Stadsnieuws. DE GASKWESTIE. të Aan de inwoners van Yper. Het Gas contrakt. Kis kis we lellen de slagen. Het overlijden van .11. Vilal De Cosier. Tegenstr ijdigheid, Dubbelzinnigheid. Voorstellen De Brouwer, van Brugge. Jaarlijkscli verlies van 3,OflO fr. voor de stad. Voorstellen der groep Yperlingen. DE GASKWESTIE. l\ieuw schandaal. Ellendige lichtj es, Oud-Pompiers. Van M. Vandenboogaei d .««'Jatfaw*-/ tri5 4» VaS'öA1-^1-. &i,öL :.\aü&Z -j> L fy? 5°? K'-Z doen kennen. De richting is zeer duide lijk aangewezen geworden. Eerst zulleu wij de gelijkheid voor den soldatendienst invoeren door den PERSOONLIJKEN DIENSTPLICHT. Vervolgens zullen wij aan hot volk de groote weldaad bezorgen van den ALGEMEENEN LEERPLICHT. Geen vroegtijdig afbeulen van kinderen meer in de werkhuizen. Ouderwijs voor al de kinderen van 't volk. Daarna doen wij verdwijnen het schandalig meervoudig stemrecht, waarmee de clericalen aan de geeste lijkheid en aan de rijken drie en vier stemmen gaven, terwijl de werkman er maar een of hoogstens twee kan be komen. ZUIVER ALGEMEEN STEM RECHT MET EVENREDIGE VERTE GENWOORDIGING. Ziedaar het volksgezind programma van de liberalen. Ziedaar de rechtvaar dige verbeteringen welke de tjevenpar- ti] wil beletten en ziedaar waarom bij de eerste gelegenheid heel de zwarte bende zal weggevaagd worden. De kliek van Woeste en de Smet de Naeyer wilde de oppositie verdeelen. Dat is mislukt. Integendeel heeft 't land kunnen oordeelen dat de zaak waarnemers van de politieke geeste lijkheid de hardnekkige vijanden-blij ven van alle GELIJKHEID en van alle RECHTVAARDIGHEID. 't Begint er lief uit te zien. De kleri kale afgevaardigden voor 't arrondis sement Antwerpen kloppen malkaar 't stof uit 't kazaksken die voor 't arrondissement Tongereu-Maeseyck la ten geene gelegenheid voorbijgaan om hunnen katholieken collega M. Gielen te belagen en intusschen komt uit Au- denaarde de heugelijke tijding toe, dat het de volksvertegenwoordigers Thien- pont en de Ghellinck d'Elseghem niet goed kunnen gedeeld krijgen. N1' 1 kan nr 2 niet vergeven dat hij bij de laatste kiezing aan 't hoofd der lijst heeft gestaan en zal in 1906 opkomen met zijnen vriend M. Polette. MM. de Ghelinck en Poemaet zullen eene afzonderlijke lijst voorstellen ge patroneerd door M. De Malander, droeviger gedachtenis. Eene voorloopige vergaderi g heeft reeds plaats gehad in den K. K. te Rou se. Toe maar, kadodders, we tellen de slagen. M. Vital De Coster, burgemeester van Leuven en provinciale senator van Brabant, werd te Leuven geboren op 22 October 1850. Hij had pas de 54 jaar bereikt. Van 1860 tot 1867 deed hij schitterende studiën in het stede lij k collegium. In 1864-1866 en 1867 werd hij laureaat uitgeroepen in den Algemeenen Prijskamp voor 't latijn, 't fransch en 't vlaamsch. Hij voltooide zijne studiën op de Leuvensche Universiteit. Hier ook on derscheidde hij zich door zijnen iever en zijn diepe intelligentie. In 1870 was hij de eemge in den Hoogeschoolprijs- kamp voor de faculteit van wijsbegeer te en letteren Zijne verhandeling die te dien tijde werd uitgegeven zag hij door de Academische overheid be kroond. Op 27 Januari 1879 werd h j in den gemeenteraad gekozen. Een koninklijk besluit, den 9 Februari 1882 versche nen, verhief het gemeenteraadslid tot schepen vau openbaar onderwijs. Ieder een weet welke aanzienlijke diensten hij bewees aan het openbaar onderwijs. Daar was bij de right man on the right place Onder zijn kundig bestuur geraakten onze onderwijsgestichten op een punt van degelijkheid dat door iedereen ten rechte gewaardeerd wordt. Meer dan vier duizend leerlin gen makin de bevolking dier scholen uit. Z. M. benoemde hem tot eersten ma gistraat der stad Leuven bij besb it van 27 April 1901. Sedert een vijftal jaren werd hij door den provincialen raad naar de Hoogere.Kamer gestuurd, waar hem menigmaal de gelegenheid werd geschonken zijn wonderbaar ta lent als politieken redenaar ten toon te spreiden. De stad Leuven had hem ter gele genheid zijner benoeming tot burge meester prachtige feesten aangebodpn, die nog steeds in ieders geheugen ge print zijn. 't Was in de Meimaand van 1901. In Januari 1904 vierde men de XXYe verjaring zijner intrede in den gemeen teraad. Toen hem duor Z. M. den Ko- niDg de Leopoldsorde werd geschon ken, richtte men nog feestelijkheden in te zijner eere. De libeiale partij in het arrondisse ment is in die laatste tijden zeer be proefd geweest. Na M Beauduin, bur gemeester van Thienen, is het nu de beurt van M. De Coster. 't Zijn daar voor het arrondissement LeuveD ontzaglijk groote verliezen, het verdwijnen van het hoofd der Leu vensche Liberale partij is een ware ramp. Tot nu nog toe is de overeenkomst, gemaakt tusschen ons Stadsbestuur en M. De Brouwer en Cie, in haar ge heel niet gekend. Het publiek weet er maar van wat M. Colaert er wel heeft willen van zeggen in de lange redevoering die hij op het Stadhuis' gehouden heeft en wij, Yperlingen, moeten alles gelooven 't zij het ge schreven staat of niet. Uit de ondervragingen die nader hand in onzen Gemeenteraad zijn ge daan geweest kan men besluiten dat op sommige plaatsen het gas contrakt duister en onverstaanbaar is. Er waren personen die beweerden dat M. De Brouwer zich niet verplicht had gelijk M. Valcke's voorstel was, 9,000 fr. 's jaars aan de stad uit te keeren. Ook dat het verbod van kolen te verkoopen niet duidelijk aan M. De Brouwer was opgelegd geweest en dat er enkelijk in zijn contrakt bedon gen stond dat deze firma de voort brengsels zooals kokes, teer, enz. mochte verkoopen. Hier uit is eene opschudding onder de Ypersche kolen- marchands ontstaan en deze hebben onmiddelijk eene reclamatie aan het Stadhuis gezonden. Zij hebben wel beraden geweest want zij hadden zeer benadeeligd kunnen worden in hunnen handel had- de M. De Brouwer en Cie kolen mo gen verkoopen. Men heeft aan hunne klacht gehoor gegeven. In de zitting van 17 dezer heeft de Burgemeester Colaert lezing gegeven ■van eenen brief van M. De Brouwer bij welken hij de voorwaarden door de stad gesteld en de verplichting van geen handel in kolen te drijven aanveerdt. In dezelfde vergadering heeft M. Sobry, die zeker wel het gas-contrakt met aandacht moet gelezen hebben, nogmaals aangedrongen opdat er wel zou verstaan zijn dat de stad maar een centiem per bek en per uur zal te betalen hebben met eene gemeente lijke maatschappij. Hij is overtuigd dat, volgens het contrakt, de kosten van aansteken en uitdooven der lan- teernen, ten laste zullen gelegd wor den der stad. M. Colaert beweert het tegendeel. M. D'Huvettere stelt voor deze be paling te schrijven in het bijgevoegd contrakt. De heer voorzitter vindt zulks nut teloos. Dit geeft aanleiding tot eene lang durige woordenwisseling tusschen MM. Sobry, D'Huvettere, Struye en Colaert, en eindelijk wordt aan M. Sobry voldoening gegeven. Men aan veerdt dus in het bijgevoegd contrakt te schrijven dat het aansteken, uit dooven, onderhoud, enz. ten laste zijn van M. De Brouwer en later ten laste van de gemeentelijke maat schappij In de tegenwoordigheid der be knibbelingen waarvan de gaskwestie overal het voorwerp is geweest, wij vragen ons af of het niet beter ware het bijgevoegd contrakt, in zijn ge heel, aan het publiek te laten kennen in plaats van er een geheim van te maken. Iedereen heeft er belang bij, met kennis van zaken, te oordeelen of onze meesters in deze zaak, in het belang van het algemeen handelen en of er g^ene andere duisterheden of dubbelzinnigheden in het contrakt De Brouwer voorkomen. In de redevoering door M. Colaert, in de zitting van den Gemeenteraad den 3 December gehouden en die twee uren lang geduurd heeft, spre kende van de drie voorstellen door M. Valcke aan de stad gedaan, zegde hij onder andere Het tweede (voorstel) ware annemelijk, indien M. Valcke wilde, van nu af, zich 't akkoord stellen met andere ge- meenten namelijk Waasten en Poperinghe en zich verbinden om. later eene gemeen- telijke maatschappij te stichten, volgens hetgeen wij hooger zegden. Onderzoekende de voorstellen van de groep Yperlingen en om die af te ketsen, las onze burgemeester, in de zitting van 12 dezer, brieven van Po peringhe en Waasten waarbij deze stadsbesturen laten weten dat zij de voorstellen De Brouwer aanne- men en met geen andere firma willen onderhandelen. M. Colaert voegde er bij de po- gingen der Ypersche groep zijn dus nutteloos, daar Wa,asten en Pope_ Gas voorde bijzonderen 15 centiemen den kubiekmeter. Gas voor de stadsgebouwen ÏO centie men den kubiekmeter. Openbare verlichting ÏO centiemen don kubiekmeter. 't Zij voor de 400 bekken 160,000 kubiekmeters aan ÏO centiemen fr. 16,000 af te trekken voor terug gaaf fr. 0,000 Blijft te betalen voor de stad fr. 7,000 Voor cle openbet? e vet lichting zon de stad aan de. groep Yper lino e?x iïio,cir 4,000 frank te betalen hebben. Aan eenen vreemdeling moet men 7,000 frank betalen. De groep Yperlingen. L. Vandoorne. R. Froiclure. G. Lapiere. A. Butaye. H. Vermeulen Gas voor de bijzonderen 15 centiemen den kubiekmeter. Gas voor de stadsgebouwen ÏO centie men den kubiekmeter. Openbare verlichting kosteloos. Het onderhoud alleen ten koste der stad, ofwel de groep Yperlingen onderneemt het aan 10 fr. per bek en per jaar, 't zij voor 400 bekken te betalen door de stad fr. 4,000. ringhe reeds een besluit hebben genomen. Om alle andere mededingers af te wijzen en hunne voorstellen welk, danig die mochten wezen, te verwer pen, zegde onze burgemeester, brengt ons de toestemming van Poperinghe Waasten en andere gemeenten. M. Colaert heeft zelve bekend dat hij met M. De Brouwerverplichtingen had aangegaan voor aleer den Ge meenteraad er over te raadplegen hij wist ook sedert lang dat Waasten en Poperinghe aan den broeder van den deken van S' Maartens de ver gunning voor dé verlichting dezer steden met Yper te zamen hadden verleend bij uitsluiting van alle ande re concessionnarissen. Men ziet dus hoe weinig rechtzin nig M. Colaert in de gaskwestie ge handeld heeft. In den loop der maand November 1904 heeft eene groep Yperlingen aan het stadsbestuur gevraagd om de con cessie van het gas te bekomen. Den 30 November 11 stonden de hee- ren Golaert en O 3 «lagen toe om hun bijgevoegd kontrakt te onderwer pen. De Yperlingen hebben den noodigen lijd gevraagd om hunne voorstellen neer te lpggen, M. Valcke zich verbin dende de concessie te verlengen aan «Ie nieuwe voorwaarden tot op het oogenblik der nieuwe exploi tatie. De Raad heeft geantwoord dat het te Iaat was, dat er hoogdrin gendheid was De zaak moest Zaterdag 17 Decem ber met der haast afgedaan worden. M. De Brouwer, een Bruggeling, heeft eenen uitstel gevraagd. De heeren Colaert en C'e hebben eenen uitstel verleend. En daar Oordeelt over het belang dat onze gemeenteraad den Yperlingen toedra gen Wij lezen in eene briefwisseling uit Brugge aan het Laatste, Nieuws driemaal ellendige lichtjes zijn twee fameuze Auerbekken, welke, 0 den Burg, tegen den voorgevel van hel gerechtshof staan ze zijn dood versie ten en de kousjes bezitten geen ver lichtingskracht meer. Zien onze raads heeren dat niet, als ze zich ter raads zitting begeven, om 5 ure s'avonds En als men zich zoo weinig geneert me de verlichting op de schoonste open bare plaats onzer stad met het Auoi' licht, wat moet het dan niet zijn me de gewone gas vlammetjes in de arm wijken Op Zaterdag 31 Deceinhe 1904, om 8 ure 's avonds, geeft dJ ze maatschappij aan hare leden en hui- gezin een luisterlijk Concert gevolg van danspartij. PROGRAMMA. 1. Loyale Legion, Sous? 2. Extrait de la 4rae Symphonie de Mendelssohn,arr.parH Moernif 3. Sans Cervelle, polka, Auvraj 4. Tannhauser, fantaisie, Wagnei 5. Violetta, valse, Moeremaw EENE MISGREEP, Kluchtspel met zang in één bedrijf. REDOUTE. de ïai: Is het waar dat er toelating gege is geweest in de Kalverstraat J' kleine huizen te bouwen buiten i E*= '\t EERSTE DEEL. TWEEDE DEEL. DERDE DEEL. ri d

De Weergalm (1904-1914) | 1904 | | pagina 2