Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Studiekring Donderdag, 8" December 1904. o centiemen. Eerste jaar. JYr 4. Universitaire Uitbreiding Het Oude Vlaamsche Volkslied. Leergang vanM. Petrucei: Algemeene Geschiedenis der Kunst, Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. er Schijnende des O li iiet 'dagsVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Ken jaar, Fr. :t-ÖO. Voor stad Een jaar, Fr 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, üixinudestraat, nr 83, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Gedurende de Kcrslvacantie Voordracht van den Heer M. Verkest. ONDERWERP Ingangprijs fr. 0-75. in zes lessen, met lichtteekeningen, TE REKENEN VAN 8 JANUARI 1905. Openbare zitting van Zaterdag 26 November 1904. Vervolg en einde). Bespreking der artikelen van het gemeenlebudjet voor 1905 Daar de wet alle jaren het Schepen college den plicht oplegt een verslag te maken, geeft de heer Burgemeester vooraleer de bespreking aan te gaan der begrooting voor het dienstjaar 1905, lezing van dat verslag Er volgt daaruit dat de financieele toestand der stad in een bloeienden staat is De bui tengewone ontvangsten bereiken om trent een overschot van 40,000 fr. Dat overschot komt voort van de verkoo- ping van gronden gelegen iii de om streken der statie Ten gevolge van dezen toestand zal de stad de groote werken kunnen be ginnen die ontworpen waren voor 1905 Indi m wij van heden af de bespre king onzer begrooting aanvangen, dat zal misschien tot voorbeeld dienen voor andere gemeenteu. Op BI December 1900 was de bevol king van 16,552 inwoners. Den 31 December 1903 was zij van 16,899 inwoners. Hoofdstuk 1. Buitengewone ontvangsten. 1 Beschikbaar overschot der vorige dienstjaren fr. 28,502-09 Aangenomen. 2 Terugroepingen en regelingen fr. 7,751-86 MSobry dringt aan opdat het crediet vaD 300 fr., vroeger gestemd voor de rechttrekking der Pennestraat, in 1905 zou gebruikt worden. M. Vandenboogaerde belooft deze vraag te onderzoeken. Aangenomen. 3. Nieuwe ontvangsten fr. 48,389-12 MColaert zegt dat de opbrengst der verkooping van boomen, in plaats van 8,000 fr. te zijn, zal van 10,000 Ir. zijn. Deze verhooging zal voortkomen van eenige zware boomen die zullen ver kocht worden in den loop van het jaar. Aangenomen. Het totaal der buitengewone ont vangsten is van fr. 84,643-07 Hoofdstuk II. Gewone ontvangsten. 1- Gemeentefonds en belastingen fr. 209,590-78 Aangenomen. 2 St dseigendommen fr. 13,558-00 M. Sobry. Dq eigendommen der stad brengen maar fr. 1-3,558-00 op wanneer zij jaarlijks fr. 17,660-00 kos ten. Om dien slechten indruk te doen verdwijnen, stelt het achtbare Kaads- lid voor er het inkomen van den ijs kelder bij te voegen, beloopende tot MColaert is van dat gedacht niet. Dat is geen inkomen der stad. M. D'Huvetlere ziet ook het nut niet dezer verandering. Het achtbare Raads lid zou willen dat het ijs, welk geno men is in de stadswateren en in de vaart, in eene andere plaats genomen zij. Ten gevolge der vuilnissen die in deze wateren geworpen worden, zijn zij meer of min besmet en het is niet bewezen dat de microben in het ijs verdwijnen. M. Z>'Huvettere is van meening dat het verkieslijk ware eenen dag te week vast te stellen om het ijs te verkoopen. Indien de hoogdringendheid zich ge voelen liet, zou men den prijs kunnen verhoogen. Metalzoote werk te gaan zouden de kosten verminderen. De heer Burgemeester deelt de gedach ten van M D'Huvettere, voor wat de verkooping van het ijs aangaat, maar wat de microben, betreft, hij ziet er geen gevaar in. Niettemin ware het te weuscheu dat de inwoners niet alle soorten van vuilnissen in de vestings- grachteu werpen. Sprekende van de stadsgrachten, herinnert M. Golaert dat pertonen, die het zeker wel mtee- nen, te eten geven aan de zwanen. Het is bewezen dat dit hun nadeelig is. Van eenen andereu kant nemen zekere per sonen die het slecht meeneu deze ge legenheid waarom onze zwanen aan fe lokken en te dooden. De heer Burgemeester zal trachten dien staat van zaken te verhelpen. M Canepeel vestigt de aandacht op (%i ander gevaar. Wanneer de automo- biels over de Malouiaan gaan, maken de zwanen niet gauw genoeg plaats. Er zouden kunnen ongevallen daaruit voortspruiten waarover de stad zou verantwoordelijk zijn. Aangenomen. 3 Inkomsten en fundatiën fr. 5,220-35 Aangenomen. 4. Rechten en allerhande opbreng sten fr. 48,559-00 M. Colaert vestigt de aandacht op eene vermindering in de prijzen der plaatsen op de Botermarkt Dat hangt af van de jaren. Aangenomen. 8 5. Handel en nijverheid fr. 20.358-00 M Sobry vraagt hoever de kwestie is van den buurttram van Yper naar Poelcapelle M. Colaert. De onderhandelingen zijn onderbroken geweest, maar zij zullen hernomen worden, binnen kort, met het bestuur der nieuwe gemeente Poelcapelle. Het is meer dan waarschijnlijk dat de kwestie van den tram Yper-Belle welhaast eene gunstige oplossing zal bekomen. De stad Poperioghe houdt er aan eene vertakking te hebben naai' de ge meenten Reninghelst en Westoutre. Wij bevinden ons in de onmogelijkheid toe te stemmen in de versmelting der kapitalen vaa dat ontwerp Er. is nu kwestie voort te gaan op Kemmel en Waasten, op die wijze zal men zich waarschijnlijk kunnen verstaan aange zien de handel groot genoeg is tusschen Poperinghe n Waaaten. ■A ingenomen. 6. Openbaar onderwijs fr. 29,427-45 Aangenomen. 7. Letteren, wetenschappen en fraaie kunsten fr. 2,800 00 Aangenomen. 8. Ontvangsten voor orde en ver schillende ontvangsten fr. 16,264-17 Aangenomen. Het totaal der gewone ontvangsten is van fr 345,777-73 Algemeene herhaling der ontvangsten. Buitengewone ontvangsten fr. 84,643-07 Gewone ontvangsten 345,777-75 Totaal fr. 430,420 82 Hoofdstuk I. Gewone uitgaven. 1. Midden bestuur fr. 44,410-00 Er is eeue vermeerdering op het.vo rig dienstjaar. Aangenomen. 2. Stadseigendommen fr. 17,660 00 M. Sobry vindt dat't crediet van 5,000 voor het onderhoud der openbare wan delingen en hoven zeer verheven is. Hij begeert dat het College het crediet vermindere. M Colaert vindt er de mogelijkheid met van. Het College heeft zich in de noodzakelijkheid gezien het crediet te verhoogen ten gevolge der onkosten veroorzaakt door de square der Statie- plaats Dit cijfer is dus gewettigd. M, Bouquet vernieuwt zijn voorstel vroeger gedaan en dringt aan op dat het onderhoud der openbare wandelingen en hovingen gedaan worde bij openbare aanbesteding. MVandenboogaerde vindt dat het eene moeilijke kwestie is, hij heeft zich aan het werk gezet, maar hij denkt dat het zeer moeilijk zal zijn een lastenkohier op te maken. MStruye. Dat is zeer ingewik keld. Hij vreest dat verscheidene werk lieden der stad zouden weggezonden worden. M. Colaert ondersteunt het voorstel van M. Bouquet. Deze kwestie blijft dus te onderzoekeu door den dienst der werken. Aangenomen. 3 Handel en nyverheid fr. 30,938 82 De stad geeft een hulpgeld van 1000 fr. aan de landbouwvereeniging van Yper-Kemmei, om haar te helpen hare jaariijksche prijskampen in te richten. 500 frank voor den prijskamp van paarden den Asschen Woensdag en 500 i'r. voor de twee prijskampen van Juni en October. Op den prijskamp van S' Jansdag hebben zich maar 75 paarden aangebo den deze der maand October is beter gelukt, er waren 125 paarden. MColaert dringt aan opdat er meer ruchtbaarheid aan die prijskampen ge geven zij en hij laat den Raad weten dat de commissie aangegroeid is met drie nieuwe leden. De heeren Canepeel Lemahieu en Vandenpéereboom. Aangenomen. 4. Openbare veiligheid fr 45,760-00 Er is verhooging ten gevolge der aanstelling van twee nieuwe agenten en van de benoeming van een sergeant majoor van politie. Aangenomen. §5. Wegenis en openbare gezond heid. Ir. 32,775-00 M. D' Huvettere dringt aan opdat de rij wielweg gaande naar de statie van Zillebeke in goeden staat gesteld wor de. M. Vandenboogaerde zal den noodigen spoed aanwenden. Aangenomen. 6. Dienst der begrafenissen fr. 8.000-00 Aangenomen. 7. Eeredienst fr. 2,600-00 Aangenomen. 8. Openbaar onderwijs fr. 69,992-91 Aangenomen. 9 Letteren, wetenschappen en fraaie kunsten fr 16,234-26 Het college beeft het inzicht niet den leergang van schilderkunst te behou den. Men heeft dien leergang behou den uit toegevendheid voor M. Ceriez, den oud-bestuurder der academie. M. Ceriez overledenzijnde, zal de leergang van schilderkunst afgeschaft worden. Indien er leerlingen zijn die zich bijzonderlijk onderscheiden, zal de stad hun een hulpgeld toestaan om de leergangen van Brussel en van Antwer pen te volgen. Aangenomen. 10. Fundatiën fr. 4,017-35 Aangenomen. 11. Gameenteschuld fr. 33,557-00 Aangenomen. 12 Pensioenen en toelagen fr. 15,464-60 Aangenomen na eenige opmerkingen van den heer Voorzitter. 13 Openbare feesten en schouw burg fr. 4,500 00 MBegerem vraagt dat de Maatschap pij de Vlaamsche Ster en de andere maatschappijen der stad op denzelfden voet gesteld worden als de vreemde lingen die komen tooneelvertooninaren geven. De heeren Sobry en D'Huvettere zij n het bijna met, hem eens. MColaert is van een geheel ander gedacht. Drie voorstellen worden gedaan het eerste door M. Begerem het twee de door M. Sobry en het derde door M. D'Huvettere. Zij worden alle drie ver worpen. Aangenomen. 14. Uitgaven per orde en verschil lende uitgaven fr. 19,064-07 Het totaal der gewone uitgaven is van fr. 344,974 11 Hoofdstuk II. Buitengewone uitgaven. 1. Terugroepingen en regelingen fr.' 34,080-51 Aangenomen. 2. Verschillige credieten fr. 50,429-29 M. Fraeys vraagt dat het crediet van 600 fr. voorde Koninklijke Fanfare zou behouden worden. Op het voorstel van MColaert wordt dat crediet behouden. M. Canepeel klaagt dat verleden Zo mer meer dan dertig huishoudens be rooid zijn geweest van water. Hij dringt aan opdat het gehucht der Kruisstraat aan de waterleiding ver bonden zij Deze vraag wordt ondersteund door den heer Burgemeester n M. Vandenboo gaerde belooft er aan te voldoen. Het crediet voor dit voorwerp in de be- grooting geschreven, wordt gestemd. De Raad stemt insgelijks een crediet voorde voorlanden van den Vlatner- tingschen steenweg. Men zal met eenen kant beginnen BI GALM EN

De Weergalm (1904-1914) | 1904 | | pagina 1