Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Studiekring De Liberale Partij. De Gaskwestie. Donderdag, 24" November 1904. U n i versi la i re U it brei d i Bet Oude Vlaamsehe Volkslied, Leergang vanM. Petrucci: Algemeéne Geschiedenis der Kunst, Kamer der Volksvertegenwoordigers De peerden van 't ministerie. Eendracht maakt Macht. i er Schij Étende fie® SMotêfierdagS, Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Eer jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Gedurende de Kerstvaeaulie Voordracht van den Heer li. Werkest ONDERWERP Ingangprijs fr. 0-75. in zes lessen, met lichtteekeningen, TE REKENEN VAN 8 JANUARI 1905. Zonder vrees van tegengesproken te worden, mag men zeggen dat de 6 No vember een der schoonste dagen ge weest is voor het liberalism van ons land. De betooging die in de hoofdstad heeft plaats gehad mag op alle punten zeer deftig worden genoemd. Zij was ontzagwekkend door haar groot getal betoogers zij was beteekenisvol dooi de deftige houding van dit machtig le ger vrijheidslievende strijders. Die betoogirg, door de liberale jeugd ingericht, heeft eens te meer be-' wezen, dat de oDzen weten gebruik te maken van hunne vrijheid, en dat het buiten alle geweld en grofl'e bedreigin gen is, dat onze vrienden hunne hoop willen bevestigen in eene nakende ze gepraal van het liberalism. Alles was uitmuntend op dien heuge- lijken dag de regeling, de houding, de redevoeringen er was in 't geheel niets op af te dingen noch te beknibbe len, en deze die zoo vurig verlangen dat na al de oude geschillen en twisten slechts eene enkele liberale partij in België zou bestaan, hebben Zondag kunnen begrijpen dat de eenheid mo gelijk is, dat zij ieders vurigste wensch .18. Benevens Paul Janson, die eens te meer zijne iaktiek heeft vooruitgezet die bestaat in 't samentrekken van al de oppoaitiekrachten daar waar een ze tel aan de tegenstrevers kan Worden ontrukt, hoorde men graaf Goblet d'Al- viella in eene aandoenelijke taal be vestigen dat het liberalism protest aan- teekent tegen een bestuur dat bedrog- pleegt door de wet en dat, indien wij de vrijheid van godsdienst toestaan aan onze tegenstrevers, wij in verwisseling «ie onafhankelijkheid en den voorrang van het burgerlijk gezag eischen. Iets waarop al de sprekers voorna melijk gesteund hebben, 't zij in de meeting of op 't banket, is de ontloo- cheDbare ontwaking der liberale par tij, is de liberale drukking die garsch het land heeft bewogen, en vroegere droomen van zegepraal heropgewekt heeft welke men na twintig jaar kleri kale dwingelandij nogonverwezentlijk achtte. En nochtans, wij zijn goed op weg tot dezes verwezent lij king, want de betooging, van 6 November is de voorzaat van nieuwe overwinningen en kan niet anders dan den moed aanvu ren van dezen die in naam der libera le partij het goede woord gaan verkon digen in al de hoeken van 't land. Men schrijft in hij den Uilgever, bixtnudestraai, ja1' §3, te Yper. De aankondigingen van gansch België én't buitenland evenals de Noiariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De liberale partij heeft op 6 Novem ber het bewijs geleverd dat zij spring levend en rijp is voor de overwinning Aan onze tegenstrevers, die zich voor de betooging van 6 November afvroe gen welke waarde of doel die wel mochi hebben raden wij aan het adres van de nieuw gekozenen te lezen, die de liberale jeugd aan de nieuw ge kozenen van 20 Mei heeft aangeboden. Dit adres bevat de zuivere plicht van een liberaal in het politiek, zedelijk en maatschappelijk leven, en dan na dit gelezen te hebben, zullen zij niet meer moeten zeggen dat de liberale partij eensdaags door het socialism zal wor den medegesleept. In dit adres is het programma der zelfstandige liberale partij daar meesterlijk samengevat op politiek gebied, is 't de onafhankelijkheid van het burgerlijk gezag tegenover alle macht, van welk grondbeginsel zij ook mogen wezen 't is de herinrichting van 't leger op grond van persoonlij ken dienstplicht 't is ook ie deelne ming, zoo algemeen mogelijk, der bur gers aan de uitvoering der Staatsregee- ring. Op zedelijk gebied is het de uitbrei ding van 't openbaar onderwijs, de verstandelijke verheffing van alle maatschappelijke standen door het be houd van een wereldlijk, volkomen on zijdig, wetenschappelijk onderwijs. Op maatschappelijk gebied, eischen de liberalen in plaats van eene onvol ledige, schijnheilige, verbaeterde wet geving zooals die nu bestaat, een be stuur dat borg spreekt voor het tot stand brengen van rechtmatige wetten in 't voordeel en welzijn van den wer ker en kommerlooze rust in zijnen ou den dag. Het liberaal programma alzoo ver staan mag bijna als volledig worden aanzien, en zal aan onze politieke groep in het parlement toelaten zich met vol le vastberadenheid in al de zaken te mengen die in de Kamers zullen wor den voorgedregen. Er is geen politiek, zedelijk noch maatschappelijk ideaal waaraan de liberale partij zich onver schillig toont en die enkele vaststelling getuigt van hare leefbaarheid, en haar gestadig streven tot de behoeften van het hedendaagscheleven. De vooruitstrevende liberale jeugd heeft wel gedaan van aan de nieuwge- kozenen den plicht te herinneren van dezen die strijden iii onzen naam en dit gedeelte der betooging is zeker wel een der nuttigste geweest, want, in te genstrijd met hetgeen onze tegenstre vers zoo gretig beweren,. bewijst de liberale jeugd op die manier dat zij bewust is van den liberalen plicht en geen enkel gedacht, van geweld zal er haar een voet van afwijken. Als wij spreken van de zelfstandi ge liberale partij, zullen onze tegen strevers waarschijnlijk uit hun vel springen en het oude deuntje aanhalen als zouden de liberalen niets zijn zon der de socialisten. De liberale partij, op zekere punten t' akkoord met de socialisten, is geens zins verplicht zich door de roode partij te laten op sleeptouw nemen,en indien wij voor alles antiklerikaal zijn, in dien wij het klerikalisme voor den vijand aanzien die onmiddelijk moet bestreden worden, hebben wij toch ook een maatschappelijk programma dat wij zullen behouden, programma van gezonde en rechtmatige demokratie die zooveel mogelijk verzoening bevat tusschen werker en werkgever, en waarvan de verwezenlijking zeer veel kan bijdragen tot de maatschappelijke vrede. - Dit be-teekant dat de liberale partij bewust zijnde van hare plichten, haar best zal doen tot de verbetering van 't lot van den werkman, en zal stre ven naar een rechtveerdig ideaal welk bestaat in het gelijkstellen der kansen in den strijd om het leven. Er bestaat een groot verschil tus schen de demokratie zooals de libera len die verstaan en deze der socialis ten, iets waarvan onze tegenstrevers zich eerst of laatst toch zullen moeten van overtuigen, willen of niet. In afwachting, is '1 zeer belangrijk te bëstatigen dat de zelfstandigheid der liberale partij zoozeer onze tegen strevers ontstelt, hetgeen een klaar- bhjkend bewijs is dat zij er mede ver legen zitten in 't belang hunner eigen partij. De betoogiug van 6 November heeft deze beteekenis, dat de liberale partij vast besloten is zelfstandig en eens gezind ten strijde te trekken tegen al wat klerikaal is. Eu op dien voet is in 1906 de zege aan ons H. G. De Kamer zet de bespreking voort van het wetsontwerp, dat de rechts pleging wijzigt in zake van echtschei ding. Twee vragen zijn gesteld geweest door M. Nolf. De eene aan den minister van fican ciën en openbare werken Hoe komt het dat de verhooging van dagloon, toegestaan aan de kan- tonniers, de vergoeding niet bevat om aan die agenten toe te laten rijwielen aan te koopen dat velen gekocht heb ben, betrouwende op de gedane verkla ringen De Minister antwoordt Artikel 25 van het reglement, be treffende den dienst der cantonniers, goedgekeurd den 9D December 1904, bepaalt uitdrukkelijk dat het artikel 5, betreffende de rijwielen, slechts op een later vast te stellen tijdstip zal worden toegepast. De andere aan den minister van land bouw Heeft de Commissie der hoppe, in gesteld bij miniöterieël besluit van 28 December 1903, hare werkzaamheden geëindigd Is haar verslag ingediend Zoo ja zou het den achtbaren minister niet believen te bevelen dat het ge drukt en uitgedeeld worde vóór de bespreking die zal plaats hebben over de hoppekwestie De heer minister van landbouw heeft op -deze vraag geantwoord De taak der commissie is bijna ten einde men verzekert mij dat haar verslag eerlang zal ingediend worden. Na van dit stuk kennis te hebben geno men, zal ik onderzoeken of' er aanlei ding toe bestaat het te drukken en rond te deel en. Onzf1 ministers hadden naar de ten toonstelling van Sl-Louis eeuige hard dravers gezonden om te bewijzen dat B ïlgië ook schoone rassen van paarden bezit. Ongelukkiglijk, in plaats van bevoegde personen daarmede te gelas ten, deden onze meesters voor 12 a 15,000 frank stuk eenige knollen koo pen dooreen persoon die al zooveel van paarden schijnt te kennen als een koe van fijnschildereD. Ook hebben onze clericale meesters de paarden aan hun been gehouden, en dat zal aan de belastingschuldigen meer dan een half millioen kosten. In onze vorige artikels hebben wij ons veroorlofd de voorstellen te be twisten die de stad Yper wel zou kunnen trekken uit een ontwerp dat haar verplicht het gas te gaan leve ren naar Poperinghe en naar Waasten, ontwerp dat maar vooruit is gesteld geweest om den tegenwoordigen concessionnaris te verwijderen ten voordeele van eenen Bruggeling. Wij hebben gezegd dat deze ex ploitatie in 't gemeene maar scheen gewettigdtezijn tusschen gemeenten die te weinig belangrijk waren om hunne gasfabrieken om hunne eigen gasfabriek te hebben, dat zulks het geval niet was voor de stad Yper, die hare fabriek sedert 6o jaren heeft, en er is niemand die niet weet dat zij zeer goed de kapitalen vergeldt die er in verpand zijn. Wij hebben de vrees uitgedrukt dat de maatschappij tusschen gemeenten vroeg of laat de fabrikeering van het gas zou ver plaatsen van Yper naar Waasten, beter gelegen alsvoortbrengstplaats. Eindelijk hebben wij ons afge vraagd waarom, in gelijke voorwaar den, zelfs in voordeeliger voorwaar den, men een onzer medeburgers moest onteigenen van zijne nijverheid en dat om vreemdelingen te beguns tigen Na bewezen te hebben dat, onder opzicht van den prijs, de voorstellen van M. Valcke (12 c.) voordeeliger waren, voor de bijzonderen, dan de voorstellen der heeren De Brouwer en Desclée (15 c.), eindigden wij ons laatste artikel zeggende dat, nevens den prijs, er andere factors te aan schouwen waren, en dat het gas dat moest geleverd zijnvan goede hoeda nigheid zijn moest en dat de stad, onder dat opzicht, hare waarborgen moest hebben. 't Is overigens wat er gedaan is geweest wanneer de concessie toe gestaan werd aan M. Alfred Valcke, den in Februari 1887. Het lastenkohier dat op dit tijdstip opgemaakt en hem opgelegd werd, zegt inderdaad Art. 6. De verlichting zal moeten gedaan worden bij middel van dubbel kool stof bevattend hijdrogeen gas, voort gebracht door de branding van steen kolen het zal goed moeten gezuiverd worden bij droog middel derwijze geene ongezondheid, ongesteldheid, nadeelige uitwasemingen noch door dringende of onaangename reuken te veroorzaken het zal noch zwavel (solfer) noch ammoniak, in merkbare hoeveelheid mogen bevatten. De verlichtingskracht van het gas zal ten minste moeten gelijk zijn met dat; DE WEEKGA EN

De Weergalm (1904-1914) | 1904 | | pagina 1