BERICHT. Altijd nieuwe opcentiemen Oostende-Brugge. krot met slriepen. ™POPEBIi\GHE. tranger avec tonjours le phis grand at le plus mérité snccès. II sera entouré de i\l W. Ghilain M®s Faujelle et Gi- raud, toua artistes dignes de la belle oeuvre qu'ils iuterprêtent. Le spectacle cornmencera par le F li- buslierla superbe comédie en 3 actes de Jean Kichepin, du répertoire de la Gomédie Frangaise, dans laquelle se feront applaudir les excellents comé- diens qui ont noma MM. La Feuillade, W. Ghilain, Bender; Mes Fagelle et Dartoux De openbare zitting van den Gemeen teraad zal Zaterdag geen plaats hebben. De Raad zal, in afdeelingen, de voor stellen te onderzoeken hebben welke het Collegie ontvangt en betrek heb bende op de gebeurlijke vorming van eene Maatschappij tusschengemeenten. De openbare zitting zal later vast gesteld worden. Maatschappij Burgerwacht Schieting van lv December 1904. Froidore, IL, 25 25 25 20 20 115 Decoene, G., 25 25 15 25 20 110 Gaimant, A., 20 20 25 20 15 100 Fol, J., 25 15 15 25 15 95 Ommeslagh, R.20 20 20 20 15 95 Vandevyver. A 15 20 20 15 20 95 Poelemans, D., 15 20 10 25 20 90 Burgho. A.. 15 20 15 20 20 90 Van'thoil, H 20 15 15 20 20 90 Ma8schelein. A 20 20 15 15 20 90 Pinteion, M 20 15 20 20 15 90 Vermeulen, Hri 15 25 15 20 15 90 Legon, E., 15 20 20 15 15 85 Koninklijke Maatschappij Kruisboogschutters van Yper. Schieling van Maandag 5 December 1904 Prijzen aangeboden door den 1® Vogel Aertsens Lambert. 2® Vogel Van Nieu «venhnyze Gyrille 3e Vogel Brunfaut Augnste. 4®. 1® Hoog totaal Harteel Auguste. 5e. 1® Laag totaal Vandevyver A. 6®. 2® Hoog totaal Nolf Ernest. 7®. 2® Laag totaal "Willems Philippe Inderdaad Het personeel wie brengt het op De massa van de geringe neringdoeners, andere kleine burgers en een aantal werk lieden. Dgrondlasten, wie betaalt ze Volgens de wet, de eigenaar, maar .de eigenaar schuift ze op den rug zij ner pachters. Verhooging van la ten, brengt eene ver hooging van pacht teweeg. Sedert jaren reeds hebben wij gezeid en herhaald dat in al de steden waar de klerikalen aan het bestuur zijn, de stadsfinanciën te kwiste gaan, het geld verbrast wordt das het eene schande is, leeningen moeten gedaan en nieu.we opcentiemen gevraagd worden om do bodemIo >ze stadskas te vullen en de begrootingen in evenwicht te houden Men schold ons uit voor leugenaars, kwaadstokers, overdrijvers, en sedert de veertien jaren dat de deftige katho lieken zich meester gemaakt hebben van ons stadhuis, zijn onze voorzeggin gen maar al te zeer verwezenlijkt. En het is in Yper alleen niet dat wij zulks bestatigen, ziehier wat men te Brugge er over denkt Gaiisch .le stad Brugge verkeert op dit oogenblik in de groot-te opschudding Waarom Het eerste punt der dagorde aan de zit ting van den gemeenteraad van Zaterdag luidde Leening en le verschaffen geld middelen n Ziehier nu van wat er spraak is Het schep ncollege stelt voor eene lee ning aan te gaan van 4 millioeil ÖOO (luizend frank. Om den „intrest dezer leening te keeren, zijn er nieuwe lasten noodig En volgens de schepen moeten die lasten bedragen 142 duizend 800 frank, welke zullen opge bracht v orden door 50 nieuwe op centiemen op de grondbelas ting' en 50 nieuwe opcentie men op het personeel. Wat is het plezierig, niet waar lastenbe- talers, door eene klerikale bende poesje nellen bestuurd te worden Ook de kleinen zullen hierin het gevaar zien dat er voor hen bestaat van ons stadsbe stuur in de handen der klerikalen te zien overga-n want als de klerikalen zooals te Brugge nieuwe lasten heffen, is het de mindere werkzame burger die getroffen wordt. Toen de liberalen te Brugge in den kies strijd deze nieuwe lasten voorzegden, rie pen de klerikalen dat de liberalen leugenaars waren. Toen de klerikalen van Oostende voorzeg den dat de liberalen nieuwe lasten gingen moeten Iv-ffen, riepen cm lib"ralen ook da' de klerikalen aan de kiezers leugens wijs maakten. De stadka< van Brugge bloeide, volgens de klerikalen van Brugge, en deze van Oos tende zat tot over de ooren in de krot, vol gens de klerikalen van Oostende. Ehwel, beste lezer, waar vindt men nu de leugenaars Aan den klerikalen kant, niet waar En wie had het meeste recht om te roe pen Leugenaars De liberalen van Brugge en Oostende De zaken der Bruggelingen gaan ons nu juist wel niet aan, en zij hebben mut hun klerikaal bestuur maar hunnen pap te koe len zooals zij hem eten willen ook zouden wij er niet over gerept hebben, ware het niet dat wij daarin eene te schoone gelegen heid vonden om aan onze lezers te kunnen bewijzen welke waarde zij mogen hechten aan 't geschrijf en 't getier onzer k. k. mannen. De klerikalen zijn in 1884 ook aan 's lands bewind gekomen onderden kreet van weg met de liberale belastingen En wij -.ijn nu twintig jaren later, en wat zien wij? Jaarlijks nieuwe lasten op la-ten, bij zooverre dat zij nu driemaal meer noodig hebben, om de twee eindjes aan een te knoopen, dan de liberalen in 1884! Zie hier nu wat er te Kortrijk ge beurt Eene nieuwe leening' van 1,300,000 frank is beslist, die de gemeenteschul op omtrent 5 millioeil brengt s OO nieuwe opcentiemen s 30 op de grondlasten en 30 op het joersoneel, worden ten laste gelegd der Kor trijkzanen Een onderzoek blijft daarover open tot 12 November Zulks, opent eindelijk de oogen van allen en krachtige protestaties gaan op nit den schoot aller politieke partijen. n Onze stem, die, helaas zoo dikwijls onaanhoord bleof, vereenigt zich met den algemeenen kreet van verontwaardiging. De dwaze zucht der verkwistingen, die op 't Sta thuis li erscht, moest ons naar zulk eennn jammerlijken toestand leiden. En nochthans de verhooging van klas onzer stad, na de volksoptelling van 1890, verhoogde onze lasten ten vuordeele der stad van meer dan 30,000 ft'. h-t Gemeente fonds verhoogde van meer dan 40,000 fr. dit maakte, met het bijzonder fonds van 34,000 fr., eene jaarlijksche verhooging van meer dan 100,000 frank n Onze stadsbazen, die zonder toezicht over onze gelden beschikken, maakten er alleen gebruik van om telken jare onze ge- meenteschuld te verhoogen. Dat alles is verteerd en verkwist Nu, niet meer wetende van wat hout pijlen ma ken, 't Gemeentebestuur is onmachtig de intresten zijner schuld te betalen en moet de inwoners belasten, om Kortrijks onder gang te vermijden. Wierden de verzwolgen millioenen ten minste nuttig gebruikt In 't geheel niet Dat men ons de nuttige werk n noeme! Dat men ons de instellingen opsomme, die profijt bijbrengen Dat men ons zegge wat er den rijkdom onzer stad is komen ver meerderen Welke waarborgen van meer voorspoed en rijkdom hebben onze gemeen tebestuurders verzekerd voor de toekomst onzer nijverige en handeldrijvende stal De opsomming zou kort zijn, vooral, wanneer men de werken, door 't Gouverne ment uitgevoerd, niet mederekent. n Bijna alles wierd besteed aan pracht werken aan schoonheidsdroomen van man nen dis'de ware noodwendigheden der Kor- trijksche bevolking niet kennen. En niets zal tegenwoordig aan die rich ting onzer gemeentezaken veranderd wor den Nocbthans, de werken, vereischt voor de gezondheid, de openbare zekerheid en den openbaren voorspoed, worden verwaar loosd De herinrichting van den mestdienst voor 't kuisefmn der straten, die nu zoo slecht en zoo nadeelig is voor de openbare gezondheid onzer medeburgers de ver sterking der politiede verbetering en vollediging van het materieel der pompiers. In- de p'aats daarvan, geven zij ons liever grillige plans, die de stadskas uitput ten en die, wanneer zij zniet onuitgevoerd laten, onze openbare geldmiddelen voor ai- tijd zullen ontredderen, ja, die zwaar zul len weg m op den geldelijken toestand van menig ncerslig huisgezin, dat moeite heeft om zijn bestaan te vinden. r> Afbraak van talrijke werkmanswonin gen, waarvan velen, omtrent twintig jaar geleden gebouwd wierden onder het toe zicht van 't Schepencoljegie onmeedogen de uitdrijving van arme werklieden zonder huis noch haard samenwonen van huisge zinnen verhooging van de pacht der werk manswoningen nifuwe verhooging van liet tekort der Armkamer. Ziedaar, waar de grillen der sta isba- zen ons naartoe leiden d Maar, het is integendeel om de geld- klieierijen voort te zetten, dat zij u jaar lijks meer dan 75,000 franken lasten méér willen opleggen, trrwijl de dienst der lee ning van 1 millioen 300,000 frank zelfs geen 45,000 frank vereischt d Welnu, Yperlingen, hoe vindt gij de klachten der Bruggelingen enKortrijk- zanen En zeggen dat onze godvruch tige stadhuismannen juist, op dezelfde leest geschoeid zijn als deze van Brug ge en Kortrijk. Al de stadseigendommen zjn ver kocht of bijna verkocht, het geld wordt door deuren en vensters gesme ten en er blijft ons niets te verwachten dan" De plicht van alle liberaal is van zich te abonneeren aan De Weergalm. Verslag der Sintc Ociliafmlcn. De Sinte Geciliafeestën zijn dit jaar schooner en levendiger geweest dan ooit in den rauzikalen kring der Phil- harmonie. Het weder nochtans was niet voordeelig, den Zondag, voor het uit stapje van het muziek in de stad en voor het volksconcert dat de Philhar- monie de gewoonte heelt op de Groote Mai kt te geven. Dat deel van het feest werd dus afgeschaft, maar 's middag waren al de Philharmonisten en een groot getal eerelodeu, ten getalie van 150 genoodigden, in hot lokaal der maatschappij vergaard voor het tradi- tionneel banketwaarvan wij hier de on vertaalde spijskaart geven, toever trouwd aan de goede zorgen van M en Mev. Schmidt Consommé la l'avsannc Hors d'oeuvre Culolie de bceuf a la flamande Tête de veau en Tortue Gigot hraisé a l'anglaise Haricots maitre d'Hötel Civet de lièvre a la BruxGloise Jambon roti au vin de Madère Epinards a la Franfai.se Pouléts de Grains Salade de Saison Pièce montée Beurre Fromage Fruits Dessert Vins de ch.oix Café et liqueurs. Gedurende het banket, dat lekker opgediend was, werd een klein zang feest ingerichtromancen en liedjes volgden malkander op. want er ont breken geene genoodigden van goeden wil m de Philharmonic, hetgeen veel bijdroeg om eene hartelijke vroolijk- heid te doen heerschen binst het ban ket, dat maar eindigde rond 8 ure 's avonds. Bij het nagei echt hebben de onder voorzitter even als de heer Felix Rom- mens den heildronk voorgesteld op de gezondheid van den heer Voorzitter Louis Bataille en van den Eere-Voor- zitter M Emiel Valcke, heildronken welke al de genoodigden op daveren de toejuichingen onthaald hebben. De heeren Bataille en Valcke hebben geantwoord met eenige bedankingen voor de leden der Philharmonie en om iedereen te bewilligen zooveel moge lijk mede te werken tot den bloei on zer schoone Maatschappij. M. Eugeen Van Elslande, muziek- overste, nam op zijne beurt het woord, in den naam van al zijne muzikanten, om de Voorzitters te verzekeren van de verknochtheid van hun allen aan de nieuwe Maatschappij en hunnen vasten wil den kunstroem der Philhar monie te behouden en te vergrooten. Den Maandag ten 6 ure had eene prijsbolling plaats, der dames van de Maatschappij aangeboden en waaraan meer dan 300 onder haar deel genomen hebben. Het spijt ons hier de lijst niet te kannen geven van de 35 prijzen die te winnen waren, maar wij kunnen slechts verzekeren dat die prijzen prachtig en wel uitgekozen waren en van eeDe waarde van omtrent zeven honderd tranks. Het bal, dat op de prijsbolling volg de, was waarlijk tooverachtig een talrijk en uitgelezen publiek woonde het bij en het zicht der zaal van boven het balkon gezien, was waarlijk ver rukkend. Het getal schoone toiletten naar den laatsten smaak was veel groo- ter dan naar gewoonte in de dansfees ten der Philharmonie en gaf aan dit een schooner en rijker voorkomen. Alleenlijk was de toeloop te groot in de verschillende zalen, zoowel op het verdiep als op het gelijkvloers en de besturende Commissie zal verplicht worden voor het toekomende maatre gelen te nemen om de zalen te vergroo ten ot om er bijgebouwen te maken in zulke omstandigheden. Den Dinsdag, 29 November, om 6 ure '8 avonds, hebben wij eene tooneelver- tooninggehad, gegeven doorde artisten van den koninklijken Vlaamschen Schouwburg van Brussel, onder het bestuur der heeren Edm. Hendrikx en Alb. Raus. Het was nog een galafeest en de hrtn commissarissen hadden veel werk om de verdeeling der plaatsen te doen en de orde te handhaven, zoo groot was nog eens de toeloop ook was de zaal nogmaals zeer schitterend. Op het piogramma van het feest had den wij de Toscahet beroemd drama van V. Sardou, gevolgd van een blij spel in 4 bedrij ven door JBruylandts, De gevolgen eener ontvluchtingLevendig gesprek vóór de ophaliug der gordijn men'ondervraagt dezen die de Tosca te Brussel gezien hebben en wier meening eensklaps eene groote belangrijkheid vei werft, maar die heer orkestmeester E. Desquand doet teeken met zijnen stok voor het openingstuk en, wanneer de gordijn oprolt, heerscht een groot stilzwijgen van nieuwsgierigheid voor het treurigste maar ook het hartroe- rendste der drama's, en al de toeschou wers zullen overigens bekennen dat het tooneel van foltering in den 2" akt zeer aandoenlijk was dio arme vrouw, ge dwongen eenen banneling over te leve ren, terwijl men haren minnaar martelt en dat zij hem hoort schreeuwen is een der hartroerendste die men op den schouwburg vindt en wat is de ont knooping in den laatsten akt ook ver schrikkelijk, de valsche terechtstelling van Cavaradossi, die werkelijk wordt door de boosheid van Scarpia en de Tocea, die reeds dacht aan de vrijheid, aan de vlucht naar de liefde, die eerst vroolijk en dan met schrik dat be bloede lijk toeroept Ziedaar episoden van het drama die men mag aanschou wen als wonderen van genie Ook heeft het stuk grooten indruk gemaakt op het publiek, des te meer dat het mees terlijk vertolkt is geweest door de brusselsche vlaamsche artiesten. Er dient nochtans eene bijzoüdere mel ding gemaakt te worden van Mevr. Maria Votharst, die met de hoofdrol de Tocsa gelast was Na het drama kwam het vroolijk blijspel in 4 bedrijven De gevolgen- eener ontvluchtingdat veel bijval ge noot en het publiek hartelijk deed la chen. Het is overigens eiken keer met een nieuw geuoegen dat de leden der Philharmonie de uitmuntende heeren artisten Harms. Wicheler, Alb. Hen drikx, enz., wederzien welke zij, sedert lang kennen en die zij altijd dapper toejuichen. Om te eindigen moeten wij nog onze dankbaarheid uitdrukken voor de hee ren muzikanten die het orkest uit maakten en voor hunnen sympathie ken overste M. Emiel Desquand. Alzoo hebben de Sta Geciliafeesten een einde genomen in 1904, en zij zul len in do nieuwe Maatschappij der Philharmonie den besten indruk nala ten. Zie de markten op de 4' bladzijde. rssj fJ SCHIETING NAAR DE CARTONS. ONDER- VOORZITTER c~ 5

De Weergalm (1904-1914) | 1904 | | pagina 3