder handdrukken en proficiat dit echt vlaemsch kunsifeest een einde, om lang, met menige schoone les voor de toekomst, in liet geheu gen der Rousbruggenareu en nabeuren bewaerd te blyven. En wëlhaest hoorde men de ryluigen, diede kunst minnaren naer hunne haerdsteden terug voerden, kraken terwyl men in de verte nog immer de too- nen hoorde van een gekend gezang door Th. Van Ryswyck Van hier dan alle zorg en kommer, O broedren in liet kunstgebied; Laet ruischen door 'tolwen lommer, Het saemgestemde zegelied.- Opdat het juichend jubeivieren, By 'l blikkeren der eerlaurieren. Nog menig hart ontsteken moog\ enz. Tombolas. Verliest de winner van een geluk kig nummer alle regt op de gewonnen voorwerpen zoo by het zelve niet binnen den bepaelden tyd weg- haeld Ja. Aldus gevonnisd door de reglbank van Dendermonde. Men schryft uit Weenen dat het groot lot in de Jaelste trekking der leening 1859, beslaende in 500,00'! guldens (750,000 fr.), door een weezc van 17 jaren oud gewonnen geweest Is. Hel meisje moest te vooren hoer brood met naeijen verdienen. Een schrynwerkersgast in de gemeente Ans en Glain. heeft in de trekking van 51 augusty le Luik, de prys van 50,000 fr. gewonnen. Binnen kort zal de aenbesteding der nieuwe haven werken van Blanckenberglie aengekondigt worden, dezer dagen zyn de kohieren van lasten en voorwaerden uilgegeven. De beknopte Rekeningen van de Provencie Westvlaenderen over de dienstjaren. 1860 en 1861. zyn in hel Alémoriale Administratief dezer dagen in hpi fransch medegedeeld. Eene massa kinderboeken behoorde van regtswege op de Jyst der verboden boeken en daer hierin de ouders alleen te beslissen hebben, moest de censuer des te strenger zyn. Dat de knaep, als hy begint zwar te prenten met waterverf te kleuren, niet veel fraeis tot stand brengt, heeft, daer hy toch over de kleuren van het kostueui, van de dieren, de hoornen en wat al pieer zich bezinnen moei, veel minder le beleeke- nen, dan dat hetgeen hy dagelyks aenschonwt, hem aen het slechte gewoon doet worden. Dr. Chr. Palmer. Het is ergerlyk te zien welke kladden en de kinde ren dikwyls worden aengebode». Ze zien er bont en kleurig genoeg uil, maer aen juistheid, laet staen aen karakter, ontbreekt het ten eenemale. Itosenkrans. Is het niet in vele oorden alsof mismaekte heiligen beelden die tooverkrachl uitoefenen op de wezens trekken der bevolking Men zy toch omzigtig in de keus van prentenboeken, die men de kinderen in de handen geeft en van platen, die men in de school of de huiskamer ophangt. Dr. G. Bauer. F.r kunnen vele dwaesheden gesprokenof ook wel geschryven w orden, maer die het ligchaem of de ziel niet zullen dooden en alles by het oude laten. Maer dwaesheden, aenschouw elyk voor oogen gesteld oefenen eene tooverkrachl uit, daer zy de zinnen be- magtigen en den geest vernederen lot een slaef. Goethe. Wanslallige en leelyke voorstellingen in de meeste kinderboeken hebben aen menig ongunstig verschyn- sel in ons volksleven meer schuld, dan vele oona- denkenden willen gelooven. Dr. Julius Hammer. Tarwe Rogge Sucrioen Haver Roonen 57.00 39,50 22,00 24,00 22,00 00,00 10,00 16,00 19,00 20,50 37,50 40,00 21,00 24,00 16,50 19,50 12,50 15,00 20,00 24,50

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4