Het huisgezin en de school. /.O naai kenmerk en waren aldus den echten volks geest nadeelig. Hetvaderlandsch gevoel verdween. De rederijkers, sterker dan ooit, verhieven hunne stem, maar, zij wierd niet gehoord door de ver basterde menigte. En let er heden eens wel op zij die het vlaamsch toonecl vijandig zijn, zijn slechts dezen die zich door uilheemsche spraak, hooveerdij, pracht of dweepzucht hebben laten medeslegen, in andere woorden verbasterde lieden, uit wiens brein alle echte vaderlandsliefde verhuisd is. Te vervolgen. Onze tooneel- en letter maatschappij de Trooslver- nachters, heeft in harevergadering van zaterdag lest, ondanks haar besluitgenomen in den nogjonggehou- den prijskamp van uitgalming, dat erslechlséén prijs voor de boertige tweespraken ging uitgeloofd wor den, daar er maar twee stukken ingezonden waren, besloten een tweede prijs te schenken aan de heeren Ilusegne en Mortier', van Yper, met De fumillie Point-it Zoo het schynt is het schoon geslacht van Rous- brugge, voornemens een bedankingsbrief te schrij ven aan het weekblad De Toekomst, van Yper in antwoord op een artikel ter hunner lof geplaatst in zijn nummer van zondag 21 dezer. Donderdag 11 dezer, heeft het a1" bataillon van het l"e regément v oetvolk Nieuport verlaten na er bijna drie jaren de bezetting uitgemaakt te hebben. Deze zoo onverwachte onlrekking baard veelonrust in deze stad, natuurlijk, het was eene harer bijzon derste bestaanmiddels. Het moet eenieder verwondering baren dal het staatbestuur met Nieuport, even als een vader met eene strafbare dochter handelt. Op al wat hel be stuur dezer stad sedertdeaf braak zijner vestingen ge vraagd heeft, is nog geen woord antwoord ontvangen. Wat bewijst dpt Dat bewijst dat er in Belgie geen volk meer is die een vaderlijk menisterie van oorlog heeft maar dat er een ministerie is, die onderdrukte zonen bezit. En dal het art. onzer grondwet, die zegt. Alle magt komt uit het volk. Zou moeten vervangen worden door Alle magt komt van den minister van oorlog. In het gevang te Veurne, worden thans door de opgeslotene, strooijen matten vervaardigd. Te Ooslvleteren is dezer dagen eene hooivim in brand gesteken. De dader is een klein bedelaar, die tot nu toe nog onbekend is. Op aanvraag van M. Macargouverneur der provehcie Luik, is de miliciaan Joris, die te Oostende de broeder van den gouverneur helleven gered heeft, drie dagen na deze daad, door toelating van den mi nister van oorlog, met onbepaeld verlof naar huis mogen gaan. Hij zal niet meer onder de wapens ge roepen worden. Behalve de giften die hij heeft ont vangen, zal men hem eene openbare bediening be zorgen. Hij zalmsgelijk aen het gnuvernement voor gesteld worden tot het bekomen eener eervolle en geldelijke belooning. Den 8 October aanstaande zal de aanbesteding plaats hebben van de werken voor het maken van een haven te Blankenberghe. Het Kursaal te Blankenberghe met de twee daaraan houdende woonhuizen is dezer dagen ver kocht, voor 92 duizendfranksaan drie aannemers van Brussel. Twee jonge meisjes en een pachlersknecht van Vyve-Sint-Eloi, die vleesch geëten hadden van eene besmette koei, zijn overleden. De justicie heeft een onderzoek ingespannen. De gemeenteraden van Iloei en Clavier hebben met algemeene stemmen besloten aldaar volksbiblio theken op te richten. Een student van Keulendie eenige dagen te El- berfeld door gebragt had, was op het punt van terug naar Keulen te gaan. Hij had cigaren en fosfoorstek- jes gekocht. Eenmaal op wegzyude, w ilde hij een ei- gaar aansteken en beproefde een stekje te nemen, zij kleefden te vast aan eikanderen. Hij slak er de nagel van een zijner vingers lusschen. Een stukje fosfoor ontvlamde en ging lusschen den nagelen het vleesch. Niettegenstaande hij er het stukje fosfoor dadelijk afvaagde voelde hij daarna eene hevige pijn en zijne hand zwol geweldig op. Hij stapte te Dusseldorf af waar de geneesheer hem verklaarde dat de afzetting zijner hand noodzakelijk was. Daar wilde hij niet in toestemmen. Hij keerde naar Keulen terug waar de geneesheeren hein zegden dat zijn geheele arm moest afgezet worden. De ongelukkige student onderwierp zich aan de operatie uit vrees van ergere gevolgen. DE GROOTSTE STAD DER WERELD. De grootste stad der wereld is Londen niet, zegt een spaansch blad, het is Jeddo, de hoofdstad van Japan; zij bevat 1,500,009 huizen, door 5 miljoen menscben bewoond, verschedene straten zijn 22 en- gelsche mijlen lang. BEVOLKING VAN LONDEN. Londen telt op dit oogenblik 1,803,000 inwooners. De Sun zegt, dat de bevolking der engelsche hoofd stad sedert GO jaren, verdriedubbeld isin 1377, telde men er slechts 35,000 zielen; onder Jacob I, (1603) beliep dit getal 150,000; in 1746, 751,812; in 1801, 864,845 inwooners, welke 121,229 huizen bezetleden. Thans beloopt het getal der huizen 560,257, eene oppervlakte beslaende van 78.029 akers. Over 60 jaren waren er gemiddeld 7 inwooners per huisthans beloopt dit getal op 8. Daar de eerste werkzaamheden van het denkver mogen slechts aanschouwingen zijn, moet zijn ont wikkeling met het oefenen der zintuigen beginnen. Elke aanschouwing moet duidelijk, bepaalden zoo volledig mogelijk zijn; dat wil zeggen het beeld des waargenomen voorwerps moet, als een getrouwe af druk daarvan, klaar en in de natuurlijke verhouding van zijne deelen, in zijne omtrekken nauwkeurig begrensd en van naastbij zijnde voorwerpen geschei den voor de ziel treden.

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 3