Menagiegoederen met den Handboog, te watou Koopdag van TE WESTVLETEREN. Op Donderdag 2 October 1862. MENGELINGEN. Het vlaamsch Tooneel. Door verandering van woonst. ZOOL- EN WAGENIIARNAS Beestialën en Fourragien DYNSDAG 30 SEPTEMBER 18G2, te beginnen met demiddaguer juist, op het hofstedeken bewoond door JACOBUS DEFEVER, te Westvleteren, weinig noord der dorpplaets. Koopdag van een deel menagiegoederen, boeral- laem, kuipen, standen, ladders, muil-ezel. 4 melk- koeijen, 2 bekalfde jaerlingveerzen, 5 jonge kalvers, 2 jonge zwyns, 2 wagens, 1 drywielkar, ploeg met karmyole, tolle, 2 eegden, 2haeikarteels, t'JO bonden klaverhooi, groote quantitcit tarwe en roggen strooi, deel stakytstaken met regelingen en menigvuldige ander voorwerpen te lang om te verhalen. Op tyd van betaling tol 1 January -1863 voor de koopen van 20 fr.' en daer boven, mits stellende goe de en bekende borg en den tienden penning met de verdere bespreken aenslonds te betalen; de koopen beneden 20 fr. moeten dadelyk betaeld zyn. De drie eervogels zullen betaeld worden zoo volgt N° 1. 15 fr. 2. 10 fr. li 3. 10 fr. De inleg is fr. 5-50, er zal terug betaeld zyn 5 fr. Men kan zich inscliryven ten locale der maet- schappy, Gouilen Leeuw, te Watou plaels, van 's mid dags tot 1 1/2 ure nanoen. De Schieding zal eindigen om G ure 's avonds. Overige voorwaerden als naer gewoonte. Nu dat ook onze inwooners, dank aan verschei dene moedige en leerzuchtige jongelingen der gemeente, allengs in de zoo stichtende als aange name tooneelwereld beginnen leven, kan het niet ten onpas komen zoo het een en ander over het vaderlansch tooneel van vroegere en hedendaag- sche tijden te verhalen. Wat men heden tooiiéellisten naamt waren vroeger algemeen Rhfttrosijnen, Rhetoristen en bij verbastering Rederijkers. De vroegste rederijkkamer is diegeene der Christus oogen, in 1302 te Diest opgerigt. Vervolgens in het begin der vyfticnde eeuw- klom hel bestaan dezer kamers tot aanzienlijk getalten dien tijde was het ook dat men de maat schappij Alpha en Omega van Yper stichte. De geschiedenis leert ons dat ten allen tijde wanneer do vorsten het vertrouwen van het volk begeerden, zij eerst en vooral zorgden de rede rijkers aan te moedigen en dezelve onder hunne bescherming te nemen Ziet in 1405 onder de regering van Johan van Nevers. liet vlaamsche volk wanneer het regt voor taal en land bekwam, wasnimmer ondankbaar en het sehonk aan Johan, ofschoon een franschevorst, zijn volle vertrouwen. Later een Philips de Goede en Jan de Vierde namen al de tooneel-en letterkundige gezelschap pen onderhunnebescherming. Deze laelste stichter der Hoogeschool van Leuvenmaakte deel der Brusselsche rederijkkamer Het Boek. Van dan af was het tooneel diep in de zeden van den landaerd gedrongen. Geene feest of de tooneelvoorstellingen genoten hun aendeel in ruime mate Leest over de inhaling van Philips van Bourgonje, te Brugge, in 1440. Dan, ook te Brugge, het huwelijk van Karei den Stoute met Margaretha van Yorck, zuster van Engelands Koning, Eduard den Vierde. Maar dan ouder den invloed der vreemde vor sten verminderde den heilzamen invloed der Rederijkers, hunne stukken verloren hun natio-

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 2