Stadsnieuws. m*. Ei] Nog de Gaskwestie den Gemeenteraad. myi De int r mmunal6 aannemende, moeten wi; buizen hebben op eenen weg van 2-4 kilometers met er de kos ten van inrichting bij te voegen te Po- peringhe em t- h aasten, alsook de in richtingskosten van zekere machienen te Yper, dit alles zou 200,000 fr. kos ten. Volgen» M L'olaert zal het geleende kapitaal 5 c pbrengen. Het achtbare Raadslid zal bescheidener zijn en zal maar 4 1/2 nemen dat kapitaal zal op een gegeven oogenblik moeten af gelost worden en nemen wij 2 voor de afiossiDg- Er volgt daaruit dat, met eene ver sparing te verwezenlijken van 15'%, 't zij 18.900 fr., men 13,000 fr. zal moeten aftrekken voor de vergoeding en de aflossing van het geleende kapi taal. Indien, van een anderen kant, wij voordeel vinden in het aannemen eener nieuwe wijze van verlichting, die niet past voor deelgenooten, zou de ïnter- commnrso met triGer mogelijk zijn en de 200,000 fr gebr uikt voor het leggen der buizen en voor de machienen, zou den verzwolgen zijn. Er spro t nit deze uitleggingen dat, met een nieuwe winst van 18,900 fr. te verwezenlijken,het in alle geval, inde veronderstelling eener intercommuna le, maar eene wezenlijke winst zon zijn van 7,000 fr. Volgens M. D'Huvettere heeft M. Colaert doen opmerken dat de tegen woordige bespreking maar enkel liep op het contract en dat dit contract maar de intercommunale doet voor zien. In geval de intercommunale eene goede zaak ware, zou de stad er inko men. Die redeneermg zou waar zijn, in dien, na een proef der intercommuna le, gedurende een zekeren tijd, wij ons in den hiardigen toestand bevonden. Van twee dingen éénofwel wij zullen in de intercommunale treden, en 't is hetgeen men ons doet voorzien, ofwel wij zullen er buiten blijven. Met er buiten te blijven is de stad gedurendie 30 jaar verbonden voor de prijzen door het lastencohier vastge steld 15 centiemen den kubiekmeter voor de bijzondere verlichting, 10 cen tiemen den kubiekmeter voor de open bare verlichting. 1& dat de bes^e en voordeeligste wijze van verlichting voor de stad? M. D'Hu vettere twijfelt er sterk aan Het blijkt uit de woorden van M. Colaert dat de maatschappij in deel neming thans onmogelijk ware te ver wezenlij ken, wettelijk gesproken. Deze zaak is te onderzoeken Wat er van zij, de maatschappijen in deelneming kun nen insgelijks wettelijk worden t' hier en eenigen tijd. Om te gelukken zou men een anderen weg kunnen nemen, welken bet nutteloos ware in openbare zitting uit te leggen. Volgens M D'Huvettere zou de stad veel verliezen met zich in eene maat schappij tusschen gemeenten te wa gen. Ziellier het bewijs er van Yper heeft 20,000 inwoners, Pope- ringhe 12,0>." 1 en Waasteu 4,000. Zooals hierboven gezegd is geweest, moet men min aandacht verleenen aan de geheele hevolkmg eener stad dan aan het gefca.1 inwoners die verbiuikers kunnen worden. M. Colaert heeft gezegd dat er te Yper wettelijk 17,000 inwoners zijn, dat is waar, maar in feite, zijn in dat cijfer zekere verbruiker^ met begre pen,die niet mm kalanten zijn. Het zijn de gevangenen en de kostgangers van het bisschoppelijk College. De 2/3 nemende als verbruikers van gas, zourien er in allés 21,500 verbrui kers zijn waarvan 14,000 voor Yper, hetgeen voor nze stad de 2/3 der alge- meene elienteel zou uitmaken en voor Poperinghe en Waasten te zamen 1/3. Daarenboven is het medewerkend ver bruik voor Y per hooger dan dat der deelhebbende gemeenten en dat be grijpt zich omdat wij veel meer gas verbruiken dan te Poperinghe, en te Waa8ten waar iedereen ten 9 ure gaat slapen. Aannemende dat men in alles 2 millioen kubiekraeters gas verbruikt, zal onze stad m dat verbruik komen voor 1,200.000 kubiekmeters M. Co vrt hou lt staan dat ons ver bruik aa dried bbel wordfii. Dat is niet waar. omdat in de 500,000 kubiek meters Sgas de >enbare verlichting be grepen en haar verbruik zal in zulk- danige verhouding niet aangroeien M. Colaert zegt ook dat men te Kortrijk geen gebruik meer maakt van nij verbeidsgas, men mag dnser uit be sluiten dat het hier 't zelfde zal zijn. Opdat er geen te kort zou zijn, moe ten wij tot een verbruik komen van een millioen kubiekmeters gas. Einde lijk, nemenwij aan dat wij tot een totaal verbruik komen van 1.800,000 kubiek meters, Poperinghe en Waasten er in begrijpende voor 600,000 kubiekme ters. De winst aannemende van 7 centie men per kubiekmeter aangeduid door M. Colaert, zou dat eene winst geven van 42,000 fr. en om die winst te ver wezenlijken moeten wij ons vereenigen met de intercommunale. Met ons te vereenigen met de inter communale zullen wij eene jaarlijk- sche' uitgave hebben van 13,000 fr. Daarenboven de kosten van aankoop van kolen, de kosten van het person- neel, de bedienden voor het toezicht der gazometers, enz., 't zij eene jaar- lijksche uitgave van 43,000 fr. Het is waarlijk de moeite rnet waard 43,000 fr. te verteeren om er maar 42,000 te winnen. Als 8lot,er is mets te hopen met zich te begeven in eene intercommunale, indien Poperinghe en Waasten tot geen jaarlijksch verbruik komen van 600,000 ■kubiekmeters. Veronderstellende dat Waasten tns- schenkome, in het cijfer van 1,800,000 kubiekmeters, voor 130.000 kubiekme ters, bewijst dat niets, want het groot ste deel zal opgeslorpt zijn door de openbare verlichting en deze kost maar 10 centiemen den kubiekmeter wel nu, met het gas te verkoopen aan 10 centiemen den kubiekmeter is er gee- ne winst. Indien, in een gegeven midden do openbare verlichting meer opslorpt dan de bijzondere verlichting, die open bare verlichting zal een verlies daar- stellen voor de maatschappij in dat midden. Van een anderen kant, indien iD een ander midden de bijzondere ver lichting integendeel, merkelijk grooter is dan de openbare verlichting, zal er in dat midden winst zijn. Dit besluit volgt er dus uit dat de eene stad ztl verlicht worden ten uadeele van de andere. Er is op te merken dat in het cijfer van 42.000 fr. de kosten van ontsteking en van vervanging der auerbekken niet begrepen zijn. Afschoon deze uit gave beloopt tot 10 fr. per bec en per jaar. Onderzoeken wij nu het geval dat de stad Yper zich op haar eigen ver licht zonder deelmakende gemeenten. Wij hebben aangenomen dat de stad 1,200,000 kubiekmeters zou verbrui ken, met een algemeen verbruik van 1,600.000 kubiekmeters voor grondslag te nemen. Volgens de berekeningen van M. D'Huvettere zou men een kapitaal moeten hebben van 500.000 fr. voor de instelling der verlichting te Yper. Met hier dezelfde redeneering als hooger toe te passen en met eene winst te ne men van 7 centiemen per kubiekmeter, zou er voor do stad eene jaarlijksche winst zijn van 84.000 fr. Met van die som 25 000 fr. af te trekken voor de betaling der intresten en al de andere kosten, zon er eene zuivere winst blij ven van 34.000 fr. Terwijl dat, dóór het stelsel opgehemeld door M. Co laert, er maar eene jaarlijksche winst zou zijn van 23,236 fr. Dus. in eene intercommunale, do dingen op zijn best nemende, zou Yper 23,136 fr. trekken toen wij gezien heb ben dat indien de stad zich alleen ver lichte, zonder in eene intercommunale to treden, lure jaarlijksche winst zou zijn van 34,000 fr. 't zij een verschil in ronde cijfers van 11,000 fr. Bijgevolg, M. D'Huvettere, vinden de dat de intercommunale niet voor- deelig zou zijn voor de stad, voorbe houdt zich deze combinatie niet te stemmen. De heer Sobry In deze zaak ben ik een voorstander van openbare aanbe steding en ik vrees de beknibbelingen van verscheidene mededingers indien de gemeenteraad dezeD avond besliste eene gemeente maatschappij te vormen voor de exploitatie der verlichting. Ik heb gelezen dat de heer Valcke van zijne aanbieding afziet indien er kwestie is het gas met hooge pressing to verdeeleu. Dit zal, vrees ik, ook het geval zijn met andere mededingers en een nadeel aan de stad betokenen. In dien wij beslisten dat er alleen plaats zou grijpen tot verlichting der stad Yper, er zouden voorzeker veel aanbie dingen toekomen en voor de stad nog meer voordeelige prijzen dan de tegen woordige aanboden gedaan worden Ik heb de overtuiging dat de heer De Brouwer gezegd heeftIk wil de stad verlichten aan 10 centiemen en de bij zonderen aan 15 centiemen. De heer Valcke heeft hetzelfde voor stel gedaan en niettegenstaande die personen gekend zijn en zij hunne ver klaringen openbaar gemaakt hebben, is er nog eene andere maatschappij die zich aanbiedt en die ook zegt: Ik wil ook de stad aan die voorwaarden ver lichten Dat zijn er dus reeds drie die zeggen Er is hier gelegenheid geld te winnen. Ik wil dus dat het ten voor deeligste voor de stad geschiede en 't is zeker dat met de openbare aanbeste ding, wij beneden de prijzen van 10 en 15 centiemen zullen gaan. Door de voorstellen van de heeren De Brouwer en Valcke zijn wij verzekerd dat, niet tegenstaande die lage prijzen, wij ieder jaar 9.000 franken zullen trekken. Wanneer ik rekening maak van het geen de openbare verlichting met 400 lantaarnen moet kosten, dan kom ik, gerekend aan 10 centiemen den kubie- ken meter, tot de som van 13 900 fr. zij 14.000 frank. Ik trek er de 9.000 fran ken af die wij moeten ontvangen en er blijft dus zuiver 5 000 Ir. te betalen. Dat is wat eigenlijk de openbare ver lichting aan de stad zal kosten indien het voorstel aanvaard wordt. Ik heb dus het recht te denken dat die kost nog wel zal verminderen want wij weten dat de verlichting slechts 4.Ö00 frank zal kosten. Dat is berekend volgens eene formule die ik in handen heb en die ik niet meer zal laten gaan. Overigens, het is hoegenaamd niet ze ker, volgens mij, dat er zooveel dui zend kubieke meters zullen verkocht worden in Waasten en Poperinghe als men denkt. Dat is slechts eene hoop, eene waarschijnlijkheid maar is dat ze ker Hoegenaamd niet. Niettegen staande de ondervinding die hier reeds opgedaan is om lust van de bevolking naar verlichting met gas, kan men nu slechts 400.000 kubieke meters ver bruiken. Na die twintigjarige onder vinding van verbruik van gas te Yper, mag men zich afvragen wat hot dan te Poperinghe zal zijn. Hoeveel lieden zullen niet benauwd zijn gas te gebrui ken hoi veel zullen niet de oude ge bruiken getrouw blijven en zich met petrool en zelfs, met kaarsen verlich ten Men zou daar met moeten van verwonderd zijn dit in Poperinghe te vinden. Algemeen gelach.) Het Popo- ring8che volk is zeer eerlijk en ik zeg niet dat het altijd ongelijk heef, niet met den tijd te willen voortgaan Het zou mij niet verwonderen indien men dus niet zooveel gas verkocht als men wel denkt. .Maar indien men zooveel niet ver koopt zal men ook zooveel niet winnen en de heer De Brouwer noch niemand is verzekerd zooveel te verkoopen. Ik wil niet de prooi voor den schaduw laten varen en ik heb lit ver een vogel in de hand dan twee die vliegen. Er zou dus meer z kerheid moeten zijn voor de gemeentemaatschappij winsten te doen en van den anderen kant zeker heid voorde stad, die in de maatschap pij zal treden, niet meer kosten te moe ten dragen dan diegene die voorzieu zijn. De heer De Brouwer z -gt in zijn voorstel van maatschappij Ge zult 1 1/2 centiem par kubieken meter beta len voor aansteken en uitdraaien der lantaars. En in zijn voorstel spreekt de heer Valcke slechts van een centiem. De heer Burgemeester Waar spreekt de heer De Brouwer van 1 1/2 centiem De heer Sobry. Dat volgt uit het stuk betredende de maatschappij De prijs van 10 centiemen voor de open bare verlichting begrijpt niet de kosten van aansteken en uitdraaien der lan taarnen. Dit moet nochtans ook wel wat kosten en het is zoo waar dat er re kening moet van gehouden worden dat de heeren Valcke en De Brouwer zoo wel schriftelijk als mondelings gezegd hebben dat het gas lien centiemen moest kosten per bek en per uur Er is overigens geen kwestie van eene som van 9,000 frank die ons zou gegeven worden en wij kunnen slechts voort gaan op wat geschreven staat. Indien de Raad beslist dat er eene maatgchap pij zal moge.n gesticht worden dan moeten wij toch wel weten waartoe wij ons verbinden en enkel stemmen op hetgeen geschreven is Alles is dus to onzeker om mij toe te laten mijne stem te geven aan de stichting eener gemeentemaatschappij De heer Burgevieester antwoordt aan de twee sprekers dan wordt er over gegaan tot de stemming der artikels een en twee Dat laatste, welk het stel sel der intercommunale huldigt, wordt gestemd door 12 stemmen tegen 2. (De heeren D'Huvettere en Sobry.) Ten 8 1/2 ure wordt de zitting opge schorst, dan hernomen na een kwartier nors Al de andere artikelen worden met eenparigheid gestemd het geheele van het voornaam ontwerp wordt rond 10 ure gestemd, met 12 stemmen tegen 1 (M. D'Huvettere,)en eene onthouding (\1Sobry.) De heer Burgemeester biedt eene bil lijke hulde »an de leden der Dommis, sio, en heft dan de zitting aankondi gende dat de bijgevoegde ontwerpen zullen ondei zocht worden in eene naas te zitting VÓÓR Maandag 12 December 11. waren onze achtbaren opnieuw in openbare zitting bijeengeroepen om op'eene j afdoende wijze de gaskwestie op te j lossen. Wij zeggen op eene afdoende wijze omdat wij wisten dat het beleg ge- daan was op die gewichtige kwestie en dat de groep Yperlingen geene kans had eenen schijn van voldoening te bekomen. Ten 4 ure 20 m. wordt de zitting geopend in tegenwoordigheid eener aanzienlijke menigte de raadzaal is letterlijk opgepropt. Waarlijk die gaskwestie vuurt ge weldig de openbare denkwijze aan iedereen is bekommerd om te weten of de groep Yperlingen zal opgeof ferd worden, gelijk M. Valcke het ge weest is, ten voordeele eener vreem de firma. Na eene motie van M. Vandergkote) eene andere van M. Sobry en eene derde van M. D'Huvettere, waarop de heer Voorzitter antwoordt, gaat men over tot de dagorde. M. Colaert is zoodanig haastig de bespreking der openbare verlichting voort te zetten, dat hij het eerste punt aan de dagorde vergeet. De levering van kolen voor den dienst der waterleiding wordt gege ven aan M. A. Latour, de laagste soumissionnans zijnde. De rekening 1903 en de begrooting 1905 van het Weldadigheidsbureel worden op het bureel neergelegd. Eindelijk gaat de Raad over tot het vervolg der bespreking over de openbare verlichting. Vooraleer deze kwestie te begin nen, houdt M. Canepeel er aan te zeg gen dat hij voor niets is in de geruch ten die in de stad in omloop zijn dat hij het is die het bijgevoegd ontwerp aan de groep Yperlingen gegeven heeft. Die groep heeft hem niets ge vraagd. M. Colaert antwoordt dat hij nie mand beschuldigd heeft. Wat er van zij, het bijgevoegd ontwerp is aan de groep Yperlingen medegedeeld g weest. Dit gezegd, de heer Voorzitter on derzoekt de voorstellen gedaan door de groep Yperlingen. Volgens M. Colaert schijnen die voorwaarden voordeelig te zijn, maar zijn het min dan deze door M. De Brouwer ge daan. Ik versta zeer wel, zegt M. Colaert dat die heeren zekere achting vragen voor de Yperlingen, maar in geheel deze kwestie is het 't financieel be lang der stad dat de voorhand moet hebben bijgevolg is het hem vol-' strekt onmogelijk in de inzichten de zer heeren te treden. De groep Yper lingen vraagt ons eenen uitstel van twee maanden maar 11a dien uitstel zou men kunnen niet tot akkoord komen, men zou misschien M. De Brouwer verliezen en alles ware te herbeginnen. UjlV" v»«wi \ctGCjpr "ïoü;, «b

De Weergalm (1904-1914) | 1904 | | pagina 2