Onze Strijd in 1906. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Studiekring Omverwerping van het Ministerie. Donderdag, 22n December 1904. 5 cenliemen. Eersle jaar. 1\' 5.^ Universitaire Uitbreiding Voordracht van den Heer M. Verkest Onze Oude Vlaamsche Volksliederen. Leergang vanM. Petrucci: Algemeene Geschiedenis der Kunst. De Auto's. Eendracht maakt Macht. g er Schijnende de 8 SJoHtienlafjS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. YooR STAD Een j aar, Fr2-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, biximidesiraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch Relgië en 't buitenland evenals de Notnriale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Utjnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. DINSDAG 27 DECEMBER 1904, ten 20 1/2 ure. ONDERWERP De ZONDAGEN 8, 15, 22, 29 Januari, 5, 12 Februari 1905, ten 15 ure, De voordrachten geven zich in de zaal der BEURS, Cartonstraat. Onder dien titel valt het Nieuwsblad van 10 December 11. onzen volksverte genwoordiger M. Nolfte lijve, nopens de vraag die hij in zitting van 2 De cember der Kamer van Volksvertegen woordigers aan den minister van finan ciën en openbare werken gesteld heeft Na die vraag letterlijk overgedrukt te hebben, voegt het Nieuwsblad erbij Als de kiezing nadertvallen libera- n len, radicalen en anderen hutsepot hevig uit tegen de katholieke voiks- n vertegenwoordigers omdat de kalsij- den door den Staat uitgebroken wor- den en vervangen wordt door ma ij cadam. Zoo trachten zij de katholie- ke boeren aan hunnen kant te trek- ken, ma'cr eens de kiezing voorbijdan laten zij geene gelegenheid voorbij- gaan om de macadamwegen op te hemelen en de automobilvluchten te bewonderen en te beschermen. Dat «zijn immers mannen met twee ge- zichten en, 't en is in 't arrondisse- ment Yper alleene niet dat men ze vindt. Om maar een staaltje van el- ders aan te halen In 't arrondissement Oostende heb ben de liberalen en radicalen voor de n kiezing hemel en aarde bewogen om de boeren op te jagen tegen de katho- Heken en dit wegens de macadam- wegen. Na de kiezing las men in kunne gazetten dat eenige liberale kopstuk- ken een reisje per automobiel gedaan hadden langs de nieuw aangelegde wegen en dat deze kopstukken er heel tevreden en verrukt over waren. Dat keet liberale Rechtzinnigheid Zooveel woorden, zooveel leugens De waarheid is dat M. Nolf zich van eersten aftegen het uitbreken der kal- sij den verklaard heeft om er macadam wegen van te maken en dat hij nog de ze werkwijze afkeurt. Hij zei, in de Kamer, vóór het aanleggen dezer werken, dat het beter en min kostelijk ware de kalsijden te laten en de macadam slechts op de zij wegen te leggen. Dat alzoo voerlieden, boeren cn automobielrij Iers zouden kunnen voldaan worden Maar de Staat heeft het anders gewild. De groote kos ten werden gedaan spijts de protesta- tiën der liberale volksvertegenwoordi gers, die natuurlijk tegen het gezag oiet konden opstaan. De koninklijke van Meenen naar Veurueen verder naar de zeekust werd voltrokken ge- Hjk sommige an (ere wegen, en kostte eeo schrik van geld Maar nu dat die overgroote kosten gedaan zijn, wil het stad-bestuur van Veurne de automobiels verplichten niet sneller te gaan bij het doorkruisen der stad dan een voetganger die 5 kim. per uur aflegt en het heeft talrijke pro cessen-verbaal ingespannen tegen de overtreders dezer verplichting. M. Nolf heeft slechts aan den minis ter gevraagd of er geene andere voor zichtigheidsmaatregelen konden geno men worden, om alle ongevallen te vermijden, dan processen-verbaal op te maken? Eu zulks doende heeft hij gesproken ten voordeele van het arron dissement, want indien al de gemeen ten moesten handelen zooals Veurne, de fransche automobielrij ders zouden voorzeker eeoen anderen weg inslaan om zich naar de zeekust te begeven, bij voorbeeld langs Meenen, Rousse- laere, Thourout, enz. en dit, ware zeer schadelijk voor de steden van bet ar rondissement die zij doorkruisen en waar zij meesttijds groot verteer ma ken. 't Is alreeds genoeg millioenen verteerd te hebben, men moet zien dat zij eenig profijt bijbrengen. De onlangs gehouden verkiezingen, namelijk voorde wetgeving, hebben eene krachtige ontwaking der kiezers nagewezen. Onze partij, wederom zich zelf geworden, vereenigd en verleven digd door eene gelukk ge wending in democratiifchen zin, heeft de bewust heid harer kracht teruggevonden, heeft zich hervat en zegevierend hare macht bevestigd. De vreugde was levendig heel het land door, de meest ontmoedigden heb ben, met de hoop, hunne krachtdadig heid en hunne vurigheid van eertijds teruggevonden, zij spreken tot el kander levendiger en vroolijker, en reeds ademt iedereen vrijer... Aan allen im- mirs schijnt de bevrijding aanstaan de voor allen is de verkiezing van 29 Mei hetteekon van den val der klerika le regeering, waarvan de omwerping in 1906 voorzien wordt. Ik heb er aan gehouden dat geloof te komen versterken en bevestigen, dat geenszinsop herschenschimmen steunt, zooals eenigen schijnen of willen doen gelooven Het is te begrijpen dat de vijand, door den laatsten veldslag in het hart getroffen, de strekking der ze gepraal van 29 Mei tracht te verklei nen, dat is een allereenvoudigst krijgs list Doch slecht of ongenoegzaam inge lichte vrienden dienen niet in den strik te vallen, M. Woeste na te spreken, en te vertellen van de onmogelijkheid het ministerie., binnen twee jaar omver te werpen, en daardoor bij eenigen dat edel vuur te verzwakken, dat vertrou wen dat tot de overwinning leidt. Om te beletten dat het zoo worde schrij ven wij deze regelen. Indien in alle omschrijvingen, waar binnen twee jaar verkiezing plaats heeft, de tegenstanders der kien kalen practisch en wijs weten te handelen, met alle onverdraagzaamheid, alle persoonlij ke vooringenomenheid weder ter zijde te stellen, en de noodige kracht weten in te spannen, en daar zijn zij wel vast toe besloten zal het bestuur zijne gehoorzame en slaatsche meerderheid tot niets zien wegsmelten, en ljiimen twee jaar, zal t ge daan ziin met de hatelijke en heil- looze, klerikale heerschappij, welke Befgrë bijna het vierde eener eeuw zal verdragen hebben tot zijne schade en schande. Dat wil ik bewijzen door een voudige vergelijking van cijfers en deze kuimeii niet betwist worden, wanr,voor wat de vroegere verkiezingen betreft, zijn zij ambte lijk wij hebben ze ontleend aan het. Bulletijn van het ministerie van Biu- nenlandsche Zaken. Niemand zal het mij euvel duiden, dat ik begin met den toestand te on derzoeken in mijn dierbaar arrondisse ment Oostende - Veurne - Diksmude, waar mijn wakkere en verkleefde vrienden goed werk verricht hebben, dat moet erkend worden. YVij hebben van de klerikalen eenen senatorszetel afgewonnen, met eene aanwinst van bij de 4.000 stemmen, (16,049 in 1904 12,424 in 1900). In 1902, werd ik zelf verkozen met 16,507 stem., dat is met eene aanwinst van 2000 stemmen op het ciifer van 1900 (14,451). Wij gaan dus gestadig' vooruit. En de uitslag van dit jaar zal een spoorslag wezen en zulk uitwerksel teweegbrengen, dat de 3000 of 4000 stemmen die nog moeten gewonnen worden om eenen twee den liberalen vertegenwoor diger te geven,zekerzullen veroverd worden. Ik roep inderdaad de aandacht op drie volgende cijfers; verkie- zingsdeeler, die recht gaf op eenen volksvertegenwoordiger in 1902,10786; stemmen bekomen door den liberalen verkozene 16,507 stemmen bekomen door den liberalen verkozene (Senaat) in 1904, 16,019. Fir valt op te merken dat het kiezers korps voor den Senaat merkelijk klei ner is dan voor de Kamer, en dat de antiklerikalen er voorzeker meer bij te winnen hebben, het jonge ele ment aan de stembus te zien. Daaren- bovea zal er voortaan een streng toe zicht gehouden worden over de her ziening der kiezerslijsten in beide Viaaudereu (men moet OVERAL weten wat daar geschiedt Het is be kend dat het werk noodigste en be langrijkste van alles al te lang ver waarloosd werd, en dat de klerikalen, die hunne macht putten m het bedrog, en die men maar al te lang heeft laten begaan, in onze klerikale dorpen, de lijsten vervalschen, aan hunne mannen wederrechtelijke bijgevoegde stemmen toekennen, en een aantal liberalen, so cialisten en daen8isteu de stemmen ont nemen, waar zij recht op hebben. Onze hoop aan de klerikalen eenen zetel te ontnemen in 1906, is dus wel ernstig gegrond Reeds hebben onze vrienden zich aan het werk gezet, en zij aanzien de zaak voor gewonnen. Zeker krijgt men niets fconder moeite edoch wat in mijn arrondissement ge daan is, waar alle anti-klerikalen het verstand hebben hand in hand te gaan, zou overal elders kunnen ge daan worden, het is voldoende het be paald te willen, en metdezelfdekracht- dadigheid aanhoudendheiden volhar ding te werken. Te Brugge was er, in 1902, voor de oppositiepartij, een afval van 7,642 st (2,347 liberalen en 5,295 Daensisten), terwijl het quorum slechts 8,821 be liep. Wij mogen met recht vragen of een verbond, volgens het stelsel door M. Jatison vooruitgezet, geene kans hebben zou twee tegenstrevers der re geering naar de Kamer te zenden, in plaats van één. In de senatorale omschrijving Kor- trijk-Yper, heeft de verkiezing van 29 Mei, eene aanwinst bewezen van 3000 stemmen op die van 1900 Edoch de beide arrondissementen moeten afzon derlijk hunne volksvertegenwoordigers verkiezen in 1906. Weina, in 1902, werd het kiescijfer (9,307 stemmen) te Kortrijk met meer dan 2,700 stemmen overtroffen door den liberalen verte genwoordiger, M. Vandevenne, die 12,034 stemmen bekwammaar er wer den 3,807 stemmon verkregen door kandidaten der kristen democraten, en 4,131 door socialisten totaal 19,972 opposiestemmen. Waaruit blijkt dat, met eene lichte poging, en een heilza me overeenkomst, de tegenstrevers der regeering de verkiezing zouden VER ZEKEREN van eenen tweeden anti klerikalen afgevaardigde. Van eenen anderen kant, is er een zetel te veroveren in het arrondisse ment Rou8selaere-Thielt, dat vier ver tegenwoordigers telt, allen klerikalen. Twee jaar geleden, hebben onze vrien den er gestreden, in de allerslechste voorwaarden, zonder inrichting en zon der voorbereiding zij behaalden 6,982 stemmen, en bleven dus 4,400 stemmen beneden het vereischte getal, (11,385) voor eenen zetel Sedert dien hebben de liberalen zich wederom aan het werk gezet, levendig propaganda ge maakt, en misschien zal het zaak we zen eene overeenkomst te sluiten onder al de antiklerikale groepen van het arrondissement en die van Kortrijk, volgens de plaatselijke omstandighe den, hetzij om de stemmen van allen, in beide omschrijven, te doen uitbren gen op eenen enkelen antiklerikalen naam, hetzij met het oog op het daar- stellun van een kartel of het voorstel len van twee of drie kandidaten der oppositie op eene enkele lijstom het even onder welken vorm de beraamde werking geschiede tegen den gemeen- schappelijken vijand. Er is in alle ge valle een zetel te veroveren het is voldoende l*et noodige te willen doen om er toe te geraken -- te Kor trijk en te Roeselaere-Thielt, en het schijut wel dat men besloten is dien te veroveren. Ziedaar dus, voor de provincie West- Vlaanderen alleen drie of vier zetels, die het mogelijk is te bemachtigen, en waarvan het lot slechts afhangt van de tegenstrevers zei ven der regeering. En het is niet redelijk te veronderstellen dat men niet alles zal doen om daartoe te geraken, en dat men zoo maar goed schiks de aauhangers der regeering ze tels zal overlaten waarvan de twee laasten namelijk beschikbaar zijn. Eu wie zal anderzijds betwisten dat er van de klerikalen een zetel kan afge nomen worden te Brussel,-waar de li beralen, in 1902, 59,817 stemmen bekomen hebbeu, en de socialisten 57.434, - (te zamen 117,251), en in 1904 (met kleiner kiezerskorps) de li beralen 67,400. de socialisten 35,822, te zamen 103,222, tegen 83,398 aan de klerikalen gegeven. Het kiescijfer, dat recht geeft op een zetel, was, twee jaar geleden, 9,969. Wij winnen, in het arrondissement Brussel, veel grond, en onze gezind heid zal nog dagelijks bijwinnen zie hier cijfers liberale stemmen in 1900 (de twee lijsten samen)56,568 in 1902, 59.817 in 1904 - 67,400. Wie zal er dan nog staande houden, dat het moeilijk wezen zou, altijd natuur lijk mits de noodige werking, te Brussel eoneD zetel te winnen Onze vrienden van het arrondisse ment Leuven, die zich met nieuwen moed aan het werk gezet hebben, re kenen er wel op, in 1906, eenen twee den liberalen afgevaardigde te h< bben, en zijn besloten onverpoosd te werken om dat doel te bereiken. De eenige H- BE GALM EN

De Weergalm (1904-1914) | 1904 | | pagina 1