De Commissie voor de verlichting. Het gas aan 12 centiemen. De Gaskwestie. De Gaskwestie in den Gemeenteraad van Brugge. De Werken. Onderscheiding. En inderdaad, de groote meester van hier heeft eene groep verkleefde en zekere mannen gezocht vakman nen zult gij mij zeggen Oh neen, het is niet noodig men heeft het voorzichtiger geoordeeld deze zen ding toe te vertrouwen aan eene groep mannen, die op kiezingsgebied zeer verdienstelijk zijn, van eene be proefde slaafsche nauwgezetheid, brave lieden overigens, eerlijke koop lieden in ijzer of was, bankiers, brou wers en kruideniers, men had er zelfs voor den vorm den stads ingenieur bijgevoegd en de kleine groep wordt voorgezeten door den burgemeester van Yper, wij gingen zeggen van Poperinghe. Talrijke vergaderingen zijn ge houden geweest maar het volstrekste geheim duurt voort, het wachtwoord is streng. Het is toch uitgekomen dat men er zeer welsprekende redevoeringen gehoord heeft, zeer aantrekkelijke, overigens, maar zeer baatzuchtige men doet er wonderbare winsten weêrschijnen voor de stadskas en de brave onderworpen commissarissen hebben de zaak in familie besloten... en ziedaar waarom het geheim. Allo, komaan, Journal d' Ypres, eene goede gemoedsbeweging. Maak dan de welsprekende redevoeringen u wer vrienden kenbaar. Wij zullen ze bespreken. Zeg ons ook of het gedacht der maatschappijdat met geestdrift aan genomen is geweest, geen ij del voor wendsel is om den huidigen conces- sionnaris te verwijderen, vrij hem later te verlaten wanneer de plaats zal bezit zijn door de bloedverwanten en vrienden Het geldt hier de openbare mee ning te stillen die met reden zeer vernederd is. Wij komen te spreken van de sa menstelling der Commissie voor de openbare verlichting. Zou het Journal d' Ypres ons niet willen zeggen waarin de elementen die dezelve uitmaken voortreffelijker zijn dan deze die in den Gemeente raad zetelen Van beide kanten zijn het koop lieden, bankiers, brouwers, kapita listen, enz. Zou men de kwestie slechts in commissie belegd hebben omdat de Commissie met gesloten deuren ze telt en dat de debatten van den Gemeenteraad moeten plaats hebben in volle licht Waarom die vrees van alle rucht baarheid M. Valcke verbindt zich in eene zijner voorstellen het gaz te leveren aan 12 centiemen per kubiekmeter. Het schijnt dat dé heeren De Brouwer en Desclée het maar willen leveren aan 15 centiemen. Zal het Journal d' Ypres ons de reden willen zeggen die, in deze voorwaardenbestaan om eenen Y perling te ver wij deren ten voordeele van vreemdelingen Het Journal d'Ypres gaat voort met zich te onttrekken. Het zal maar be spreken, zegt het. den dag dat de kwestie vóór den Gemeenteraad zal ge bracht worden en daar zij er waar- schijnlijk met zeven haasten zal afge haspeld worden, mogen wij van nu af zeggen dat, op eene der voornaamste kwestiën die ons gemeenteleven kun nen aanbelangen, de openbare denk wijze zelfs niet zal geraadpleegd wor den. Het schijnt waarlijk dat men haar oordeel vreest en onze meesters zouden niet andera handelen indien zij zich eene slechte daad te verwijten hadden. Jn afwachting zullen wij voortgaan met onze vragen te stellen. Hooger hebben wij ons afgevraagd welk belang het voor de stad Yper wel kon zijn gas te gaan leveren naar Po peringhe en naar Waasten Wij hebben ons insgelijks afge vraagd of de stichting eener maat schappij tus8chen gemeenten de ver plaatsing der gasfabriek niet zou voor gevolg hebben van Yper naar Waas ten, beter gelegen als voortbrengst- plaats Heden, de belangen der bijzonderen, verbruikers van gas, beschouwende, vragen wij ons af wat onze meesters heeft kunnen bewegen om den tegen- woordigen concessionnaris te verwij deren M. Valcke verbindt zich het gas aan 12 centiemen te leveren. De heeren De Brouwer en Desclée zullen het maar aan 15 centiemen leveren Wraarom dan M. Valcke onteigenen van eene nijverheid die hij in Yper ingevoerd heeft Waarom hem verwijderen, hij, die een Yperling is, ten voordeele van vreemdelingen Mod zal ons misschien zeggen dat de prijs, vastgesteld door de heeren Dé Brouwer en Desclée, maar voorloopig is dat, binnen een min of meer korten tijd, zij ons het gas beter koop zullen kunnen leveren, dauk zij hunne uitgestrekte exploitatie Dat het ons toegelaten zij er aan te twijfelen. Het gas, te Gent, wordt betaald aan 14 centiemen 7/8 te Leuven, 14 cen tiemen In Duitschland, te Keulen, te Berlijn, betaalt men het 20 centiemen, te Hamburg, 22 1/2 centiemen. Te Brussel, waar de regie 40 millioe nen kubiekmeters voortbrengt, wordt het gas verkocht aan 13 centiemen en aan 10 centiemen voor de nijverheids- gebruiken. Welnu, er is te bemerken dat de regie van Brussel modelinrich tingen heeft dat de algemeene kos ten tot het minimum verminderd zijn, ter oorzake der overgroote voort- brengstdat de aankoopen van grond stoffen er gedaan worden in uitzonder lijke voorwaarden van goeden koop. Welnu, indien de stad Brussel, die haar gas in regie exploiteert, er maar toe komt. met hare voortbrengst van 40 millioenen kubiekmeters en met al de voordeelen waarover zij beschikt, haar gas te leveren aan 13 centiemen den kubiekmeter, is het ons toegelaten te twijfelen dat de heereD De Brouwer en Desclée er in zullen gelukken, met de medewerking van Poperinghe en Waasten, betere voorwaarden te ver wezenlijken. Wij zijn gerechtigd te gelooven dat de prijs door htm vastgesteld eén be- slissenden prijs is. Indien zij bekwaam waren geweest lager te dalen, zij zou den het gedaan hebben, want het geldt voor hun het gras onder de voeten te maaien van een onzer medeburgers, hetgeen niet gedaan wordt zonder de openbare denkwijze te ontroeren. Hetgeen wij komen te zeggen schijnt bijgevolg te bewijzen dat het eene dwaling is te denken dat de exploitatie in 't groot ongelukkiger wijze een voordeeligeren inkoopprijs moet ge ven. Nemen wij nog, bij voorbeeld, de fabrieken van Brussel. De verbruiking is er grootelijks vermeerderd sedert eenige jaren en de inkoopprijs is nu hooger dan gedurende de jaren 1890 tot 1899. Wat er noodig is om den voordeebg- sten inkoopprijs te bekomen, is eene inrichting goed geëvenredigd in al hare deelen met de macht maximum waar aan zij moet voldoen. Wij bevinden ons dus te Yper in te genwoordigheid van twee voorstellen. M. Valcke biedt zijn gas aan 12 cen tiemen, vreemdelingen willen het maar leveren aan 15 centiemen. Wij zeggen dat, in die voorwaarden, het M. Valcke is die moet de voorkeur hebben. Het goed begrepen voordeel der las- tenbetalers eischt dat het alzoo zij en er moeten beweegredens zijn, die wij niet begrijpen, opdat men op het Stad huis anders wil handelen, zooveel te meer, dat M Valcke een man is om zijne verbintenissen te houden en be kwaam om aan de stad de verzekeringen te geven die zij zou kunnen eischen. Men zal ons misschien zeggen dat de prijs de eenige factor niet is welken men moet aanzien in de kwestie van het licht. Wij bekennen het. Het gas moet van goede hoedanigheid zijn. En onder dat opzicht, zeggeD wij dat er geen reden bestaat omdat het gas, ge leverd door eene fabriek te Yper geves tigd, van minder goede hoedanigheid en min goed gezuiverd zij dan dat welk uit eene andere plaats zou komen het tegenovergestelde, onder oogpunt der hoedanigheid, zou eer waar zijn daar het bewezen is dat de verlichtende macht vermindert door het langdurig wrijven van het gas in de kanalisatiës. Men kan dus zeggen dat onder opzicht der hoedanigheid van het gas niet meer dan onder opzicht van den prijs wij ons heil te verwachten hebben noch van Poperinghe, noch van Waasten de kwestie der overeenkomst tusschen gemeenten ware eer schadelijk onder alle opzichten De hoedanigheid van het gas zal dus afhangen van de wijze opwelk het gofabrikeerd is. Welnu, wie zegt ons dat de heeren De Brouwer en Desclée beter zullen leveren dan de tegenwoor dige concessionnaris Het is te veron derstellen dat de stad zich niet zal vergenoegen met hun enkel woord? Zij zal waarborgen vaststellen in de akte van concessie? Indien M. Valcke zich er aan wil onderwerpen, welke redens zou men wel kunnen inroepen om hem af te wijzen Wat wij komen te zeggen voor de hoedanigheid van het gas, mogen wij zeggen voor de drukking. Hetiastenkohier, waaraan de huidige concessionnaris onderworpen is, voor ziet de voorwaarden van verlichtende macht, van zuiveringen van drukking waaraan het gas onderworpenis. Indien die voorwaarden ontoereikend zijn, dat men ze versterke, maar dat men zich niet wapene met ij dele voorwend sels voor hun werk van begunstiging De kwestie beperkt zichin het maken van een Iastenkohier dat de belangen der stad en der verbruikers vrijwaart. Eens dat Iastenkohier opgemaakt en vastgesteld, dat men eenen oproep doe aan de concurrentie; het is maar op die wijze dat men goed zal besturen. Wij lezen in 't Vrije Woorclorgaan der kristene democraten van Brugge, het verslag der zitting van den Ge meenteraad dezer stad. Ziehier een uittreksel van de rede voering uitgesproken door den heer Miunebo, gemeenteraadslid. Onze stadsgenooten zullen er uit kunnen besluiten welkgoed werk men te weeg is uittevoeren met M. Valcke buiten te doen ten voordeele van Bruggelingen, waarover hunne me deburgers bitter klagen K M. Minnebo. De heer bestuurder der tegenwoordige gasmaatschappij van Yper heeft bij middel van den volgenden omzendbrief aan het volk en het gemeentebestuur zijne voor- waarden gesteld. a Ziehier MM., De concessie voor het verlichten der stad Yper eindigt den 31 December 1905. Tengevolge schijnt het mij nut tig aan de belanghebbenden de vaste voordeelen mede te deelen welke ik aan het stadsbestuur heb laten gewor den in datum 28 April laatstleden. le VOORSTEL Maatschappij in deel neming met de stad. Verlichting voor bijzonderen, 15 centiemen per kubiek meter, 't zij eene vermindering van 3 centiemen per kubiekmeter op den te- genwoordigen prijs. Openbare ver lichting 10 cent. per kubiekmeter of 1 centiem per bek en per uur, in plaats van 1 5/10 c/m. Kosten van aanste king en uitdooving der lanteerns ten laste der stad, het onderhoud ten laste van den aannemer. - Deeling der pro fijten in evenredigheid der verschotene sommen, 2® VOORST EL: Verlicthing voor bij - zonderen,'15 centiemen den kubiekme ter. Openbare verlichting per bek en per uur 1 centiem. Verandering van al de lanteerns met gloei licht Auer, aansteking, uitdooving onderhoud en vernieuwing der manchons ten koBte des aannemers. Eene vergoeding aan de stad van 50 c. 's jaars en per inwo ner, hetgeen 9000 fr. verbeeldt voor eene bevolking van 18,000 inwoners. 3® VOORSTEL: Algemeene prijs van het gas aan 12 centiemen per kubiek meter. Verandering van al de lan teerns met bek Auer, aansteking, uit dooving, onderhoud en vernieuwing der manchons ten laste van den aanne mer. Recht voor de stad in het noo dig kapitaal deel te nemen voor eene som te bepalen bij overeenkomst. Deelneming iu de profijten in evenre digheid der verschotene sommen. Aanvaard, M de uitdrukking mijner verkleefde gevoelens. A. Valcke. «Men heaft mij verzekerddatde brug- scbe gas-compagnie ook bare voorstel len heeft gedaan en wel voornamelijk zouden vervat zijn inhet2e VOORSTEL van den tegenwoordigen bestuurder, die 15 centiemen den kubiekenmeter voor de bijzondere verlichting zou vast stellen voor de openbare verlichting 1 centiem per bak en p9r uur. Veran dering van al de lanteerns met de bek Aueraansteking, uitdooving, onder houd en vernieuwing van de manchons ten koste des aannemers. Daarbij eene vergoeding aan de stad Yper van 50 c. 's jaars en per inwoner, hetgeen 9,000 fr. verbeeldt voor eene bevolking van 18.000 inwoners. «Indien de brugsche gas-maatschappij aan de Yperlmgen het gas aan 15 cent. kan geven met bek Auer, waarom moet Brugge 17 en 15 cent. betalen voor eeue veel slechtere verlichting en een bui tengewone taks voor den bek Auer. Daarbij de verlichting- in ve ie volksgewesten is nog veel slechter dan in 't armste dorp van Vlaandereit. Nog iets De gazemannen zouden aan da stad Yper 0.50 fr. per inwoner en per jaar aan de stad uitkeeren. Waaromzou dezelve maatschappij dit met kunnen doen voor de bruggelingen die tot hier toe de gas zeer duur betaald hebben Zullen de medeburgers tot 1922 aan deze maatschappij gebonden blijven zonder niet de minste verandering in het contract of vermindering in den prijs van het gas «Wij vragen enkel dat de maatschap pij ons dezelfde voordeelen zou geven als deze welke zij aan de Yperlingen voorstelt, en dat zou reeds aan de bur gers merkelijken afslag daarstellen en aan de stadskas 0 50 fr. per inwoner dus meer dan 25.000 fr. die de lasten- betalers min zouden moeten dragen. Daarbij zeg ik nog dat de gas-maat- schappij met redelijk zou handelen met onderscheid te maken tusschen de Yperlingen en de Bruggelingen. De plicht van alle liberaal is van het inschrijvings hul let! ju te tcekeneii dat zich op de vierde bladzijde bevindt. Waarom wachten de onteigeningen voor den buurtspoorweg van Becelaere zoo lang om gedaan te worden de aannemer die op een bepaalden tijd de ondernomene afdeeling moet voltooien is alle oogenblikken in zijn werk be lemmerd. Waarom wordt de afdeeling van de Bascule naar de statie niet in aanbeste- ding gebracht Indien men het. nu deed zouden de twee afdeelingen te zelfder tijd kunnen opgemaakt en op hetzelfde tijdstip uitgebaat worden. Het is tien jaar dat er kwestie is van den buurtspoorweg van Yper naar Bel le hoeveel jaren zullen er nog noodig zijn vooraleer het bestuur zich ernstig er mede bezighoudt? Indien er een spoorweg is die zijne zaak zou maken, t is wel deze Bij koninklijk besluit van ^Novem ber 1904, is de burgerdecoratie (me daille van le klas) verleend aan den heer onder- luitenant onderrichter Ray mond Ommeslagh, van de burger wacht van Yper. De overname der artikelen en der briefwisselingen is verboden ten ware men er de bron van doe kennen. U Hl uatCSOJjcar»?

De Weergalm (1904-1914) | 1904 | | pagina 2