MARKTEN. - Veurne. EENE VROUW DIE NOOIT PRAAT. Per 145 lieters. 17 Sept. 24 Sept. WË "V Men verdeele het voor het oog gebragte voorwerp eerstelijk in zijne natuurlijke bestanddeelen en bepa- le dan het oog op het enkeleeenvoudige naastlig gende. Daarop verbindé men het enkele met het naast daaraan behoorende,strekkc de aanschouwing verder uit, en ga over tot het samengesteldeomvattende, verwijderde en zoo vervolgens. Slechts door een lang- zamen overgang van het kleine tot hetgroote, van het eenvoudige tot het zamengestelde, van hetgeen verwijderd is, zal men niet slechts duidelijk en vol ledige kennis van het voorwerpmaar ook levens scherpheid en vaardigheid in het waarnemen bevor deren. Na de juiste aanschouwing van ieder deel vol- ge het woordde benaming. Daardoor wordt de in druk van het voorwerp op een tweede zintuig, het gehoor, gevestigd en tot een zoo veel getrouwer be waring aan het geheugen overgegeven. denzelv. Het middelpunt van alle zintuigen vormt het oog, zijn tegenpool is het oor. Reuk,smaak en gevoel 6taan als dienende leden om hen geschaard en moeten in de opvoeding aan hen ondergeschikt blijven. Gevoel, reuk en smaak moeten door oefening lot hunne volle dige ontw ikkeling geraken, om datzy den menschen bepaalde, wezentlijke zijden der objectieve wereld ontsluiten, welke zonder deze zintuigen voor hen be staan maar aan het oog en het oor moeten de meest mogelijke zorgen der opvoeding gewijd worden; het oor opdat het de teederste levenstoonen verneme, en het oog opdat het den grootstmogelijken en kleinst- mogelijken zamenhang in de deelen der schepping erkenne. K. Schmidt. Wel neen, ik praat nooit ik lieb wel w at beters te doen, dan mij met de zaken van anderen te bemoei- jen, mevrouw Sinit. Daer heb gij mevrouw Crocker, zij laat zich niet ieders ergernis, met ieders huishou ding in. Haar tong moest, dunkt mij, reeds lang ver sleten zijn, maer neen, zij rabbelt maar door. Dacht en deed iedereen als ik, dan zou er zooveel onrust niet in de wereld wezen. Neen, ik houd niet van pra ten. Maar weet ge wel, dat mevrouw Elliot een nieu we zijden japon heeft gekregen weel ge dit niet nu, zij heeft er een, geheel gebrocheerd; ik heb het zelve gezien, en ik zeg maar, dat het schande is zoo verkwistend te zijn; ik zou haar wel iets van mijn aard willen overdoen, mevrouw Smit. Gij meent, dat zy die van haar oom gekregen heeft *t kan mij niet scheelen of zij die present heeft. Wat het is nog géén twee maanden geleden, dat haar vader bank roet ging, en nu zoo brillant gekleed, wel, liet loopt erover heen ik denk, dat zy een goed oog heeft op den jongen avokaat Jones, maar ik geloof dat zij zich deerlijk in de vingers zal snijden. Hij heeft te veel verstand om zich door haar te laten inpakken, al draagt zij ook een gebrocheerd zijden japon. En daar is Kale, het kind van dien parvenu van een kleerma ker, dal haar zinnen gezet heeft op den zoon van den doctor! de vrijpostigheid van sommige menschen is waarlijk verbazend. Wat mij betreft, ik geloof niet, dat zij er iets te goed voor is. Ik heb nooit van haar gehouden, met haar vriendelijk vleijende blik als er menschen bij zijn. Doch, onder ons, zij kan boos ge noeg kijken als ze denkt, dat ze niet opgemerkt wordt. En dan zegt ze, dat ze pas zeventien jaar oud is! Goede hemel, ik weet, dat ze even oud is als mij ne Arabella Lucretia, en die is nu, ik wil niet zeg gen hoe oud die is maar zij is ouder dan zeventien en ik schaam mij niet, 0111 dit aan iedereen te zeggeu: maar ikdenk, dat de zoon van doctor May te veel ver stand heeft om er aan te denken haar te trouwen. Sommige menschen noemen haar mooi. Ik kan niet begrijpen hoe dit mogelijk is. Zij ziet er nielhalf zoo goed uit als mijne dochter Jane. En dan de manier van haar haar op te maken niet die vliegerige krul len! En zoudt gij wel gelooven, mevrouw Smit, dal zij laatst de onbeschaamdheid had, my te zeggen, dat zij haar haar niet zoo glad en regt kon krijgeu als dat van mijne Maria? 't is impertinentals zij haar haar niet in papillotten zette, er de krullen er in brandde, zou het even regt uithangen als van iedereen. Maar ja, wat denk ge van de vrouw van den dominé, me vrouw Smit? Gij moogt haar wel lijden? Wel, al wat ik daarop zeggen kan is, dat gij een bijzonder vreem den smaak hebt. Zij is zoo trotsch als Lucifer. Reeds een geheele week getrouwd, en nog geen stapgedaan om mij eens op te zoeken. Gij meent, dat zij geen tyd gehad heeft? Ik kan niet begrijpen wat den domi né bewogen heeft om naar de stad te gaan en daar eene vrouw te zoeken, en dan nogbovendien zulk een klein, kinderachtig ding uit te kiezen! Waarom nam hij niet eene uit zijn eigen gemeente? Bij voorbeeld mijne Arabella Lucretia, die zou vrij w al beter vrouw voor hem geweest zijn; en zij was juist van pas van jaren. Wat zegt ge Dat Arabella Lucretia twee jaar ouder is, dan de dominé Ik zou medelijden met mij zelve hebben als ik den ouderdom van mijne eigene dochter niet wist, mevrouw Smit. Als vele menschen zich alleen met hun eigen zaken bemoeide, zoo alsik, het zou vrij wat beter gaan. IVaar het engelsch. M. D. GETROUWHEID. Een treurig Voorbeeld van getrouw e liefde van ee ne min jegens het haar toevertrouwde kind biedt de aardbeving aan, die in het jaar 1770 zulke hevige verwoestingen in het eiland St. Domingo aanrigtle. Eene negerin van Port-au-Prince bevond zich in het huis van haren meester en hare meesteres alleen met het jongste kindje dat zij verzorgde. Het huis schudde tot zijne fondamenten toe. Iedereen had de vlugt genomen; zij alleen kon niet vlugten zonder het kind in gevaar te laten. De getrouwe negerin ijlde naar de kanier waar het kind in den diepsten slaap gedompeld was; op heloogenblik vielen de mu ren van het huis in; zij gevoelde slechts angst voor het kind, boog zich over het wichtje heen, en redde het zoo van dreigende gevaar. Het kind was inder daad gered, maar de ongelukkige negerin stierf kor ten tijd daerna, als het slagtoffer van hare getrouw heid. Tarwe IV. tarwe Rogge Sucrioen N. Sucrioen Haver Boonen 57,00 27,00 22,00 22,00 17,00 10,00 19,00 59,50 56,75 24,00 00,00 19,00 16,00 20,50 56,00 21,50 22,50 20,75 15,50 11,00 20,00 40,00 57,50 24,00 00,00 20,00 15,00 22,75

De Dorpsbode van Rousbrugge (1856-1866) | 1862 | | pagina 4